| alexandrion_6068 a întrebat:

Buna am 21 de ani si sunt cu o fata in varsta de 20 de ani de un an si 3 luni de zile lucru mare pentru mine deoarece nu obisnuiam sa ma complic cu relatii de lunga durata si bine faceam. O iubesc enorm de mult pe aceasta fata si obisnuiam sa cred ca as face orice pentru ea si ea la fel pentru mine insa acum o saptamana lucrurile sau schimbat.Astazi este Luni saptamana trecuta luni am aflat de la ea ca fostul ei prieten de care s-a despartit pentru mine pentru ca cica nu il mai iubea, lucru pe care nu l-am stiut in prima luna de relatie, se insoara lucru care a tulburato extrem de tare.Nu intelegeam cu 3 zile in urma de ce se comorta distanta si rece cu mine.Cand intr-un final sia facut curajul sa imi spuna a inceput sa planga extrem de tare ca nu ar fi trebuit el sa faca asta lucru care pe mine ma blocat si m-am enervat extrem de tare.Eram pe punctul de a ma desparti de ea cand tot ea mi-a cerut sa ii mai acord o sansa si oleaca de timp sa ne revenim amandoi, am acceptat ca un naiv ce sunt. Luni, Marti, Miercuri, Joi, Vineri sa comportat extrem de rece cu mine desi ne-am intalnit mai mult ca aveam nevoie de ajutor unul de la celalalt ea se comporta rece m-am simtit ca si cum am intrat in viata ei si am incurcato.Vineri seara ma invita la ea la camin cica sa ne rezolvam problemele lucru care pe mine ma bucurat pentru ca chiar imi doream sa ne impacam si credeam ca am sa reusesc cumva sa o fac sa uite totul.Nici nu am ajuns bine si m-am intins langa ea in pat ca ea a inceput sa dea jos hainele de pe mine nu m-am impotrivit si dupa am crezut ca ne-am impacat, insa dupa ce s-a terminat am vazut-o ca incepe sa planga, stiu mereu ca dupa ce facem dragoste ea e cea mai sincera asa ca am inceput sa o intreb ce are.Nu a vrut sa imi suna la inceput insa intr-un final am aflat.Joi seara s-a dus la discoteca cica ca sa "uite de probleme" si unul se dadea pe langa ea, ia permis sa danseze cu ea si mai mult la lasat sa o sarute si cica nu lar fi sarutat inapoi lucru care daca alta data as fi crezut acum imi este extrem de greu sa cred.Am disperat ajunsesem intr-o stare in care nu am crezut ca pot ajunge imi este si rusine de mine ea atata mi-a spus ca acolo sa oprit si apoi a plecat acasa am tins sa o cred si totodata la rugamintele ei sa incerc sa o iert.Am ramas la ea in acea seara si cat de cat am reusit sa ne intelegem cand mai bine cand mai rau seara urmatoare a dormit la mine iar in ziua respectiva aproape toata ziua am stat impreuna, aproape.Am crezut ca totul revine la normal insa azi data de 1 februarie nefiind multumit ca ea nu vroia sa discute cu mine de problemele noastre calumea si de seara respectiva in kremlin cu acel tip am hotarat sa cotrobai prin facebookul si adresa ei de email m-am cutremurat ce am gasit. Iam spus si s-a suparat iar din orgoliu a spus ca ea vrea sa se desparta de mine.Nu am fost multumit sa mi se zica asta pe mess asa ca m-am dus la ea si am plecat spre parca sa vorbim.Imi dadea numai raspunsuri din orgoliu m-a deranjat enorm de mult asta.Pana cand i-am confiscat telefonul si am gasit acolo numarul de telefon al tipului ala si am zis ca il sun.Sa panicat si a inceput sa planga si sa imi spuna totul. Timp de 4 ore am interogato.Era acelasi tip care cica il cunoscuse in kremlin insa nu s-a terminat in kremlin toata povestea a conduso pana la camin si au facut schimb de numere de telefoane.Sambata dimineata dupa ce am plecat de la ea s-a dus sa se intalneasca cu el la un suc si cica si el ar fi fost in aceeasi situatie cu prietena lui pe care cica o iubeste dar acum ar avea nevoie de cineva la pat dobitocu(parerea mea personala). Aceeasi poveste s-a intamplat duminica in acel putin timp in care noi nu am fost impreuna ea s-a dus sa se intalneasca cu el si cica iar fi spus ca nu mai vrea sa se intalneasca cu el ca vrea sa se impace cu mine desi vreau sa cred asta ma indoiesc.Acest lucru nu m-a linistit cu nimica extrem de nervos cum eram am facut-o in tot felul si curva si orice mi-a trecut prin cap in acel moment lucru care imi pare rau.Nu ma recunosc cum am procedat.In timpul asta ea si-a dat seama ca ar vrea sa fie cu mine dar ii este frica de mine. Nu am lovito si nu i-am facut rau niciodata nu inteleg de ce iar fi frica de mine.Am rugato sa il sune pe tipul ala de fata cu mine sa ii spuna ca nu se mai intalnesc niciodata nu a vrut a spus ca ii e frica sa nu ii faca ceva.Are dreptate sa ii fie frica l-am vazut pe facebook si nu pare un oarecare dar chiar si asa nu as fi permis sa ii faca ceva si ea ar trebui sa stie asta.In seara asta cica ea se gandeste daca mai vrea sa fie cu mine si imi da un raspuns maine eu nu mai sunt asa de sigur ca vreau asta insa o iubesc enorm de mult si chiar daca ar fi sa ma impac trebuie sa fac ceva sa egalez terenu prea am fost calcat in picioare si prea am permis asta.NU ma gandesc sa o insel sau sa ii fac rau dar din comportament sa inteleaga asta insa nu sunt sigur ca imi mai doresc sa o iau de la capat nu stiu daca as mai putea sa fiu fericit cu ea.In orice fel as fi facut-o ea in continuare sustinea ca ma iubeste, insa nu cred ca intelege ceea ce inseamna sa iubesti o persoana intr-o saptamana ea a reusit sa ruineze o relatie construita intr-un an si 3 luni numi imaginam ca totul s-ar putea ruina asa de usor.As vrea sa stiu daca credeti ca ar trebui sa ma imapc cu ea sau sa incerc sa o iau de la capat lucru care mi-ar fi extrem de greu.Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| maryy a răspuns:

