| Roberta199 a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu in a 7 zi a ciclului menstrual, ejacularea nu avut loc in interiorul vaginului ci in afara, posibil sa fi rămas însărcinată? Va multumesc

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu. In primele 7 zile ale menstrei, nu esti in perioada fertila, deci nu sunt sanse de sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA DE A SE FORMA SARCINA IN URMA SEXULUI NEPROTEJAT INTRETINUT IN PRIMELE 7-8 ZILE
1.) Daca sperma in mod cert/sigur NU ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
2.) Daca actul sexual este intretinut in zilele de menstruatie, in astfel de cazuri pot sa existe situatii in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin, chiar si daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau intruna din zilele imediat urmatoare, de dupa terminarea sangerarii menstruale. Insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este :
-- ori unul care este foarte dereglat,
-- sau in cazul in care este foarte scurt ca numar de zile.
Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex care este intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Fiindca este stabilit stiintific si medical ca OVULUL este eliberat din foliculul ovarian intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de ultima zi a ciclului, reiese ca OVULATIA :
-- se produce in a 7-a zi a ciclului de 21 de zile,
-- in cea de a 8-a zi a ciclului de 22 de zile,
-- in cea de a 9-a zi a ciclului de 23 de zile, si tot asa
Pe baza afirmatiilor prezentate, rezulta ca in toate cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de numai 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA a ciclului respectiv poate sa inceapa de prin a 3-a sau a 4-a zi a fata de prima zi de menstruatie.
Fiindca spermatozoizii dupa ce trec din vagin in uter, si acolo intalnesc conditii de viata acceptabile, pot supravietui 2-3 zile (foarte rar 3-4 zile) si astfel reusesc sa fecundeze ovulul care va apare in cea de a 7-a, a 8-a sau chiar si a 9-a zi a ciclului.
Insa in cazul tau, fiindca ai afirmat ca in mod cert NU a ajuns sperma in vagin, reiese ca este cu totul IMPOSIBIL sa fi ramas insarcinata in acel moment si in conditiile mentionate. Multa sanatate!

| Goete a răspuns:

Da, daca el a avut o ejaculare anterioara (fie ca ati facut-o inainte inca o data, fie ca a facut-o cu alta chiar inainte, fie ca si-a facut laba) si nu a urinat dupa, atunci ramane "cartus teava"
Eu in locul tau nu m-as vaza ca se poate abtine si o scoate la timp. O alta posibilitate, daca a ejaculst imediat duoa ce a scos-o, e posibil sa fi inceput deja in tine.

| AnastasiaK a răspuns:

E posibil, dar improbabil.

Răspuns utilizator avertizat
| SabyMiha08 a răspuns:

Daca ejacularea nu a avut loc in interiorul vaginului nu ai ramas insarcinata pentru ca in momentul in care ejacularea se face in interiorul vaginului atunci ovulele noastre ori accepta, ori nu, dar in general el daca a avut o ejaculare inainte de a o face cu tine si nu s-a sters bine sau spalat acolo este posibil.

| Roberta199 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri!