| Andreea930 a întrebat:

Bună, am 18 ani și sunt încă virgină, știu că unii zic că ește ceva rar până la vârsta asta, unele fac de mici, dar eu nu am vrut și nici nu am nici o relație, dar îmi este și frică, dar vreau să vă întreb, la ce vârstă este normal să îți începi viața sexuală? Un băiat mi-a zis că să fim împreună și să facem, eu încă nu prea vreau, de protejat cu prezervativ a zis că nu prea îi place, să iau pastile, eu nu prea vreau nici așa, ar trebui să le iau mereu și dacă ar fi să nu mai facem și ne-am despărți, am auzit că poți rămâne dacă le întrerupi când nu mai faci, așa este? Și pastilele nu ar trebui să ți le dea doctorul? Cineva mi-a zis că pot să iau și rigevidon că nu afectează prea mult organismul, dar eu nu vreau să iau pastile de la vârsta asta. Dau fundă celui mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt nu-i rar sa fii virgina la 18 ani, este doar un caz obisnuit, ca nu toate fetele se destrabaleaza de minore.
Viata sexuala este bine sa ti-o incepi dupa 18 ani, cand esti matura psihic si fizic si poti sa-ti iei responsabilitati.
Ideal este sa nu-ti daruiesti virginitatea unui boschetar sau cocalar ci unui baiat care are te iubeste si te apreciaza.
Cine refuza prezeravtivul, are cu siguranta si boli cu transmitere sexuala, asadar, ar trebuiis a fie un "NU" categoric din partea ta.
In ce privesc anticonceptionalele, toate, dar absolut toate au efecte negative majore, provocand in timp sterilitate, chisturi, fibroame, tumori sau cancere uterine, ovariene sau mamare.
Nu merita sa te sacrifici cu anticonceptionale doar ca sa satisfaci penisul unui baiat, care nu se sacrifica deloc, dimpotriva, mai vine si cu boli sexuale, de care te poti imbolnavii si murii (SIDA, Sifilis, HPV, gonoreea samd).
Nu mai pleca urechea la ce spun unii si altii, citeste singura sa vezi ce inseamna o viata plina de risc, cand ai sex fara prezervativ.

| Andreea930 explică (pentru Violleta2022):

Așa este, dar și cu prezervativul mai poți rămâne dacă se rupe am auzit

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea930):

Prezervativul se rupe dintr-un singur motiv: ca este prea mare pentru cucul baiatului.
Un prezervativ trebuie sa intre greu pe penis, fortat, si sa stea perfect intins, fara cute, ca la sex sa nu se rasuceasca pana se intinde la maxim si se rupe.
Daca baiatul are creier si bun simt, cumpara masura potrivita penisului lui si nu te pune in pericol, deloc, protejandu-te in totalitate.

| Andreea930 explică (pentru Violleta2022):

Da, i-am zis și eu că unii nu știu să îl pună, el a zis că e ușor de pus, eu încă nu vreau să fac, nu avem nici o relație, și tocmai din acest motiv nu am vrut să fiu cu el, plus că mai vorbește și prostii, că să își dea drumul pe mine, sau să înghit eu, sau să îi fac și oral, i-am zis că nu fac așa ceva ca altele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea930):

Cand un baiat iti cere sa-i faci oral, spune-i intotdaeuna ca esti gata sa-i oferi DUPA ce-ti face el tie primul, sau va faceti in acelasi timp, unul celuilalt.

| Andreea930 explică (pentru Violleta2022):

Mie nu îmi place să fac și nici altcineva mie, mi se pare de prost gust, el a zis că nu a făcut și nu va face la nici o fată că îi este scârbă. Dar lui dacă îi face îi place

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea930):

Atunci este jigodie, daca nu vrea sa faca, dar pretinde fetelor sa-i faca. Asa ceva sa nu accepti niciodata, daca el nu-ti face tie.
Apoi, nu-i sacarbos daca invata sa se spele zilnic si sa foloseasca prezervativul. Si fetele au foite pentru sexul oral si baietii au prezervative, in felul asta, nu se scurge nici o secretie.

https://www.csid.ro/......l-16286131

| Andreea930 explică (pentru Violleta2022):

Da, eu nu fac nici cu, nici fără sex oral, mi se pare scârbos

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu nu am rupt intr-o viata un singur prezervativ macar. Ori e folosit complet gresit, ori este o tehnica de a scapa de prezervativ, atunci cand se rupe; sunt testate de fabricant sa reziste la solicitari mult mai mari decat sexul.

