| MarianaMaria133 a întrebat:

Am avut ciclul menstrual pe 7 noiembrie și s-a terminat pe 12 noiembrie, am avut contact sexual pe 15, 17 si 18 noiembrie. Și nu mă simt bine..Ma dor sâni dar nu foarte tare si îi am puțin mai mari ca de obicei.dar nu exagerat si simt un disconfort la ovare..nu știu ce ar putea fi credeți ca a-si fi însărcinată. Am facut test de sarcină a ieșit negativ dar nu cred ca se manifesta atata de repede sinonimele la o sarcină. Nu știu o fi o dereglare hormonala? Nu stiu sunt stresată mă gândesc mereu daca sunt însărcinată sau nu. Ajuta-ma cu un sfat.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul menstrual a inceput in data de 7 Noiembrie, reiese ca actele sexuale au fost intretinute in cea de a : 8-a, a 10-a si a 11-a zi a ciclului.Toate cele 3 acte sexuale intretinute, ar fi putut sa aiba loc in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica in zilele in care exista posibilitatea sa se poata forma sarcina, doar /numai in cazul in care ciclul tau menstrual actual si toate ciclurile in general ar avea de fiecare data lungimea mai mica de 28 de zile.
-- De asemenea sarcina se poate forma numai in cazul in care sperma este ejaculata in vagin.
-- De asemenea este cu totul IMPOSIBIL ca dupa trecerea a doar cateva zile (2, 3, 6 zile in cazul tau) fata de data intretinerii sexului sa apara chiar si cea mai infima/minora ''simptoma de sarcina''
-- De asemenea absolut intotdeauna indiferent care este tipul sau marca testului de sarcina folosit si testul efectuat inainte de a trece minim 12-13 zile de la data actului sexual, rezultatul obtinut este in mod absolut cert/sigur NEGATIV (dar unul care poate fi FALS NEGATIV) fiindca in urina testata in acest moment inca NU poate sa existe hormonul de sarcina hCG, chiar si daca ovulul a fost fecundat, fiindca ovulul fecundat se implanteaza in endometrul din uter prin procesul de NIDATIE, abia dupa ce trec in jur de 8-10 zile + ca mai are nevoie de inca 4-7 zile pana cand poate produce cantitatea detectabila de hormon de sarcina hCG.
Fiindca NU ai precizat care este :
-- tipul ciclului menstrual de a fi REGULAT sau NEREGULAT,
-- care este lungimea medie a ciclului ca numar de zile,
-- daca sperma a putut sa ajunga sau nu in vagin,
raspunsul oferit nu poate fi cert, sigur si mai ales obiectiv. In aceste conditii se pot emite doar simple presupuneri sau pareri care pot fi corecte sau 100% gresite, eronate.
Multa sanatate!

| dimdem a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic sa te stresezi acum, deci incearca sa dai din umeri inca ceva timp. Daca va trebui sa faci un avort, va trebui indiferent daca afli acum sau putin mai incolo. O sa fie ce o sa fie. Stai linistita, ca nu e cine stie ce procedura traumatica. E ok. Si se poate face pana la destul de mult timp de cand incepe sarcina.

Intr-adevar, e cam devreme ca sa ai incredere in testul de sarcina. Incearca sa te linistesti si mai fa un test de sarcina cu putin timp inainte de menstruatia viitoare, si unul in timpul ei, daca iti vine. Daca iese tot negativ dar nu iti vine menstruatia sau e mai scurta / ciudata / mult mai putina ca de obicei, mai fa unul dupa ce trece ea de tot si apoi, daca e tot negativ, mergi la ginecolog si explica-i toate simptomele. Nu e nicio rusine, nu e niciun stres. Sansele sa nu fii in regula sunt mici, orice ai citi pe oriunde. Deci stai usor si luam lucrurile pas cu pas. happy

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com