| anonim_4396 a întrebat:

Am ajuns si eu sa am problemele tipice adolescentei.
Sa incep cu inceputul. Am 16 ani, in iunie fac 17. Pana acum nu m-au preocupat baietii. M-am concentrat pe scoala, si am avut rezultate foarte bune. Sunt timida, retrasa, si am considerat ca majoritatea celor de varsta mea sunt o adunatura de prosti imaturi.
Acum m-am mutat cu parintii in alta tara. Merg aici la scoala de doar 2 saptamani si jumatate. Am cunoscut un baiat.F.
Stiu ca de fapt a trecut doar putin timp.Dar, il plac.
El e genul de baiat amuzant, tupeist chiar. (Apropo, baietii de aici sunt mult mai maturi, seriosi, politicosi decat in Romania).
Tot timpul face glume, si rad si eu cu el. L-am vazut in ore ca se uita la mine, dar nici macar nu isi prea intoarce privirea cand il observ. Mereu eu zambesc (nu ma pot abtine!) si imi mut privirea in alta parte.
M-a intrebat daca am mai avut prieten..nu i-am raspuns. Mi-a cerut Facebook-ul, nu i l-am dat.
Am fost cu clasa undeva, unde mi-a aratat cum sa joc biliard. Facea glume de genul "daca castig eu trebuie sa vii la plimbare cu mine".
Mi-a cerut din nou facebook-ul, i l-am dat pentru ca deja am in lista majoritatea colegilor si putea foarte usor sa il afle, deci nu avea rost sa refuz. I-am dat si nr de telefon, dimineata urmatoare mi-a trimis mesaj "Buna dimineata, draga!", in timpul orei mi-a spus "You look so cute!" Am vorbit pe facebook... o gramada de vrajeli din partea lui, de ex. l-am intrebat ce vrea sa faca in viitor, el a spus ca vrea doar sa fie cu mine, l-am intrebat daca ii place fotbalul, el a spus ca ma place doar pe mine.m-a intrebat din nou daca am mai avut prieten, apoi m-a intrebat daca am facut sex. El este din Afganistan (da, stiu, am citit pe net toate lucrurile ce se spun despre ei). Poate, asta nu stiu sigur, e ceva foarte important pentru ei, ca fata sa fie virgina.
In fine, normal ca nu i-am raspuns. Ziua urmatoare mi-a spus ca ma place. Eu i-am spus ca nu pot sa plac o persoana pe care nu o cunosc. Mi-a propus sa ne intalnim, sa ne plimbam dupa ore ca sa ne cunoastem mai bine. Am acceptat. Nu aveam nimic de pierdut. Si el a spus ca pe viitor spera sa fim iubit si iubita.

Azi, o colega a spus catre F ca are o minte murdara. Ca si pe prietena ei (pe care F a placut-o) el a intrebat-o despre viata ei privata. Am ramas uimita, dezamagita. In autobuz nu m-am asezat langa el, si am preferat sa merg langa un baiat cu care am mai vorbit in ore (chestie despre care F a spus ca nu i-a placut). In ora de sport a venit si m-a intrebat daca sunt suparata pe el. I-am spus ca da, si i-am spus ca e din cauza a ceea ce a spus colega despre el (el nu a negat ca ar fi intrebt-o si pe fata aia). I-am spus ca nu il consider un baiat bun. Ar fi trebuit sa spun tot ce cred, mai exact cred ca pentru el e doar un joc, un mod de a se distra.Dar am spus doar ca nu il consider un baiat bun. A avut o reactie neasteptata: s-a intristat! Nu s-a mai uitat la mine toata ora. A spus ca nu ma va mai deranja. M-a sters de la prieteni pe facebook.
Eu m-am simtit vinovata. Il plac. I-am trimis un mesaj pe facebook (nu mi-am dat seama ca m-a sters de la prieteni), i-am spus ca nu imi pare rau de ceea ce i-am spus, pentru ca inca mai cred putin asta. Dar nu e drept din partea mea ca nu i-am dat sansa sa explice. Daca vrea, maine dupa scoala ne intalnim si sa vorbim.
Dupa ce am descoperit ca m-a sters de la prieteni, i-am trimis un mesaj si pe telefon (ca poate nu mai intra in seara asta, si nu vreau sa ii spun maine in persoana), si a spus ca va citi mesajul.

