| Amalia59 a întrebat:

Am 21 de ani si sunt foarte atrasa de barbatii de 40 + ani, efectiv ma obsedeaza si nu stiu cum sa "scap" de asta. Sunt o fata care arata bine, sincer vorbind si stiu ca astfel de barbati ar vrea doar o aventura cu o fata de varsta mea, dar chiar daca stiu asta, tot nu pot sa ma schimb.
Ce sfaturi imi puteti da? Ati trecut prin cazuri asemanatoare?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant inversul tau la varsta mea imi plac alea de 18 desi le depasesc mult am intre 25 - 38 ani. La mine e usor sa prind ce varsta vreau pentru sex pentru ca am descoperit secretul - daca vrei sex cu aia apape de batranete bagate doar nimeni nu mai e sincer intr-o relatie toti inselam si voi la fel procedati

| Sofer a răspuns:

Ce te atrage la ei? Îti dorești sa experimentezi o aventura cu ei?

| Amalia59 explică (pentru Sofer):

Intr-o prima faza ma atrag fizic, sexual, dar nu vreau doar o aventura, sunt adepta relatiilor serioase. in general, barbatii mai maturi stiu sa "vrajeasca" fetele tinere si chiar daca stiu ca e "vrajeala", nu pot sa rezist. In plus, nu sunt atrasa absolut deloc de tipii de 20 de ani...

| Donsavas a răspuns:

Asta îmi miroase a gerontofilie.
Poate fi o problema psihică sau poate nu este, pur și simplu te atrag bărbații mai maturi. E o problema psihică doar dacă ai avut o relație proasta cu tatal.
Cât despre bărbații maturi, te asigur ca nu vor doar aventuri, dacă le dai încredere ca nu i ai înșela cu altcineva, cum ar fi cu cei tineri care sunt de regula mai potenți ca cei in vârsta.
Lor le este teama de abandon.
Aici nu vorbesc despre afemeiați sau bărbați căsătoriți și cu familie. Nu ți recomand vreodată sa fi amanta. E josnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Momentan faci asta daca asa simti, la un moment dat o sa gandesti altfel, sau nu. este ok sa fii asa. din diferite motive psihologice, asta ai nevoie in acest moment

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. E exact cazul meu. Am 27 de ani și îmi plac tipii cu 10, 15, 25, chiar 25 mai mari de vârstă decât mine. Pe mine mă atrag deoarece îmi conferă experiență, maturitate și protecție. Nu mă atrag neapărat sexual. Într-adevăr că majoritatea celor de vârsta lor vor doar aventuri cu fetele mai tinere, de aceea îți recomand să NU le cazi în plasă. Poți să flitrezi cu unii dintre ei (care sunt neînsurați) dar doar atât, nimic mai mult.

| Paul754880338 a răspuns:

In mintea noastra, femei sau barbati, exista o latura numita ancestral, adica ceva ce este este o mostenire lasata de generatiile de mult apuse. Analizand intrebarea ta prin prisma acestui ancestral, vom afla raspunsul. Un barbat va cauta in vederea procreeri, o femeie tanara, ce are sa nasca copii sanatosi, iar un barbat matur, va avea suficienta experienta sa acorde protectie si adapost unei femei tinere tot in vederea procreerii. Deci ce ai numit tu acum ca fiind obsesie, este de fapt o mica rotita dintr-un mecanism perfect numit perpetuarea speciei in conditii de siguranta. Se pare ca alegerea dintre maturitate si tinerete, pusa in fata unei tinere femei gata sa procreeze este de fapt alegerea intre "cool" si "sigur". Se prea poate sa gresesc dar, cred ca in cazul tau nevoia de intelegere, de a fi ascultata, de a fi inteleasa, nevoia ta de protectie justifica oarecum alegerea ta. Acum, acestea fiind spuse, Tu si doar Tu esti singura in masura a decide daca aceasta "vinovatie" a ta este de condamnat sau este foar o viziune un viitor a unei femei cu un spirit matern mai puternic decat spiritul de aventura. Sa nu uitam inainte de a judeca sau eticheta, cat de diferiti suntem!

| Pantagruel a răspuns:

Si de unde spuneai ca esti?

| Hollyg a răspuns:

Daddy issues.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hollyg):

Exact, ai nevoie de o figura paterna in viata ta, cineva matur

| adeluna a răspuns:

Poate fi legat de „figura autoritatii" si nevoia de validare. Un partener mai in varsta stie mai multe, poate mai multe, se presupune ca are mai multe cunostinte, abilitati si resurse. A cuceri un astfel de partener e validant pentru gradul de maturitate. A cuceri un astfel de partener inverseaza „balanta de putere". A-l seduce, a-l face poate chiar sa se poarte ca un adolescent amorezat, te pune pe tine in postura de putere. Pe scurt, probabil tine de nevoia de a fi validata ( si deci poate de o lipsa de incredere in sine, sindromul impostorului, etc)

| AmeliaD a răspuns:

Păi...și mie îmi plac tipii mai în vârstă. Poate poți pur și simplu să aștepți până găsești un tip drăguț si de vârsta ta, care o sa te facă sa uiți de ceilalți.

| jorjache a răspuns:

Hello

| Wikky321 a răspuns:

De ce nu?

| Wikky321 a răspuns:

Daca asta te excita si te face sa te simti bine, parerea altora nu mai conteaza.

| Amalia59 explică (pentru Wikky321):

Pai despre asta e vorba, sunt atrasa sexual de barbati cu poate 20 de ani mai mari decat mine, si asta ma face sa ma simt "vinovata", ca poate nu e in regula, ca ar trebui sa ma schimb. si nu pot