| Ioana74ses a întrebat:

Am 34 de ani si sunt sincer desperata! Ieri noapte cand intretineam relatii (stiti despre ce este vorba) cu sotul meu copilul mijlociu care dormea in camera cu sotul si fica cea mare a intrat peste noi in camera mea si a fetitei de 1 luna jumatate sunt sincer foarte rusinata de situatie fata de fiul meu pentru ca nu are 4 ani are totusi 9 sincer puneti-va in situatie, nu glumesc de loc, daca ati patit sau macar aveti un sfat despre ce as putea sa ii spun sau ce sa fac va rog sa mi-l ziceti. Azi l-am trimis cu fiica de 13 ani la bunici care stau la cateva strazi departare pentru ca sincer mi-e rusine

Răspuns Câştigător
| AdelaElena88 a răspuns:

Îmi pare rău dar nu înțeleg întrebarea; Copilul mijlociu dormea în camera cu soțul dumneavoastră? Ați spus ca întretineati relații sexuale cu soțul? În fine, eu am înțeles ca fetita de 4 ani și băiețelul de 9 v-au surprins într o ipostaza indecenta.Eu cred ca nu ar trebui sa va fie rușine de copiii dumnevoastră; mai ales de fiul de 9 ani; Nu știu dacă știți, dar cel mai probabil pana la vârsta asta a fost deja expusi ( in special baiatul)matetialelor pornografice( probabil nu v-a zis tot de rușine)Cred ca e momentul sa ii explicați fiului dumneavoastră ca ceea ce făceați cu soțul se numește "dragoste ", ca asa a venit și el pe lume; Ca femeia și bărbatul sunt construiți diferiți și în urma acuplarii, respectiv când spermatozoidul, celula masculina, întâlnește ovulul, se naște un copil.Ii puteți arata chiar și un clip educativ despre asta ( sunt o mulțime pe internet, evident fără o tenta sexuala. Consider ca ar trebui sa fim deschiși cu copiii din acest punct de vedere, asa nu o sa mai vedem cazuri cu mame la 10, 12 ani sau mame adolescente. Educația sexuala este importanta, este bine sa ii explicați copilului de ce pornografia nu este ok, și consecințele acesteia: mai exact creează o imagine distorsionata asupra unei relații sexuale normale. Plus ca cu cat va fi mai informat, cu atât curiozitatea lui nu va mai fi asa mare.Multa sănătate și lăsați pudoarea la o parte! Copiii trebuie învățați de mici ca relațiile sexuale sunt pentru adulți, ca pe copii nu ii aduce barza și ca sexualitatea nu este nimic rușinos, sau păcătos.Insa nu este cazul pentru vârsta lor, nu sunt dezvoltați în primul rand fizic pentru o relație sexuala. Dați le încredere ca puteți vorbi orice cu ei, multa sănătate, va las aici un clip foarte sugestiv https://m.youtube.com/watch?v=nwPuCKHsC38

| Ioana74ses explică (pentru AdelaElena88):

Nu e atat da usor pe cat pare...are 9 ani

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Sincer, din așa o descriere fără cap, coadă sau virgule, nu am priceput decât că ai fost surprinsă (probabil de către cel puțin un copil) când aveai o activitate sexuală (masturbație sau sex - nu se știe și nici nu contează).
Concluzie:
- e timpul să afli că s-au inventat metode de a încuia ușa când faci asta. data viitoare folosește-le.
- copilul e și mai speriat decât tine. Explică-i că nu a văzut balauri, ci o activitate normală pentru adulți. Dacă nu îți iei inima în dinți să vorbești cu el, va rămâne su sechele care pe viitor s-ar putea chiar să-l împiedice să aibă o viață sexuală normală.
Din exprimarea ta, mai înțeleg și că, la rândul tău, ești la fel de puțin educată în acest domeniu; poate nu ar fi rău, dacă ai un medic de familie cu care poți vorbi deschis, să îl / o rogi să te asiste în a-i da copilului explicațiile necesare. De fapt, copiilor; pentru că fără o educație sexuală bună, e posibil ca pe viitor să ajungă și ei ca tine - să nu poată să vorbească deschis despre niște lucruri perfect normale.

