| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Am 27 de ani și as vrea sa încerc sa rămân însărcinată dar la naștere am avut o operație de ocluzie intestinala (asa m-am născut).
Am avut și ceva operații de chist ovarian stang și apendicita. Din păcate și operația de apendicita a fost tot pe burta că au apărut ceva complicații și nu au găsit-o. Oricum ce vreau să întreb este că acea operație pe burta îmi va afecta sarcina?
Adică știu ca atunci când ești însărcinată, burta îți creste și ți se lărgește pielea și mna eu îmi pun niște întrebări având în vedere că am acea operație mare și urata pe burtă.
Medicii ginecologi au spus că nu ar trebui să mă afecteze dar mna nici ei nu sunt siguri...
Mulțumesc!

15 răspunsuri:
| Mopmop a răspuns:

Mergi la risc pana la urma. Oricum sarcina implica riscuri, mai mici sau mai mari, de la femeie la femeie. Dupa ce ramai insarcinata grija mare la alimentatie, efort si mai ales fara STRES. Analizele cerute la timp.
Sa iti ajute D-zeu sa ai un copil sanatos!

| Floridori a răspuns:

Pe mine m-ar ingrijora mai putin cicatricea de pe burta si mai mult problema pentru care a existat acea operatie de chist ovarian.
S-a rezolvat afectiunea respectiva? Daca nu, atunci asta ar trebui sa fie problema principala.
Daca s-a rezolvat, atunci este totul ok.

Daca au trecut mai mult de 2 ani de la respectiva operatie, riscurile asociate acelei cicatrici ar trebui sa fie minime.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Da, s-a rezolvat. Am fost operata de chist ovarian drept. Din greșeală am scris stâng. Din păcate am și alte probleme legate de ovare dar sunt foarte optimistă. Nu vreau să aduc în discuție toată povestea mea dar știu că undeva voi reuși să rămân însărcinată.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Nu am încercat niciodată să rămân însărcinată și de aceea sunt optimistă. La fel și iubitul meu, el e singurul care crede în mine.
Știu că undeva Dumnezeu mă iubește și voi reuși. De aceea am întrebat de aceea operație.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Optimismul este excelent, dar trebuie sa iti rezolvi mai intai problemele legate de ovare.Nu este necesar sa intri in detalii, dar acest lucru este ceva obiectiv si chiar daca optimismul ajuta, nu poate rezolva la nivel real si practic problemele fizice.

Cat despre cicatricea respectiva, nu ar trebui sa iti faca probleme daca au trecut mai mult de 2 ani de la ultima operatie.

Iti doresc succes in ceea ce ti-ai propus si sa poti obtine sarcina astfel incat sa te bucuri de un nou membru al familiei curand!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Știu ce vrei să zici dar deocamdată am mai mult optimism. Am ceva probleme cu ovarele, am luat și medicamente. Din păcate în 2015 am fost operata de chist ovarian drept și mi-a scos jumătate.
Ultima operație e din 2019, una din 2015 zi una din 1994.
Stiu că voi încerca și atunci voi vedea cu adevărat dacă pot sau nu reuși. Câte cazuri au fost ca nu le dădea medicii nici o șansă să rămână. De aceea am optimism.
In momentul de față a ceva tratament pentru ovarul stâng. Am mai avut probleme cu el și mi-a trecut și din păcat iar am un chist. Se pare ca am sindromul ovarelor polichistice.
In orice caz, știu ca undeva voi reuși. Pentru că Dumnezeu îmi va dărui și mie.
Îmi doresc nespus un copil și am avut mare noroc cu iubitul meu care m-a acceptat cu bune și cu rele.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu comentez increderea si optimismul oamenilor pentru ca fiecare traieste si este fericit in felul sau.Doar mi-am expus opinia din punct de vedere stiintific si ti-am raspuns intrebarii referitoare la cicatrice.
In rest, tu stii mai bine cum si cand doresti sa actionezi.

Mult succes si multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Sarcina se produce in uter, nu in burta (intestine). deci nu are cums a fie afectata de nici o alta operatie de ocluzie intestinala sau apendicita, mai ales ca au fost facute cu multa vreme in urma.
In schimb, chisturile ovariene ar putea obtura si fii un motiv serios care nu-ti permit sa ramai gravida.
Mergi al medic si investigheaza-ti chisturile ovariene ori fa-ti operatie, daca doresti sa ramai gravida.
Extrem de important: schimba-ti dieta si incepi sa mananci numai mancare sanatoasa, fiindca chisturile ovariene se formeaza din cauza hranei nesanatoase, mancata de ani de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Știu ca sarcina se produce în uter, dar îmi pusesem întrebarea din punct de vedere al operație care o am din cauza că atunci când se va dezvolta sarcina, dacă voi putea să o duc până la capăt.
Știu că trebuie să investighez chisturile. Legat de operație, nu îmi doresc sa am din nou o altă operație pentru că deja prea multe am. Momentan sunt pe bază de tratament cu anticoncepționale.
Legat de dietă, nu zic că nu am o dietă sănătoasă. Mănânc orice îmi doresc.
Nu știam că din această cauză se pot forma.
Știu că am această problemă de la 16 ani.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiai ca aceste chisturi se formeaza din cauza alimentatiei pentru ca... este o aberatie.Alta aberatie marca Jassmina.Nu are nicio legatura.

