| AnonimaFrumoasamuah a întrebat:

Am aproape 18 ani si vreau sa mi pierd virginitatea cu prietenul meu dar mi e putin frica. Prima data doare? Cum ma voi simti? Va rog sa mi dati niste sfaturi si fara misto.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca baiatul lucreaza multisor la preludiu ca sa te excite, adica sa te umezesti in interior, va fi o durere placuta, suportabila. Iti va place.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dezvirginarea este si va fi intotdeauna dureroasa, insa gradul de durere resimtita poate fi mult redusa printr-o pregatire adecvata a actului sexual prin preludiul de dinaintea penetrarii si a modului in care a fost acesta executat. De asemenea prin folosirea prezervativului se va reduce intensitatea durerii la circa 1/3 sau chiar 1/4 fata de durerea resimtita in cazul in care nu se foloseste prezervativul. Un factor foarte important chiar determinant il reprezinta atat experienta cat si tandretea partenerului. In cazul in care umezirea naturala a vaginului este slaba sau insuficienta se recomanda folosirea unui lubrifiant. Succes si dezvirginare usoara si......placuta!

| Emilian65 a răspuns:

La prima penetrare te va durea, apoi va fi totul ok.

| vocea a răspuns:

1. Nimănui nu-i pasă cu adevărat dacă mai ești virgină.
Da, pare că toată lumea vorbește despre sex și că face acest lucru. Dar crede-mă, nu ești ultima persoană „neatinsă" de pe Pământ. Nici măcar pe aproape. Ai această impresie doar pentru că virginitatea ta contează mai mult pentru tine decât pentru oricine altcineva. Iar acesta este un motiv excelent pentru a aștepta momentul potrivit și persoana potrivită, care să te trateze cu respectul pe care îl meriți. Acelei persoane nu-i va păsa de experiența ta sexuală, ci doar va vrea să împartă un asemenea moment cu tine. Sau mai multe. happy

2. A-ți pierde virginitatea nu înseamnă chiar ceea ce crezi tu că înseamnă.
Probabil că ai această ecuație în cap: Penis + Vagin = Virginitate pierdută.
Dar ce se întâmplă dacă îți plac fetele, nu băieții? Înseamnă că rămâi veșnic virgină? E ridicol. Alte activități, cum ar fi sexul oral, pot fi chiar mai intime decât sexul obișnuit, să nu mai vorbim de faptul că bolile cu transmitere sexuală se pot lua și așa. Orice activitate intimă cu o persoană va avea un impact asupra ta. Așa că nu pune prea mult preț pe tehnicitatea unui anumit act, ci mai degrabă gândește-te la pierderea virginității ca la ceva progresiv. Doar așa vei putea să controlezi toate responsabilitățile și emoțiile puternice care vin odată cu acest pas.

3. Himenul tău nu dispare peste noapte.
Probabil că îți imaginezi că cineva îți „desigilează" vaginul, dar nu e deloc așa. Himenul este format din falduri subțiri de țesut elastic, care sunt doar în interiorul deschiderii vaginale. Se poate întinde sau se poate rupe prima dată când faci sex (cauzând disconfort și sângerare), dar nu e ceva ce dispare odată ce îți începi viața sexuală. Mai mult decât atât, există șanse mari să ți-l fi rupt deja puțin de la mersul pe bicicletă sau doar pentru că ești o persoană activă, pur și simplu. Himenul face parte din corpul tău indiferent că ești virgină sau nu.
5. Virginitatea ta nu este un dar.
Nu trebuie să te simți presată de posibilele așteptări pe care le are partenerul tău de la tine. Amintește-ți că nu-i ești nimănui datoare cu sex, indiferent cât de drăguț e tipul sau cât de mult au costat biletele la concertul la care te-a dus. Nu trebuie să aștepți un semn din altă parte pentru a decide să faci sex. Semnul vine doar de la tine.
8. E posibil să nu fie atât de interesant pe cât te aștepți să fie.
Nu te aștepta la artificii. În realitate, e posibil să fii dezamăgită de prima experiență de acest gen, iar acest lucru este perfect normal. Sexul are loc și mental, nu numai fizic. Așa că dacă te simți tensionată sau speriată, poate fi foarte dificil să te bucuri de moment. Atunci când te vei simți mai în largul tău, actul va fi mai confortabil atât pentru tine, cât și pentru partenerul tău.
10. Poți să-ți pierzi virginitatea din nou. Și din nou. Și din nou.
Pare imposibil, dar e adevărat. Și nu, nu este vorba despre operația de reconstrucție a himenului. Doar pentru că ai făcut sex o dată (sau de mai multe ori), nu înseamnă că nu poți decide să o iei de la capăt. „Porțile" nu se deschid atât de repede. Ai întotdeauna dreptul de a te retrage, de a spune nu. A fi virgină din nou e un sentiment de abilitare. Îți dă șansa de a evalua situația, de a vedea dacă anterior a fost într-adevăr vorba despre dragoste adevărată sau nu.

| OMFGConrad a răspuns (pentru vocea):

Ce-ar fi dacă nu ți-ai mai copia răspunsurile și ai fi mai pe subiect? A? A? Ce ar fi?

| vocea a răspuns (pentru OMFGConrad):

Poate ai treaba si te retin, nu imi spui tu mie ce sa fac si nu fa pe desteptul cu mine, sper ca ai inteles.

| AnonimaFrumoasamuah explică (pentru vocea):

Ai dat copy paste de pe google, eu voiam o parere de a ta, nu a unui site.

| OMFGConrad a răspuns (pentru vocea):

Că așa a hotărât "vocea", bă Ponta, țara asta e plină cu ăștia ca tine, mai trage apa după ce mănânci.