Intrebarile mele: Credeti ca am procedat corect? M-am simtit nasol ca l-am refuzat asa dintr-o data, si mai ales ca e a devenit trist. Stiu ca nu e dragut ce a spus. A fost urat, foarte urat. Dar fraaate, il plac!
Mie una mi se pare ok sa mai mergem la o plimbare..in locuri publice. Si in plus, sunt destul de matura sa stiu sa am grija de mine, nu sunt genul care sa se arunce cu capul inainte. Si consider ca trebuie sa imi adun si eu unele experiente.

E greu, pentru ca nu il pot descifra deloc. Nu cunosc mentalitatea lui. El spune ca nu ii prea pasa de regulile impuse de religia lui (musulman).
Si am in clasa un alt coleg afganistan, de care pur si simplu mi-e frica, cand ma uit la el am impresia ca el chiar este violent.
In cazul lui F nu e asa..ma intimideaza, dar e mai dragut.

Am discutat cu mama mea, ea imi permite sa ma plimb cu F si sa petrecem ceva timp impreuna. Normal, cu unele reguli (sa nu merg la el acasa, etc.) dar stiu si eu sa ma pazesc.

Voi ce credeti?

Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot! big grin
O seara frumoasa!

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu cred ca baiatul te place cu adevarat, da-i o sansa si nu te gandi la religie si alte chestii pentru ca e cale lunga pana sa ajungeti acolo

| MishikiCrisy a răspuns:

Ce ma bucur ca in sfarsit am gasit pe cineva cu capul pe umeri, sau cum numesc eu, persoana cu creier! laughing
E foarte corect cum ai procedat, si eu as fi procedat exact la fel, numai ca i-as fi spus mai multe ce ma deranjeaza. sunt tot foarte timida, numai ca nu imi dedic la fel de multa atentie scolii. big grin Sa vorbesti cu el cat mai mult ar fi foarte bine. El te-ar putea proteja, i-ai putea spune ca daca nu ar m-ai fi nu-mai-stiu-cum l-ai place mai mult. (merita sa-i spui ca il placi, nu neaparat prin privat).
Cred ca e foarte bine sa ii acorzi atentie si sa incerci. sti tu... sa fiti impreuna. Adica, el te place (macar putin, din cate am inteles), tu il placi. De ce sa nu fiti impreuna?
Succes!

| MasterOfDisaster a răspuns:

Vad ca parerile sunt impartite, dar unii dintre voi va ganditi deja la viitorul indepartat. Eu am aproape 17 ani, el aproape 19, nu ma gandesc la casatorie si in nici un caz sa ma culc cu el. Cum am spus, am destula minte sa ma pazesc.
Si daca imi permiteti, voi spune ceva in apararea lui. Daca cautati pe net informatii despre romani, ce veti gasi? Parinti incompetenti, romancele sunt cu*ve in strainatate, romanii sunt betivi, fura, exista o gramada de cazuri in care copii nou nascuti sunt aruncati la gunoi, romanii cersetori, fura si de prin strainatate. Pe net nu o sa gaseati despre parintii mei care sunt impreuna de 17 ani si nu s-au certat niciodata(cu tipete, lucruri sparte, etc.) sau sa se injure, loveasca. Cred ca peste tot exista si exceptii.
La inceput vreau doar sa il cunosc, nu sa ii sar in pat. Si si pe mine m-a uimit faptul ca m-a intrebat despre viata privata.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Se vede ca esti indragostita(de cine nu trebuie). La urma urmei e viata ta si ma intreb ce rost a avut scrierea povestii tale aici.Ca esti incapatanata, o dovedesti pastrand moartea cu coasa sa te reprezinte.La multi ani cu sanatate.

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Cred ca el este genul de baiat care se supara foarte usor dar ii trece daca te place cu adevarat, crede-ma. Tu il placi, mama ta nu are nimic impotriva, nu vad de ce ai refuza. Incearca sa il cunosti tu, nu sa asculti ce spun altii despre el. E bine ca incerci o impacare, sper s si mearga. Eu cred ca lucrurile vor merge bine pentru ca din cate vad, tine la tine. Am vazut ca unele raspunsuri pe care le da sunt vrajeli sau cel putin asa par. Poate incerca sa te cucereasca. Da-i o sansa. Stii vorba aia: gadeste-te de 2 ori inainte sa spui DA si de 10 ori inainte sa spui NU. O sa iti para rau daca nu incerci. happy Bafta! O seara frumoasa si tie!

| anonimg a răspuns:

Chiar de cateva minute am raspuns la o intrebare cu privire la musulmani:
http://www.tpu.ro/......-pentru_1/