Daca tu spui ca inca mai tii la ea, ii poti acorda o a doua sansa.Chiar imi pare rau pentru tine.Chiar e nedreapta cu tine.Cum te-a putut lasa asa singur? Parca nu ar fi om. Ori cu el ori cu tine.Si in legatura cu acea 'frica' nu cred cine stie ce pentru ca daca nu ai tine la o persoana,-i-ai da papucii si ai ramane cu persoana ibita, lucru pe care ea nu l-a facut.Trebuie sa recunosti ca are o foarte mare parte de vina.Adica cat timp s-a simtit singura, tu i-ai fost alaturi si ai ajutat-o si acum cand...in fine.Deeci prin acest lucru ti-a aratat cu ce persoana ai stat aproape un an si jumatate.Eu zic ca merita sa astepti sa-ti spun ce a hotarat.Cu toate ca nu merita... e tare nehotarata aceasta fata. Vrea si cu fostul si cu tine si cu ala.Cam ciudata situatia.Stiu cum e sa suferi dupa persoana draga, si sa nu puteti fi impreuna. Daca tot iti spune ca nu stie sigur sau ecva de genul.sa nu-ti de-a un raspuns concret las-o in pace si vede-ti de viata ta ca mai sunt fete pe lume, care ti-ar impartasii iubirea care o meriti.Mult succes, si m-a impresionat foarte mult povestea ta.Vad ca esti o persoana foarte buna si intelegatoare. Daca s-ar putea sa ne spui\imi spui ce ai hotarat in final, dupa ce ti-a dat raspunsul ar fi foarte bine. Sper sa treci cu bine peste tot acest rau.Chiar daca sunt fata te inteleg perfect.Multa bafta!

14 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Dupa tot ce a facut, eu nu i-as mai da NICI O sansa!
Eu nu am mai dat sanse in situatii mult mai usoare decat a voastra.

Cred cu tarie ca, persoana care te iubeste, nu te calca in picioare. Asa ca nu, nu merita!

| dariaelena a răspuns:

Daca o iubesti si esti sigur ca vrei sa fi cu ea si sa o luati de la capat, atunci iart'o; dar daca nu esti sigur ca poti s'o ierti mai bine va despartiti, pentru ca o sa va faceti rau reciproc

| ღNameღ a răspuns:

La ceilalti nu leai dat fundita.nu stiu d ce.eu consider ca tu trebuie sa ii mai dai o sansa, toti facem greseli, iarto si nu te razbuna ca nu are rost, ce ai sa ii faci, asa e viata si nu se schimba pentru noi

| piciuk a răspuns:

Complicata treaba.tot ea a gresit si tot ea sta sa se gandeasca. tu trebuie sa astepti rabdator sa vezi daca tipa mai are chef de tine sau nu. daca se hotaraste sa fie din nou cu tine, acorda-i o sansa, dar spune-i ca lucrurile vor sta altfel, ca la prima minciuna ii spui la revedere.se cam joaca cu sentimentele fata asta si e pacat.pentru ca rar se intampla ca un baiat sa se implice atat de mult intr-o relatie(sentimental vorbind), iar ea cand da peste un baiat calumea nu-l apreciaza.nu-i plac baietii buni, ea vrea un tip care s-o faca sa sufere. faptul ca n-a vrut sa il sune pe tip da de gandit.probabil vrea ceva cu el, dar nici ea nu stie ce mai vrea de fapt. te-ar vrea si pe tine, ca stie ca esti baiat bun si o iubesti, l-ar vrea si pe el, pentru ca cine stie ce o atrage la el.

