| Crde12244556 a întrebat:

Am 19 ani și duminica trebuia sa îmi vina menstruația, dar este deja a 3 a zi și nimic. Am avut contact sexual protejat tot timpul, fără incidente neplăcute. Nu ma dor sanii, sunt puțin umflați și uneori simt dureri de ovare foarte ușoare. Sunt cam speriata, deoarece de obicei îmi mai întârzia, dar in a 2 a zi venea. Nu am simptome de sarcina și am făcut un test dimineața care a ieșit negativ. Este posibil sa fiu însărcinată? Țin sa menționez ca sunt răcita jos, in general când sunt la menstruație am dureri foarte mari. Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta, precisa si excta, trebuie sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celui mai bine pus la punct si perfect functional organism feminin, in anumite cazuri sau situatii, se pot produce anumite dereglari hormonale, care pot fi de la unele minore la altele destul de grave/severe, care se pot produce pe parcursul unui ciclu menstrual. Asa ca dereglarile pot sa apara si in cazul ciclului menstrual de tip REGULAT si sa fie doar mici abateri in +/- de cateva zile, dar care uneori pot ajunge chiar si la 7-10 zile intarziere. Astfel ca si in cazul prietenei tale, cel mai probabil s-a produs o asemenea dereglare a activitatii hormonale si intr-o asemenea situatie ciclul menstrual se poate elonga cu circa 3-5-7 zile de prelungire/intarziere. Doar in cazul in care NU se poate stabili cu precizie ZIUA OVULATIEI, doar atunci nu se poate determina ziua precisa/exacta de pornire a menstruatiei. Atat data ovulatiei si implicit si data pornirii menstruatiei care sunt 2 procese direct legate intre ele, adica interdependente, sunt stabilite si dezvoltate si dirijate strict HORMONAL, si din acest motiv intarzierea NU apare ca urmare a unui factor extern cum ar fi acea secretie vaginala. Stresul, raceala sau boala comuna, NU influenteaza, NU schimba si nici NU modifica activtatea glandelor endocrine, deci in cazul tau nu poate fi vorba de asa ceva. In cazul tau se pare ca s-ar putea sa fi vorba cel mai probabil, pur si simplu de o dereglare a activitatii hormonale Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Stai linistita ca nu esti ca ati folosit protectie.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca v ati protejat in tot acest timp nu prea ai cum sa fii gravida. Intarzierea poate aparea si din cauza unui dezechilibru hormonal, a stresului etc. Nu ai de ce sa ti faci griji legate de o eventuala sarcina.

| Crde12244556 explică:

Sper sa fie asta. mulțumesc multtt

| MaiaMorgan a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat asta. Nu iei ceva antibiotice? Cel putin eu când am fost răcită și am luat antibiotice trebuia sa imi vina stopul pe maxim 18 și mi-a venit in 29. 10 zile întârziere sunt normale dacă nu ai un ciclu regulat.

| Crde12244556 explică (pentru MaiaMorgan):

Am fost răcita in perioada asta. in ultimele doua luni am luat și antibiotice și pastile de răceala și așa mai departe. Câteva luni e regulat, câteva nu, dar nu țin minte sa îmi fi întârziat așa mult. Sper totuși sa vina pana la urma.voi mai face in seara asta un test.