Si tot astazi -de dimineata- am dat iarasi un raspuns tot cu privire la musulmani.
Citeste ambele postari.
Si nu uita ca un baiat pur si simplu are putere sa vrajeasca o fata; iar daca nu are, un musulman va recurge chiar si la rapire ca sa isi razbune orgoliul. De aceea iti zic ca sa scapi cat mai repede de relatia cu acest baiat intr-un mod cat mai politicos, iar pe viitor sa nu te mai incurci in nici-un fel cu musulmanii (fie barbati, fie femei). Ei au in sange violenta. Le trebuie doar ocazia sa o infaptuiasca. Ca el s-a abtinut in relatia cu tine, asta e altceva; dar daca s-a abtinut asta nu inseamna ca atunci cand nu i-a placut atitudinea ta inima nu i-a batut cu putere. Aici nu e vorba de risc; odata incurcata cu un musulman nu mai poti iesi din acest cerc. Vei ajunge pur si simplu sclava in propria ta casa.

| Borderline a răspuns (pentru anonimg):

Oarecum sunt de acord cu tine. Am auzit si am vazut o gramada de chestii oribile care implicat musulmani ( http://www.youtube.com/watch?v=Y-Tw7WhH_aQ ). Nu sunt rasist sau ceva de genu.
Sfatul meu e sa-ti urmezi inima. Dar ai grija, poate fi o deceptie.

| Zabbyel a răspuns:

N'am apucat sa citesc tot devil)
si lasa apropourile ca tipi de acolo sunt/fac.doar nu au 7capete si 10 anti'bratewinking
mai ziceam si "eu" daca punea-i ochii pe 1turc dar noh happy e 1Afganistan astia sunt si mai si ca turci devil))
sincer iti meriti "alesu" si o sa ma bucur pentru ce o sa ti se intample pe viitor langa 1Afganistan (iti meriti soarta)love strucklove struck
ca sa mai vorbesti ca sunt mai tari ca cei din Ro crying
Regards sad

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

! 1/ Nu te lua dupa lozinca casatoriei cu o virgina; el te vrea la pat, nu la nunta, mai ales ca nu e in tara lui de bastina.In 3 saptamani nu iti poti forma o parere despre islamisti(chiar simpatici). Destule romance isi plang soarta pentru ca s-au,, incurcat,, cu arabi. Tine cont si de faptul ca ti-a declarat, prea repede, ca,, nu prea ii pasa de regulile impuse de religia lui,,. Deja e un prim semn de intrebare; un musulman (si crede-ma am cunoscut destui) nu-si reneaga religia, ba din contra, ar insista de la bun inceput sa te converteasca, considerandu-te o necredinciosa a adevaratei( lui) credinte.Ai cazut in plasa unui impostor. Cred ca te-ai stabilit in Spania unde, in clasa, sunt adunate toate natiile, egale! 2/Sa nu-ti fuga ochii dupa primul venit care din putinele conversatii te intreaba daca ai facut sex.Nu fi credula in,, sinceritatea,, lui si slaba din cauza batailor inimii! 3/ Ai timp sa cunosti baieti noi, sa te imprietenesti din empatie si, daca va fi, te vei si indragosti.In final, sfatul meu; NU te incurca cu afganistanul. In timp imi vei da dreptate, chiar daca acum nu m-ai crede.Si eu nu ma refer la caracterizarea colegei care, oricum, il cunoaste mai bine.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Si fata draga, SCHIMBA poza cu moartea! Nu e cazul, la varsta ta, ca cea cu coasa sa te reprezinte, zau.Mie mi-a stricat seara.

| LaurC a răspuns:

Mie mi s-a părut cam dur că l-ai judecat pe F. doar după vorbele unei fete. Mai degrabă ar fi trebuit să îl cunoști personal, nu să asculți părerile altora despre el, fiindcă oamenii au puncte de vedere foarte, dar foarte diferite!
În primul rând nu ai nimic de pierdut, și chiar ești o fire realistă, mai ales că ți-ai dat seama de "vrăjelile" lui. Dacă vă veți vedea mâine după școală, cred că ar fi ce mai cinstit să-i spui de ce ești nehotărâtă, și de ce ai tras acele concluzii pripite despre el.
Dacă totul va merge bine, în timp o să-l cunoști mai bine și îți vei da seama dacă e pentru tine, sau nu.

Sincer acum...îl locul tău aș fi procedat la fel. E o situație delicată, dar totuși cred că ai făcut bine, ce ai făcut. Nu îi poți oferi pe tavă unele chestii, mai ales că ți-a pus și întrebările alea indiscrete...

Vezi cum decurg lucrurile în viitor.