| Alexandra_Badiu_1992 a întrebat:

Buna am 25 de ani si eu am o problema cu menstruatia de ex imi vine pe data de 1 prima zi de ciclu si mai imi vine pe data de 23 practic un interval de 18 zile deoarece ciclu imi dureaza 5 zile ii o problema poate afecta faptul ca incercam sa raman insarcinata de 1 an si inca nimic am facut pap test si e totul in regula ar trebui sa fac o vizita ginecologica?' astept raspunsul vostru

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul menstrual se calculeaza intotdeauna din prima zi a unui ciclul, pana in prima zi a ciclului urmator.
In cazul tau, ciclul se succede la un interval de 23 de zile.
Daca totul este in regula dupa un control ginecologic, atunci ar trebui sa veti sex la ovulatie (in ziua a 13-a) si in perioada fertila: incepand cu 2 zile inainte de vulatie si terminand cu 2 zile dupa ovulatie, ca sa nu ratezi perioada.

| corbulalbrosu a răspuns:

Informatia ta privind CICLUL MENSTRUAL este GRESITA fiindca NU ai aflat nici pana la aceasta varsta faptul ca ciclul menstrual INCEPE cu PRIMA ZI DE MENSTRUATIE, astfel ca cele 5 zile de sangerare reprezinta primele 5 zile ale ciclului tau menstrual care are lungimea de 22 de zile fiind cuprinsa intre primele zile de menstruatie care in cazul tau s-au produs in data de 1 si 23. Fiindca ciclul tau menstrual este un ciclu foarte scurt (cel mai scurt ciclu ovulatoriu fiind de 21 de zile), reiese ca in cazul tau particular, OVULATIA se produce in a 8-a zi a ciclului menstrual, (numarat fata de PRIMA ZI DE MENSTRUATIE) adica in cazul pe care l-ai prezentat OVULUL a fost eliberat din OVAR in data de 8 a lunii respective si in acest caz PERIOADA FERTILA singura in care s-ar fi putut forma o sarcina s-a suprapus peste perioada cuprinsa intre a 4-a si a 9-a zi (4, 5, 6, 7 + 8 +9) a respectivului ciclu. Daca ati intretinut contacte sexuale neprotejate terminate cu ejacularea spermei IN VAGIN de fiecare data intr-una sau in toate zilele precizate, formarea unei sarcini ar fi trebuit sa se intample/produca in mod normal. Dar daca ati procedat astfel si totusi nu ai ramas insarcinata inseamna ca exista posibilitatea ca in cazul vostru sa fie vorba de asa numita infertilitate de cuplu. Aceata infertilitatea este definita ca fiind incapacitatea, imposibilitatea unui cuplu de a concepe un copil dupa 12 luni de raporturi sexuale intretinute constant/regulat, neprotejate si cu ejacularea spermei IN VAGIN de fiecare data. Conform acestei definitii 15% dintre cuplurile de varsta reproductiva sunt infertile. Un alt concept o reprezinta fecunditatea, care exprima sansa de a rezulta o sarcina intru-un anumit ciclu menstrual dat (finalizata cu un copil). In asemenea situatii exista o regula care este denumita ''Regula de aur'' in cadrul infertilitatii de cuplu prin care medicul tau ginecolog trebuie sa abordeze cauzele posibile, ceea ce impune investigarea ambilor parteneri. In studiul de evaluare a unui cuplu posibil infertil trebuie sa tina seama de toti factorii care concura in procesul de conceptie : ovulatia, starea uterului, producerea spermei si viabilitatea spermatozoizilor, stabilirea perioadei fertile a ciclului menstrual, producerea si existenta mucusului cervical, fertilizarea si receptivitatea endometrului pentru implantare, etc, etc. In general prima investigatie in asemenea situatie o reprezinta efectuarea unei spermograme, care este o analiza relativ simpla, putin costisitoare si rezultatul se obtine intr-un timp scurt. Ea va preciza din start starea de fertilitate a barbatului si capacitatea acestuia de a procrea. In functie de rezultatul obtinut prin spermograma efectuata reiese si se confirma calitatea buna a spermei care se incadreaza in limite normale, doar atunci se trece la efectuarea de investigatii privind capacitatea de procreere a femeii, care sunt mult mai multe, mai complexe si de multe ori foarte laborioase si...scumpe. Trebuie sa continuati si sa procedati la fel, prin a intretine acte sexuale in acelasi mod/la fel cum ati procedat pana in prezent si daca nu vei ramane insarcinata nici in urmatoarele 2-3 luni, doar atunci sa va alarmati si sa inceperti sa va puneti semne de intrebare. O consultatie ginecologica ar fi indicata, utila, binevenita si in acest moment. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Stimata d-na DonnaAlba, perioada LUTEALA adica cea dintre OVULATIE si urmatoarea menstruatie are INTOTDEAUNA o lungime de FIX 14 zile. De asemenea ziua a 23-a (in cazul aflat in discutie) reprezinta PRIMA ZI a noii menstruatii, deci face parte din ciclul menstrual urmator, astfel ca nu poate face parte si din noul cilu si din ciclul anterior, astfel ca ciclul menstrual despre care vorbim are 22 zile si nu 23. Fiindca asa cum am precizat mai sus ca perioada luteala (secretorie) are INTOTDEAUNA 14 zile lungime si printr-un calcul aritmetic extrem de simplu reiese dupa cum urmeaza : 22(lungime ciclu) - 14( perioada luteala) = 8 (data OVULATIEI), ca OVULATIA in cazul unui ciclu de 22 de zile se produce in a 8-a zi a ciclului si NU in a 13-a zi a ciclului, fiindca respectiva informatie este complet GRESITA. Daca acesti tineri lipsiti de informatii corecte ar proceda conform sugestiei date de d-ta, in mod absolut sigur vor RATA mereu oportunitatea de a deveni parinti, fiindca nu vor reusi sa procreeze NICIODATA. Va asigur ca in mod absolut sigur PERIOADA FERTILA a unui ciclu menstrual cu lungimea de 22 de zile se situeaza intre a 4-a si a 9-a zi a ciclului respectiv.
Conform definitiei medicale Faza luteala reprezinta :
,, Perioada a ciclului menstrual aflata intre ovulatie si inceputul noii menstre, cu o durata medie de 14 zile.'' De asemenea :,, Foliculul dominant rupt (ramas in urma ovulatiei) va forma corpul galben, importanta sursa de progesteron. Durata de viata a corpului galben este de 14 zile. http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/faza-luteala_6998
http://www.desprecopii.com/info-id-3176-nm-Fazele-unui-ciclu-menstrual.htm

| Freya1 a răspuns:

Da mergi la un ginecolog si intreaba acolo tot ce te nelamureste

| sofisis a răspuns:

Normal ca se impune o vizita la gineco daca vrei sa ramai gravida. E indicat mereu happy Chiar daca nu ai probleme.
In mod normal, daca nu ai probleme, chiar daca ai o menstra haos, la un moment dat tot trebuie sa ovulezi si tu.
Dar nu strica niste analize happy

| Cannibal a răspuns:

Fă sex mai des sigur o să rămâi însărcinată.