| minrest a răspuns (pentru Andreea930):

Cred ca se trezeste la bordel. E un pusti imatur dependent de pornografie.

| Andreea930 explică (pentru minrest):

Așa cam este, are doar 20 ani

46 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

începi când vrei și simți că ești pregătită și în nciun caz cu un bădaran din asta care zice „fă ia pastile că eu nu-mi stric plăcerea să port prezervativ, ia și boli de am luat de la altele pe care le-am convins tot așa" ci unu care să te respecte și să dea 2 bani pe tine. măcar prima dată faceți-o din dragoste, că-i păcat să strici experiența asta cu orice prost numa de dragu de a o face.

| Andreea930 explică (pentru Adry05):

I-am zis și eu, zicea că și cu altele a mai făcut cu prezervativ, și că nu are boli, nu mia cu fosta lui mai făcea fără că lua pastile și îl știa

| Adry05 a răspuns (pentru Andreea930):

Tot mi se pare de tot rahatu să te oblige să iei pastile doar pentru plăcerea lui. e un nesimțit și un egoist. nu văd de ce stai lângă asemenea om. Prietenu meu nici n-a vrut să mă lase să iau pastile până nu mi-au fost date medical de doctor pentru reglare hormonală și s-a informat și a văzut că nu-mi fac rău cum credea.

| Andreea930 explică (pentru Adry05):

Încă nu suntem împreună, că nu vreau eu, el vrea că sunt diferită și cuminte, nu m-am văzut nici cu el, că nu am vrut, doar vorbim pe insta, vorbește și prostii, că să mă ceară la părinții îmi zicea sau să le zică să mă lase la pl că îmi cere mie corpul

| Adry05 a răspuns (pentru Andreea930):

Doamne ce nesimțit, cum poți să vorbești cu tâmpiți din ăștia? chiar nu te respecți așa deloc de-i permiți să-ți zică așa ceva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea930):

Daca esti afat cuminte, d e ce te injosesti atata sa discuti cu el toate porstiile astea?
Chiar iti face placere sa-l asculti, ce vrea el sa-ti faca si cum sa-ti faca?
Blocheaza-l mai fata si nu mai discuta cu asemenea obsedati sexuali!

| supadeceapa a răspuns (pentru Andreea930):

Te rog eu frumos dă-i block și ai mai multe pretenții de la tine. Mai bine stai virgină până la 30 de ani decât să o faci cu primul dobitoc care îți iese în cale. Sunt destui băieți cu bun simț și fără probleme mintale în lumea asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea930):

E bolnav psihic saracu wtf

| Andreea930 explică (pentru supadeceapa):

Nu prea mai vreau să vorbim i-am zis, că nu știe să vorbească, și asta mi-a zis că dacă e să rămână însărcinată pot rămâne și la 30 ani, sau că nu mă vrea nimeni, ori că dacă nu fac acum tot o să fa cu cineva sau mă va păcăli altul să fac, că el mă și lua nu își bătea joc dar nu cred

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici ea nu-i normală dacă nu-și dă seama că tipul recurge la cea mai ieftină vrăjeală doar ca s-o f.tă și ea încă îl bagă în seamă. Probabil îl ia și în serios laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru Andreea930):

Atunci de ce încă nu i-ai dat block? Pentru că eu chiar nu pricep. Sexul nu-l negociezi. Vrei, o faci. Nu vrei, n-o faci. Nu ''hai cu mine, că dacă nu-s eu e altul''... ce prostie e asta?
Block! Nu ești obligată să vorbești cu nimeni, să știi de acum încolo.

| Andreea930 explică (pentru supadeceapa):

I am spus că nu vreau să fac, el o ținea pe a lui că o facem, și nu mai vorbim

| Andreea930 explică (pentru supadeceapa):

Ba da, sunt, știu că are vrăjeală și că asta vrea de la mine, el mă bagă în seamă, nu eu, și nu îl iau în serios deloc! Că nu îl cred, și nu pot avea încredere.

| supadeceapa a răspuns (pentru Andreea930):

Și totuși îi răspunzi, scrii postări pe el pe TPU... Pe bune, block și pa. Prea multă atenție pentru așa specimen.

| Andreea930 explică (pentru supadeceapa):

Da, am cerut o părere, nu știam ce să fac, eu nu vreau nimic cu el

| Sofer a răspuns:

Faceți ori cu prezervativ și fără prezervativ faceți doar petting. Viata sexuala ți-o începi când simți ca vrei dar de regula multe fete și-o încep mai devreme de 15 ani.

| Andreea930 explică (pentru Sofer):

Mda, eu momentan am zis că nu vreau, și mi-a zis că nu o să stea nimeni cu mine dacă nu fac

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și dacă îți mai zice vreunul că nu-i place prezervativul spune-i că atunci laba sigur îi place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastilele își măresc pofta sexuală.
Mai sa-ti zic ceva, raritatea este reprezentata de cat de bine asculta de mine tipa fara vreo ezitare și feminitatea ei.
Nu virginitatea, că virgine sunt multe și care zis că le e scârbă sa facă oral dar dacă ar da de tipul care le face vaginul ud, sa vezi cum s-ar cu boticul la șarpe.

