| lauraerika18 a întrebat:

Am 29ani si 2copii minunați făcuți prin cezariana.Pe data de 03.03. 2017 am fost nevoită din motive medicale sa fac un avort la 2 luni de sarcina.la 2 zile dupa avort am avut sangerari, dupa 3zile pauza si iar o sapt sangerari minore.acu 2 zile am avut relatii intime cu soțul neprotejat dar nu a ejaculat in mine.Azi am avut mici sangerari si dureri ușoare de burta.e posibil sa fiu gravidă? la cât timp pot face testul de sarcină?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a se produce ovulatia dupa trecerea a doar 17 zile de la efectuarea unui avort este teoretic infima, iar practic aproape imposibila. De asemenea fiindca sangerarile care se produc absolut normal, au continuat pana in urma cu cateva zile, confirma faptul ca peretii uterului inca nu sunt vindecati si din acest motiv NU s-a putut forma endometrul. Iar in lipsa unui endometru care sa fie normal dezvoltat, nu se poate produce nidatia. In concluzie probabilitatea de a se putea forma o sarcina se poate considera ca fiind aproape sigur IMPOSIBILA. Pentru linistea ta sufleteasca, testul de sarcina al carui rezultat sa fie valabil si corect, se poate face dupa trecerea a minim 10-11 zile de la ultimul contact sexual printr-o analiza de sange efectuata intr-un laborator de analize medicale, sau dupa trecerea a minim 21 de zile in cazul in care testul este efectuat acasa pe baza urinei. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Ai facut cam repede sex cu sotul, la 16 zile. De obicei, dupa avort este interzis sexul cam 30 de zile.

| Annamaria21 a răspuns:

Ai sangerari timp de 2 săptămâni când faci avort sau pierzi o sarcina, este normal, testul il faci la vreo 7 săptămâni ca sa iasă sigur

| Juic3xe a răspuns:

La 29 de ani ar trebui sa stiti ca in situatiile de genul trebuie mers direct la medicul ginecolog