| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Am aproape 17 ani și sunt însărcinată în 13 săptămâni.
UnDe pot face avort?
Va rog din suflet vreau ajutor nu critici.
Mulțumesc!

43 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 13 saptamani nu mai poti face avort, fiind ilegal si periculos sa-ti pierzi viata.

| Cerruti a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru sfat. Am decis deja și păstrez copilul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform legislatiei aflate in vigoare in tara noastra intreruperea voluntara a sarcinii se poate face numai intr-o institutie medicale sau cabinet medical autorizat in acest scop si numai de catre o persoana care are calitatea de medic de specialitate. In Romania, intreruperea evolutiei sarcinii este permisa prin lege pana la implinirea varstei de 14 saptamani a acesteia. In cazul in care fata/femeia nu are 18 ani impliniti, de regula este solicitat si acordul parintilor, pentru a confirma decizia lor in aceasta privinta. Insa tot prin lege este prevazuta si precizata posibilitatea de a fi efectuat avortul fara sa afle mama sau tata in conformitate cu Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii si citez (Capitolul III: Acordul pacientului informat) : conform careia sunt precizate urmatoarele; Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri/situatii:
a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului a carei varsta este de peste 16 ani impliniti.
Se poate concluziona, sau judeca simplu ca o pacienta cu varsta de 17 ani si cateva luni (aproape 18) care solicita avort fara sa fie insotita de mama sau tata, cu alte cuvinte fara sa afle parintii, cade fix sub incidenta legii de mai sus. Ca sa fiu si mai explicit: daca o minora peste 16 ani doreste avort, medicul care face avortul nu este obligat sa ceara prezenta unui parinte. Mai mult decat atat, luand in calcul problemele de confidentialitate, anuntarea parintilor ar fi ilegala si s-ar putea solda cu repercursiuni si instanta de judecata, in absenta consimtamantului pacientei. http://avortchiuretaj.ro/,,Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Fă urgent! Din unele surse am aflat că poţi să faci până la 12 săptămâni, din altele, până la 14. Nu ştiu exact unde se face, probabil în maternităţi.

| Cerruti a răspuns (pentru Necunoscut112):

Legal este pana la 14 săptămâni. Dar eu fiind minora și sarcina destul de mare în maternitate nu am găsit doctor care sa mă ajute. Posibil sa găsesc în alte județe.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Cerruti):

Ocupă-te urgent săptămâna ce vine. Trebuie să gasesti undeva. Dacă nu îţi e foarte departe, du-te la Bucureşti.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La clinicile private mai sunt medici care se bagă la din astea. Te duci la clinici și la recepție întrebi unde poți face un avort. Aia o sa te ia la întrebări cati ani ai și prostii, iar tu ii zici ca vrei sa discuți cu un medic, dar trebuie sa fii foarte foarte foarte politicoasa și drăguță. Când te vezi cu medicul fi disperata! Nu merge într-un loc, te duci în altul! Dar pentru bani... Se baga primul pe care îl găsești.

| teo530 a răspuns:

Stiu ca poti pana in 2-3 luni

| Kira5854 a răspuns:

Matusa mea nu a putut sa faca avort la 13 saptamani desi nu era minora, ma tem ca e imposibil in Romania dupa 12 saptamani.

| MaTeOGG a răspuns:

Uite pe cineva cat de cat inteligenta. Adica, poate nu s-a protejat, dar macar, vrea sa isi traisca adolescenta, nu ca altele care la 16 vor sa fie mamici. E feumi un bebw, dr bucurate de libertate.

| Anonim34231 a răspuns:

Cere bani de la tatal copilului sa faci avort.winking

| Cerruti a răspuns (pentru Anonim34231):

Am întrebat dacă știe cineva unde pot face avort pentru ca sarcina este destul de mare

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Anonim34231):

Nu asta a întrebat.

| Anonim34231 a răspuns:

Omori un copil din cauza ca nu ti-ai putut tine ***** nu?!
Halal femeie mai esti.

| ValentinGeorge a răspuns (pentru Anonim34231):

Nu este un copil, si nu ai absolut niciun drept sa-i spui ce sa faca sau sa nu faca u corpul ei. eu zic sa dai un raspuns folositor daca poti, daca nu, da-i drumul de unde ai venit cu ideile astea de sec. 15. o ajuti tu sa creasca copilul? greselile se intampla.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim34231 a răspuns (pentru ValentinGeorge):

Bai idiotule, copilul ala deja are un suflet, deja "traieste". Habar nu ai ce vorbesti tu acolo.

| ValentinGeorge a răspuns (pentru Anonim34231):

Nici nu meritati sa aveti inteligenta. cum puteti sa-i spuneti voi unui om cum sa-si traiasca viata? de ce sa isi ruineze ea viata pentru un copil pe care nu il poate intretine? o ajutati voi? cu ce va afecteaza pe voi ca naste sau nu? dormiti mai bine noaptea? va simtiti superiori, stiu eu. uite-l p-ala ce prost e, a ba uite-l si p-ala, aia isi traiesc viata gresit, trebuie sa si-o traiasca asa cum zic eu si cum cred eu ca asa e modul corect de a o face. de ce nu plageti si faceti tot posibilul si pentru copii care traiesc in saracie si pe strazi? si aia au suflet. nu mai bine erau avortati decat sa traiasca in mizerie, foamete si suferinta?