Cauzele acelor chisturi sunt de natura hormonala, motiv pentru care iei tratament cu anticonceptionale potrivite profilului tau hormonal.In mod normal, daca anticonceptionalele ti-au fost recomandate dupa ce ai facut analize specifice si s-a stabilit profilul hormonal, ar trebui sa acele chisturi sa dispara si sa poti ramane insarcinata ulterior.

Ideea este sa urmezi tratamentul in mod corect si sa mergi la controalele la care trebuie sa te prezinti.Cicatricile nu au legatura si nu te vor impiedica sa ai o sarcina sanatoasa in momentul in care problema ta legata de ovarele polichistice va fi rezolvata.

Sarcina cu o burtica cu cicatrici va avea aceleasi riscuri minime ca in cazul unei mame care nu a avut operatii.Singura problema care va aparea ulterior este ca vor putea fi mai inestetice din cauza extinderii pielii de pe abdomen, de aceea ar fi ideal ca in timpul sarcinii sa hidratezi pielea in fiecare zi, sa consumi multe lichide si eventual sa exfoliezi pielea si sa folosesti produse precum Bio-Oil sau chiar uleiuri esentiale (poti alege orice iti place mai mult) adaugand putina vitamina C.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Da iau medicamente deja de 3 luni. Trebuie să merg luna aceasta la control. Medicul a spus ca dacă nu îmi va scădea chistul ( are 5cm), mă va opera dar nu voi vrea. As vrea să încerc cu tinctura de mlădițe de zmeur. Pentru că am luat prea multe medicamente. Și organismul meu e prea plin sa zic așa de medicamente.
Eu de aceea mi-am pus această întrebare legat de operație.
In legătură cu chisturile, sunt ținute sub observație.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Speram sa existe progrese.
Acum, daca suntem realisti, un chist de 5cm. nu va disparea in 3 luni.Cel mai probabil va trebui sa ai mai multa rabdare, dar daca totul merge bine, este posibil ca la controlul ecografic sa se vada progrese, ceea ce ar fi imbucurator.

Inteleg ca poate ai ajuns intr-un punct in care ai obosit sa treci prin tratamente si operatii si inteleg si de ce exista aceasta nerabdare ca totul sa fie posibil cat mai curand, dar trebuie sa fii constienta ca pentru a obtine o sarcina, mai ales una sanatoasa in care bebelusul tau sa se dezvolte armonios, este necesar ca tu sa fii in primul rand bine.

Banuiesc ca nu doresti parerea mea personala si ca vei face oricum ceea ce consideri ca este mai bine pentru corpul tau si asta mi se pare corect, dar te-as sfatui sa iti consulti medicul si sa pui in balanta lucrurile pro si contra in ceea ce priveste tratamentele naturiste. Daca ar fi sa o luam logic, daca alimentatia nu iti provoaca chisturile, ci hormonii care au o activitate dereglata, in ce masura o planta ar putea face in asa fel incat sa dispara?! Mai mult, in ce masura acea planta va regla activitatea hormonala astfel incat chistul sa nu se mareasca sau sa se inmulteasca?! Desigur, plantele au fost folosite inca din vechime, insa atunci nu existau metodele de tratament care exista acum, in medicina moderna si este evident ca oamenii incercau orice planta ce ar fi putut sa aduca un mic beneficiu decat sa nu faca nimic.
Desigur, este alegerea ta, insa daca iti doresti sa fii sanatoasa si sa ai un bebe, trebuie sa pui in balanta toate lucrurile ce se pot intampla in urma anumitor decizii.

Stiu ca uneori poate fi dezamagitor sa ai anumite rezultate negative si ca acest lucru te poate epuiza la nivel psihologic, dar sunt convinsa ca esti o femeie tanara (ai doar 27 de ani) si puternica si ca vei reusi cu ajutorul tratamentului sa depasesti acest obstacol.
Chiar daca in cel mai rau caz ar trebui sa te operezi, va trebui sa faci o pauza de maxim un an, timp in care vei lua si tratament, iar corpul tau va avea timp sa se recupereze si sa gazduiasca sarcina mult dorita.Stiu ca pare mult, dar trece repede si pana la urma, pentru sanatatea ta si pentru a obtine o sarcina sanatoasa, orice sacrificiu va parea mic atunci cand vei privi in urma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Sunt conștientă că nu e atât de ușor de a rămâne însărcinată mai ales că eu am și probleme. Am zis că aș încerca normal după ce întreb medicul legat de aceea tinctură. Știu că nu va putea să dispară acel chist în 3 luni, în cel mai rău caz să stagneze sau să scadă cât de cât.
Știu că înainte să rămân trebuie să fiu sănătoasă pe partea productivă. De aceea că am 27 de ani, umblu pentru că acum organismul e diferit față de cele de peste 30 de ani și de aceea umblu.
Acel tratament cu tinctura de mlădițe îl voi luat doar dacă medicul îmi spune că îl pot lua. Nu îl voi lua fără aprobare.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa ai reusita in tot ceea ce iti propui! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult, asemenea îți doresc și ție!
Știu că Dumnezeu îmi este alături, mereu a fost. Și știu că mereu când mi-am dorit, am primit :-)