| vocea a răspuns:

Nu e normal sa vada asa ceva, il poate traumatiza pe bietul copil, cand faceti sex incercati sa nu o faceti cu copii de fata, mergeti la un hotel sau altundeva dar nu faceti asa ceva in casa cu copiii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saracul copil trebuie EL sa isi invete proprii parinti ca s-au inventat chei cu care se pot incuia o usa.

| Niklauss a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa va fie rusine dar incercati sa fiti mai precauta si incercati sa le explicati ce au vazut, dar totusi sunt doar copii poate nici nu o sa isi mai aminteasca de asta peste ceva timp.

| Bishopp a răspuns:

Buna! Ai nevoie in primul rand de o educatie sexuala! Ti-e jena sa pui o intrebare pe TPU, daramite sa incerci sa ii explici copilului tau ca ce a vazut este un lucru normal, firesc, care o sa il faca si el cu persoana de sex opus cand va creste mai mare.
Daca vrei iti fac eu textul, dar iti trebuie educatie sexuala, si educatie psihologica, ai copii, trebuie sa fii responsabila.
Tu nu iti dai seama cum se simte copilul tau acum! Dupa ce ca a vazut ceva de inexplicat, ceva care l-a afectat cu siguranta, in loc sa ii limpezi creierul, l-ai trimis in alta parte sa se gandeasca la asta, eventual sa ii povesteasca si fetei de 13 ani ce a vazut sau altei lumi. Nu mi-e frica de baiatul tau de ani cat mi-e frica pentru fetita ta. Pentru ca are 13 ani si tu nu i-ai oferit educatia sexuala, nu stie cum sa reactioneze cand un tip ii propune stiu eu ce prostii, nu stie sa se apere, pentru ca nu a invatat-o nimeni, mama ei i-a fost prea jena pentru asta.
Il iei pe baiatul tau in camera cu pricina si ii explici frumos ca mami si cu tati se iubesc foarte mult si oamenii mari cand se iubesc simt nevoia sa isi uneasca corpurile, sa se imbratisese, sa se sarute. Asa e normal cand 2 oameni se iubesc foarte mult.
Tu o sa cresti, o sa inveti si cand o sa iti gasesti o fata pe care o sa o iubesti o sa faci si tu la fel. Pentru ca este ceva normal in viata noastra.
Il intrebi frumos : " Te ai speriat aseara de mami si tati? "
Si vezi atunci reactia lui. Trebuie sa ii explici ca e ceva normal, ca nu are motive sa se sperie si ca el o sa faca la fel cand va fi mare. Dar acum trebuie sa isi vada de scoala, de educatie, de copilarie.
Ii explici ca el nu trebuia sa vada asta, pentru ca 2 oameni cand se iubesc vor sa nu vada nimeni, se numeste intimitate. Astfel copilul tau invata ceva interesant de care va avea nevoie.
Decat sa deschida netul si sa vada dita-i filmul porno in care nu stie ce se petrece, mai bine ii explici si ii limpezi mintea.
Fii o mama responsabila. Poti sa vorbesti si cu sotul tau sa te ajute. Fiti responsabili.
Mai ales cu fetita! Are 13 ani. E la varsta pubertatii. Daca nu comunicati, nu numai viata sexuala va avea de suferit, ci si viata profesionala si ea ca persoana nu va fi consolidata.
Aveti grija de voi, si cum zicea cineva mai sus incuiati usa data viitoare.

| Ioana74ses explică (pentru Bishopp):

Multumesc mult de raspuns! Cu fetita cea mare da, nu am vorbit dar acest lucru l-au invatat la un curs special la scoala anul trecut (cu aprobarea parintilor) cat despre cel mijlociu...mi-e foarte greu sa-i spun. Diseara o sa stam toti 4 impreuna si sa lamurim si cred ca este cazul sa doarma singuri in camera