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim34231 a răspuns (pentru ValentinGeorge):

Bai idiotule, acum isi ruineaza ea viata ei pentru un copil? Cine dracu a pus-o sa se f*ta cu un lesinat?! Niciodata nu va ganditi la consecinte, mereu priviti doar partea buna a lucrurilor, partea de placere, sa f*tem bine si mult si daca iese copil facem avort, omoram un suflet nevinovat, nu?
Toti pi satii deja va incepeti viata sexuala de la 14 ani si dupa va puneti intrebari "unde am gresit"
Exista prezervative, contraceptive nu trebuie sa omori un copil din cauza prostiilor... prostii dracu, va ganditi doar la binele vostru.

| Cerruti a răspuns (pentru Anonim34231):

Ești puțin cam sesimtita/nesimțit. Nu ești în masura sa critici tu. Ar trebui sa Îți vezi de viața ta nu sa îi critici pe alții. Noi suportal consecințele nu tu.

| Anonim34231 a răspuns (pentru Cerruti):

Ce consecinte suporti tu, ma? Sa vrei sa omori copilul?

| Cerruti a răspuns (pentru Anonim34231):

Am impresia ca ești incuiat/încuiată la minte. Am spus ca o sa păstrez copilul.

| Anonim34231 a răspuns (pentru Cerruti):

Mai nou te-ai răzgândit? Întrebarea ta spune altceva.
Nu cumva ai observat ca primești prea multe răspunsuri care nu sunt pe placul tău Si acum ti ai "schimbat" răspunsul doar sa Iti fie bine.

| Cerruti a răspuns (pentru Anonim34231):

Stai linisitita. Copilul s-a nascut si este foarte bine alaturi de noi.

| Anonim34231 a răspuns:

Numai sa va f*teti stiti fara sa va ganditi la consecinte.
Mereu pe prim plan este f*tutul.
Cum a zis si nimportequi, o generatie de p isati.

| Cerruti a răspuns (pentru Anonim34231):

Nu mai critica dacă nu cunoști problema. Eu cât și iubitul meu ne dorim sa păstrăm copilul. Dar părinții mei sunt problema. Nu o sa inteleaga. Crezi ca mie îmi este ușor?

| Cerruti a răspuns (pentru Anonim34231):

Nu mai critica dacă nu cunoști problema. Atât eu cât și prietenul meu ne dorim copilul. Problema este ca părinții mei nu o sa fie de acord. Crezi ca mie nu îmi este greu? Nu mă ajuta cu nimic jignirile tale.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cerruti):

Ce treaba au parintii tai in relatia ta cu iubitul tau?
Ca doar nu or sa stea ei in pat cu tine!
Viata in doi o decideti amandoi, nu parintii!

| minrest a răspuns (pentru Cerruti):

Ce parinti mai, ca voi doar erati independeti financiar cand ati conceput, aveati si casa, servicii stabile, scolile facute. Doar nu erati iresponsabili sa concepeti un copil ca sa va fortati parintii sa il creasca.

| Danu55 a răspuns:

În spital undeva.te duci în spital și întrebi

| 27RedJohn24 a răspuns:

De ce sa comentati atat? Fata si-a facut alegerea deja.In loc sa o criticati ajutatio.La 17 ani e greu sa intretii un copil!

| Anonim34231 a răspuns (pentru 27RedJohn24):

Si atunci de ce s-a f*** fara sa se gandeasca la consecinte?! Aici ajungeti toti, va f*** fara creier si dupa va treziti speriati.
AVORTUL ESTE O CRIMA IAR TU VREI SA OMORI COPILUL! BRAVO

Răspuns utilizator avertizat
| 27RedJohn24 a răspuns (pentru nimportequi):

Uite ce i-am scris lui Anonim 34231
Caci se refera si la tine

Răspuns utilizator avertizat
| 27RedJohn24 a răspuns (pentru nimportequi):

Ba ai intelege ce vorbesc daca TPU ar fi facut raspundul catre anonim public dar inca il "cerceteaza" asa ca asteapta raspunsul si dupa imi vei comenta

| Cerruti a răspuns (pentru nimportequi):

Nu era vorba de bani. Ne-Am protejat dar cred ca s-a spart prezervative. Sunteți atât de buni la criticat... Nu cred ca ești în măsura sa ne jignești atâta timp cât nu cunoști problema.

Răspuns utilizator avertizat
| Cerruti a răspuns (pentru nimportequi):

El lucrează. Părinții lui o sa ne susțină. Cu părinții mei este problema. Oricum am vorbit cu prietenul meu și nu este de acord cu avortul sub nici o forma. O sa păstrăm copilul. Multumesc pentru sfaturi.

| minrest a răspuns (pentru Cerruti):

Altora nu li s-a spart un prezervativ toata viata, la voi s-au spart in serie. Durex.