După mine ai o relație disfuncțională cu tipul ăla, dar faci prea de tot pe victima, ceva pute la mijloc și cred că ascunzi ceva și sigur nu ești nici tu perfecta in toată treabă asta.

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Nimeni nu e perfect, ce aș putea să ascund?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rupe orice legătură cu dobitocul ăsta şi de acum încolo să ai mai multe aşteptări de la tine, nu te mai mulţumi cu orice maimuţoi în călduri îţi iese în cale.
Se vede că eşti foarte naivă dacă şiretlicurile astea ieftine ale lui aproape că te-au făcut să-i cedezi, nici nu a trebuit să se chinuie prea mult.
Prima experienţă sexuală ar trebui să o ai în momentul în care te simţi pregătită să faci pasul ăsta şi ai găsit un tip care să ţină la tine şi care să te facă să te simţi confortabil.Ai timp mai încolo să experimentezi alte lucruri dacă o să fii deschisă la aşa ceva.

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Nu i-am cedat, și nu o să îi cedez, am văzut ce fel de băiat este. Și că doar asta vrea, chiar dacă mai zice că nu e adevărat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El un fraier, tu o adormită, mai trezește-te la realitate, nu mai dormi.

| Jus7t a răspuns:

Ți-au răspuns mai mulți bine până acum, poate nu observi dar tipul ori e ignorant ori nu dă doi bani pe tine și nu îl interesează ce o să fie cu sănătatea ta.
"Un băiat mi-a zis sa fim împreună și să facem", aha, e bun, bănuiesc că e suficient pentru tine încât să te bagi într-o relație cu el și să ți-o și tragi cu el, evident respectând condițiile impuse de el.
Deci ești o disperată care vrea să scape de virginitate cu primul distrus?
Vârsta normală să îți începi viața sexuală e +18 ( sunt studii pe care nu am să le caut acum care spun că trebuie să se maturizeze corpul tău până la un anumit punct și după aia e sigur să faci sex, știu că diferă corpul de la om la om deci ar putea să difere și vârsta la care e în siguranță să faci asta dar e ok +18 așa orientativ), deci întâi să fii tu în siguranță pe cât de mult posibil atunci când faci asta iar apoi depinde doar de alegerea ta.
Nu mai asculta cocalarii și pițipoancele proaste care își dau cu părerea, o faci și tu un tip mai normal și căruia să îi pese de tine.
Ori, dacă tu vrei doar sex măcar să o faci cu un tip ok care știe și lucruri ce țin de educație sexuală.
Poți să cauți și tu să te documentezi despre educație sexuală că ești cam confuză, o să îți prindă bine.

| Andreea930 explică (pentru Jus7t):

Nu e suficient de bun pentru mine, i-am zis că doar asta vrea dacă tot vorbește mereu, și după zice altceva că glumește că m-ar aștepta sau zice ca să mă oftice pe mine, și că el mă place că vrea o fată ca mine, dar nu îl cred, și îmi spunea că nu mai găsesc ca el, că poate are defecte sau e mai nebun, dar că e băiat bun. Dar nu cred, se vede ce cam vrea i-am zis

| Clytia a răspuns:

Nu există o vârstă precisă la care să-ți începi viața sexuală, dar desigur că indicat ar fi de la 18 ani în sus.
Sfatul meu e să nu-ți începi viața sexuală dacă simți că nu ești pregătită și mai ales, ești nehotărâtă. Poate că nu cunosc circumstanțele, dar băiatul ăsta pare să vrea un singur lucru de la tine... Gândește-te bine înainte!

| Andreea930 explică (pentru Clytia):

Da, eu i-am zis că încă nu vreau, și mi-a zis că toate fac sau dacă am relație știu că trebuie să fac, dar nu avem o relație, că nu am vrut eu, din motivul acesta. El ar vrea și oral, eu i-am zis că nu sunt ca altele să fac așa ceva, sau să înghit, mi e scârbă

| Clytia a răspuns (pentru Andreea930):

