| Mirunaaaa123 a întrebat:

Am 18 ani si mi-am inceput viata sexuala de la 17 ani,am o relatie de lunga durata cu iubitul meu, suntem impreuna de 3 ani si jumatate.Luna trecuta am avut cateva raporturi sexuale cu el neprotejate dar fara sa ejaculeze in mine.Pe data de 9 decembrie trebuia sa imi vina ciclul menstrual desi nu mi-a venit inca si e a 4 a zi de intarziere, ma dor foarte putin sanii si asta doar daca apas pe ei dar ma dor si sfarcurile si uneori am mici crampe. Tind sa mentionez ca am si o infectie urinara de vreo 2 saptamani dar ma tratez cu medicamente.De multe ori am avut rapoarte sexuale cu el fara ejaculare si am facut si teste de sarcina si erau negativa.Ar trebui sa imi fac griji ca nu mi-a venit ciclul? Si daca nu imi vine luna asta ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual se desfasoara din prima si pana in ultima sa zi, STRICT HORMONAL pe baza unui program care este stabilit de fiecare organism in prima parte a ciclului, in perioada foliculara, care incepe odata cu prima zi de menstruatie. Astfel ca, orice prelungire a ciclului menstrual si aparitia asa zisei ''intarzieri'' in pornirea menstruatiei se produce si apare numai in cazul in care se produce o dereglare a desfasurarii activitatii hormonale. Astfel de dereglari se produce de regula pe fondul aparitiei unor disfunctionalitati la un moment dat in activitatea a unei singure sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, ovare, glanda pituitara, suprarenale, etc.) Din acest motiv uneori chiar si in cazul celor mai bine/precis reglate cicluri menstruale, pot sa apara dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. La randul lor dereglarile hormonale vor provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual poate sa devina chiar NEREGULAT. Pe baza celor prezentate se poate presupune/aprecia ca aceasta intarziere deocamdata doar de 2 zile fata de data la care a fost preconizat momentul de pornire a menstruatiei, poate fi pusa pe seama unor dereglari hormonale produse in actualul ciclu. Marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, uneori poate prezenta variatii de la cele mici (si frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si in cazuri rare intarzieri care uneori pot sa fie chiar si de 2-3 luni, fara sa existe o sarcina instalata in uter. S-a constatat ca astfel de dereglari de lungime a ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, atunci cand activitatea hormonala este normala sau foarte putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a una sau a mai multe glande endocrine. In concluzie se poate aprecia ca posibilitatea de a fi insarcinata este foarte mica, insa nu si imposibila. Rezultatul testelor de sarcina nu sunt concludente daca au fost efectuate inainte de data la care ar fi trebuit sa porneasca menstruatia, asa ca este indicat sa fie facut peste 3 zile pentru ca rezultatul sa fie corect
Doar daca o asemenea situatie se repeta la terminarea ciclurilor menstruale viitoare, doar in acel caz este indicat sa se prezinti la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize. Rezultatele obtinute se vor stabili si indica factorii sau organele care provoaca dereglarea activitatii hormonale. Daca desfasurarea sangerarii menstruale ce va urma, va fi la fel ca si alta data, in acel caz NU trebuie sa mai fii ingrijorata. Multa sanatate!

| Mirunaaaa123 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult!

| Mirunaaaa123 explică (pentru corbulalbrosu):

Credeti ca poate fii vorba de o sarcina? Ca sper sa nu fie...

| RAY a răspuns (pentru Mirunaaaa123):

Exista anticoncepționale apropo

| Mirunaaaa123 explică (pentru corbulalbrosu):

MI a venit menstruatia insa e slab cantitativ, insa am mai patit asa si a 2 a zis venea normal, are acelasi miros si textura insa inainte sa curga sangele mi-a curs o chestie lipicioasa mai maronie cu alb dar acum imi curge decat sange

5 răspunsuri:
| Eteda a răspuns:

Ar trebui sa consulti un medic ginecolog, pentru a afla sigur care este cauza anume intarzierii. Si infectia trebuie tratata in urma unei uroculturi, pentru a stii exact ce medicament anume trebuie sa iei