| anonim_4396 a întrebat:

Am 21 de ani si am o nelamurire. Am facut sex protejat, nu s-a rupt deci prin urmare este ok. Intrebarea mea este daca exista pericole sa se intample ceva. Precizez ca nu imi pot calcula cu exactitate perioada fertila deoarece am menstruatie neregulata si sindromul ovarelor polichistice. Insa daca este sa calculez normal, perioada in care am facut este fix cea fertila si sunt destul de speriata in legatura cu acest lucru. As dori un raspuns serios.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care actul sexual este PROTEJAT, indiferent de metoda contraceptiva folosita cu rol de protectie : prezervativ, ovule spermicide, plasturi hormonali, etc, protectia folosita are rolul si rostul de a asigura GARANTIA ferma ca in urma acelui act sexual, NU se poate forma o sarcina chiar si daca sperma ajunge in vagin in urma unei ejaculari intentionate sau involuntare. sau in prezervativul folosit. Rostul efectiv al oricarei metode de protectie folosite este cel de a oferi barbatului posibilitatea sa ejaculeze inainte de a fi terminat actul coital, pentru ca acesta sa poata continua penetrarea pana se va pierde complet erectiei. In concluzie daca metoda de protectie contraceptiva folosita este sigura si adecvata in acel caz sperma poate fi ejaculata de barbati fara nicio retinere chiar si daca sexul este intretinut in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Sperma poate fi ejaculata chiar si in timp ce este practicat actul sexual direct IN VAGIN sau IN PREZERVATIVUL daca acesta este montat corect pe penis fiindca intr-o asemenea situatie formarea sarcinii devine in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA.
PREZERVATIVUL a fost inventat inca din antichitate si a fost si este folosit cu scopul/rolul de a permite partenerilor de sex sa intretina contacte sexuale IN FIECARE ZI a ciclului menstrual, in zilele de menstruatie si/sau in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE, altfel spus IN FIECARE ZI indiferent de perioada ciclului. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs pe scara larga si este folosit de catre barbati exact din acest motiv si anume ca le permite acestora sa ejaculeze in prezervativ chiar in timpul sexului inainte de terminarea coitul, si cu toate acestea sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In toate cazurile in care marimea prezervativului folosit este cea corecta aleasa deci se potriveste perfect pe penis, prezervativul va ramane intotdeauna intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar si daca penisul incepe sa-si piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea NU se va scurge afara pe langa inelul existent in capatul lui, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si de ce sa fii ingrijorata din moment ce ai facut protejat si prezervativu era intact?!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat si nu a curs sperma din prezervativ in vaginul tau nu poti fi gravida.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu e nimic daca a ramas intact.

| Cismi a răspuns:

1. Daca nu s-a rupt/ alunecat (peste cap) nu ai cum sa ramai insarcinata indiferent de perioada in care esti.
2. Ca sa fiti siguri verificati prezervativul dupa si in timpul actului sexual(nu zic sa stai cu ochii pe el dar o data la 4-5 min, te mai uiti la el cu coada ochiului) si folositi marci consacrate nu toate ceoacele la 3 lei pachetul de 20 laughing)!
Nu esti 100%, o zi buna!