Atunci, cred că ți-ai dat și tu seama că vrea doar sex de la tine.

| 90210 a răspuns:

Eu aveam 23 cand mi-am pierdut virginitatea. Atunci m-am simtit pregatita si intr-o relatie stabila in care sunt si acum.

| Andreea930 explică (pentru 90210):

Mda, este bine că nu a renunțat la tine

| 90210 a răspuns (pentru Andreea930):

Hai sa-ti spun un lucru foarte important. Cand te decizi sa-ti pierzi virginitatea trebuie sa intelegi ca exista si posibilitatea sa te lase (oricat de mica). Trebuie sa intelegi ca tu faci sex pentru ca asa vrei tu, nu pentru ca vrei sa-l tii langa tine, pentru ca vrei sa-i demonstrezi ca-l iubesti...astea sunt motive cretine pentru ca doar faci sex. Sexul nu poate tine un baiat intr-o relatie cu tine. Da, pe mine nu m-a lasat, dar putea sa ma lase. M-am gandit si la posibilitatea asta si am zis ca asta e, se mai intampla. Bine, el era si mai mare decat mine (28 de ani) si "copilarise" destul, voia ceva stabil. Important este sa gasesti persoana care vrea aceleasi lucruri ca tine.

| Andreea930 explică (pentru 90210):

Și el zicea că vrea ca nu ar lăsa o fată cum care se găsește greu, dar eu i-am zis că nu vreau să mă mărit de acum, sau să mă mut și la el

| 90210 a răspuns (pentru Andreea930):

Ai 18 ani! Eu am 26 de ani si inca nu m-am mutat impreuna cu iubitul meu (suntem impreuna de 3 ani) pentru ca eu inca sunt la facultate. Tu nici macar n-ai terminat liceul! In viata trebuie sa ai grija mai intai sa-ti fie tie bine si dupa vezi ce faci in legatura cu relatiile. Daca cineva nu poate sa tina pasul cu tine sau cere chestii cretine atunci pa pa, este atat de simplu.

| Andreea930 explică (pentru 90210):

Depinde cum sunt unii băieți, pe tine te-a înțeles, dupa liceu mă gândesc să mă angajez, nu sa mă mărit, că nu este usor nici asta

| elaventurero a răspuns:

In primul rand recomand ca de fiecare data Sfantul prezervativ pentru orice partide de sex! Pastile mai bine sa nu iei niciodata doar pentru moftul partenerului ca nu vrea el sa o scoata la timp.Ete na!
Nu exista o varsta pentru cand sa iti incepi viata sexuala, eu sunt baiat de exemplu si mi-am inceput viata sexuala la 21 de ani. Am 26 acum, o zic doar ca sa iti dau un exemplu pentru a vedea ca se poate oricand dupa 17+ insa avand in prealabil o Informare necesara!
E ca si in viata nu trebuie sa iti spuna nimeni ce sa faci ci trebuie sa faci ce simti, sunt niste instincte pe care le poti accesa cand incepi sa te autocunosti si sa traiesti constient de propria fiinta.
Deci fa ce simti. Dar nu o face cu frica asa cum dai de inteles in mesaj. Fa-o ca si acum este fix ce trebuie sa faci.

| Seby271995 a răspuns:

Hai sa iti explic. Daca ti-a spus de sex inainte de a fi cu tine ii clar ce vrea! Daca vrei iubit, cauta unu cu experienta, sa te iubeasca sa te faca sa simti tu ca vrei sa faci pasul urmator. Cat despre sexul oral vorbesti acum ca esti la inceput, nu ai facut-o niciodata, nu stii cum e... vorbim peste cativa ani! Cauta o relatie serioasa, un baiat cu experienta, sa te iubeasca si fa-o, o singura viata ai, si placere mai mare ca sexul nu exista. Ti-e frica ca esti la inceput. Cel mai important e sa il gasesti pe cel care sa merite! Si ii vei oferi totul pe tava.Nu iti mai da filme cu pastile, boli, sarcina etc. Daca o scoti la timp si ai o igiena adecvata nu se va intampla niciodata. Am 3 ani de relatie cu iubita mea actuala si niciodata nu s-a intamplat ca macar sa ii fie frica de sarcina sau ceva de genu, secretul e sa o scoti la timp! Nu se compara cu prezervativ si fara, nu simti mai nimic, totul e jenant, cand o scoti se usuca, pierzi timp.In fine ai inteles ideea.