| Enma a răspuns:

Uite ce-i drept e ca o femeie intr-un moment de nesiguranta distruge totul iar faza cu "prietenul" ala nu sunt departea nimanui dar nu cred ca in cea mai mare parte e vina ei. A dat peste el sau luat in vorba cum noi femeile suntem pline de sentimente etc cine stie de ce si-or fi adus aminte...ideea e ca daca tipi la ea o certi o faci sa planga si o fortezi sa spuna adv chiar nu o sal spuna uite fi foarte calm eu stiu topestete langa ea si nu exagerez dar eu am fost amenintata cu ceva de un fost... si abia asteptam sa iau inbratze pe cineva si sa plang deci nu stiu cat e vina ei acum dar si asa se pot schimba lucrurile si daca ti la ea ajut-o ca daca a apucat sa-ti spuna cu plansete cu interogatoriu si din astea nu cred ca ii e usor sa vorbeasca de asta nu o mai trage la raspundere fi tu puterea de a afla cine e ala si deal potolii dar nu te comporta urat cu ea (pararea mea ) am trecut prin ceva asemanator foarte mult chiar

| Enma a răspuns:

Eu una nu red parerea mea ca se pune problema de inselat... si ori cum nu o lasa asa si daca nu mai sunteti iubiti si sunteti pr din ce intelesai ea vrea sa fiti impreuna afla mai amanuntit cu calm o vrajesti sa nu fie vreun " prieten " de mult si sai fi facut ceva...

| Enma a răspuns:

Prea e nelinistita treaba...si plus de asta daca stai de un an nu cred ca facea asta dintr-o datat fara sa obs iti zisai a prins-o intr-un moment nasol

| LittlEAngeL_2780 a răspuns:

Ce a facut e de neiertat, ti'a spus ca s-a intalnit cu tipu' ala, dar a ascuns de tine, inseamna ca are treaba cu el! Eu nu i'as mai da nicio sansa! Si'a facut'o cu mana ei! Trebuia sa te pretuiasca de la inceput! Cel mai bine e sa incerci s'o uiti! Pentru ca ea acum, daca o ierti, o sa continue sa te insele, crezand ca o s'o ierti din nou! In timp ce tu erai dispus sa faci orice pentru ea, ea te insela, nu te merita deloc! Gandeste'te mai bine, sfatul meu e sa rupi relatia cu ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca a facut toate astea pentru prima data, gandeste-te ca a doua oara poate face lucrurile astea si mai usor, prima data este mai greu. Daca nu voia nimic in afara de un dans, nu trebuia sa se sarute, si sa se mai intalneasca si la suc, chiar daca ai lua numarul, trebuia sa al stearga daca ai pasa de tine, si sa nu iese cu el. Eu cred ca o sa ai mereu probleme cu ea, si nu prea ar merita sa continuati, stiu ca este foarte dureros ca o iubesti, dar poate ca ea a mai facut lucruri ca astea si mai demul fara sa stii tu, nu cred ca este prima data. Raul trebuie taiat de la radacina. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice om merita a doua sansahappy

| alexandrion_6068 explică:

Nu sunt nici eu prost nu stau sa o astept pe ea sa se gandeasca daca mai vrea sau nu eu am fost cu ideea sa mai asteptam o zis sa reusesc sa iau o decizie cu capul limpede si nu plin de nervi si la fel si ea sa ia o decizie daca vrea sa fie cu mine bine daca nu asta e punem capat si terminam aici nu are rost sa ma mai chinui.

| alexandrion_6068 explică:

Nu cred ca asa ceva sa mai intamplat o cunosc destul de bine si imi dau seama aproape imediat daca mia calcat stramb dar chestia e ca nu trebuia sa se intample asta avand in vedere ca aveam deja probleme si am afecteaza si mai mult

| alexandrion_6068 explică:

Desi sau intamplat multe azi m-am intalnit cu ea si i-am mai oferit o ultima sansa pentru a fi impreuna ea sia cerut scuze ca ii pare rau pentru ce s-a intamplat lucru care se vedea si de pe fata ei cred. Iam impus niste conditii destul de dure cel putin pentru o perioada si i-am spus ca las lucrurile in mainile ei sa vad ce are de gand sa faca ca noi eu nu ma mai agit. Vreau sa vad cu adevarat daca ma iubeste si i-am oferit sansa sa o demonstreze depinde de ea acum totul.Va multumesc tutuor pentru sprijinul oferit!

| baubau_7392 a răspuns:

Ma hai sa iti spun eu cum e, aici pe lume se afla un balans al lucrurilor, tu cand intinzi balanta inspre bine, in a fi bun, ti'o iei in bot. e scurt si la obiect, cand esti mai rau. cand ai alta atitudine, altfel se schimba tot in jurul tau.