| dydda a întrebat:

Am aproape 21 de ani si am ovare polichistice. Ginecologul m-a trimis la un endocrinolog pentru a-mi face niste analize a unor hormoni. Analizele sunt bune( dupa spusele doamnei doctor) dar am dureri mari in prima zi a menstruatiei. Doamna doctor mi-a dat doua variante
1. Niste pastile ( premstop ) pentru ameliorarea durerilor
2. Anticonceptionale ( Logest ) care vor opri durerile

Mi-a spus ca e alegerea mea care dintre variante o aleg. Sincer as alege-o pe a doua pentru ca am si un iubit si viata sexuala activa. M-am consultat cu el si a spus ca e alegerea mea.
Acum voi ce ati spune? Sa iau pastilele pentru dureri ( incepand din ziua a 14-a a ciclului menstrual pana cand vine urmatoarea menstruatie cum mi s-a ecplicat) sau anticonceptionale asa cum mi-a explicat doamna doctor?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chisturile de pe ovare se dizolva in timp cu ajutorul hormonilor continuti in pastila anticonceptionala. In consecinta pentru a se reusi producerea de ovulatii lunare si revenirea/obtinerea unui ciclu menstrual regulat folosirea pastilelor AC este strict necesara. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti activa sexual, este mai bine sa iei anticonceptionalele. Va faceti cateva analize si puteti, astfel, sa renuntati la prezervativ

| mihai69 a răspuns:

A.c.; dar dacă vei observa că la tine au efecte adverse, va trebui să alegi alternativa.

| dydda explică (pentru mihai69):

Da, mi-a spus si doamna doctor ce efecte adverse ar putea fi si daca le observ, dupa ce termin cele 21 de pastile sa incetez sa le mai iau. A mai spus si sa nu le opresc brusc in caz de efecte adverse ca pot aparea alte complicatii. Oricum in 6 luni ma duc iar la control sa vada daca totul e bine

| Alicezzz a răspuns:

Pentru ca ai viata sexuala alege anticonceptionalele.