| 707 a întrebat:

Am avut ieri primul meu contact sexual.Nu stiu daca m-am dizvirginat deoarece nu a curs sange.Probleme este ca prezervativul era rupt si si-a dat drumul in mine. Am luat pastila de a doua zi dupa 12-13 ore de la incident. Dupa contact ma dureau foarte tare ovarele si imi era putin rau. Si in momentul de fata simt un disconfort la ovarul drept. Ma doare cand il apas.Tin sa mentionez ca am avut contact sexual dupa 5 zile de la ultima menstruatie. E posibil sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Odata ce ai avut primul contact sexual cu penetrare sigur nu mai esti virgina indiferent daca ai sangerat sau nu. Nu la toate femeile apare. Nu era cazul sa apelezi la pilula aia daunatoare fiindca actul intim a avut loc la doar 5 zile de la terminarea menstruatiei. Asteapta te la unele efecte secundare in special la dereglarea ciclului memstrual. N ai cum sa fii ramas gravida in conditiile astea. Multa sanatate

| 707 explică (pentru HazelEyes77):

Iti multumesc mult de tot de explicatii. Cred ca deja un efect secundar e durere si disconfortul la ovarul drept.Ma doare tare si se simte foarte inconfortabil.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prezervativele se rupd doar daca sunt prea mari pentru cuculetul baiatului, ca se rasucesc pe penis in timpul sexului si se rup.
spune-i baiatului ca nu -i rusine sa ceara la farmacie masura cea mai mica, mai bine sa aveti protectie, decat sa ajungi sa iei bo, be hormonale care iti dau peste cap tot sistemul hormonal, pentru urmatoarele 6-12 luni.
Pentru ca, nimic nu va mai fii ca inainte de acum, ciclul vine aleator, nu vei stii nici perioada fertila si nici cand iti vine. urmatorul ciclul menstrual.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cele mai multe cazuri, procesul de menstruatie se desfasoara pe o perioada de circa 3-5 zile, astfel ca datorita acestui fapt se poate aprecia ca ultima zi a menstruatiei de regula poate fi cea de-a 4-a, sau a 5-a zi a ciclului menstrual. Pe baza unui astfel de rationament avand in vedere ca : ''Tin sa mentionez ca am avut contact sexual dupa 5 zile de la ultima menstruatie'', rezulta ca sexul a avut loc in a 9-a sau a 10-a zi a ciclului menstrual adica probabil inainte de a incepe perioada fertila. In cazul in care rationamentul este valabil, reiese ca formarea unei sarcini ar fi fost posibila dar destul de IMPROBABILA. In astfel de cazuri folosirea pastilei de a 2-a zi se face doar la recomandarea medicului ginecolog. Atat pentru informarea ta cat si a celorlalti tineri, trebuie sa stiti/sa intelegeti ca ciclul menstrual incepe odata cu prima zi de menstruatie. Avand in vedere ca de regula majoritatea ciclurilor menstruale au lungimea in jur de 26-30 de zile, reiese ca tot de regula zilele PERIOADEI FERTILE incep de obicei cam de prin cea de-a 9-a sau a 10-a zi aciclului menstrual cel mai devreme. Astfel ca pe baza acestei observatii, constatari, se poate aprecia ca datorita faptului ca nu ai indicat data precisa la care a fost intretinut actul sexual raspunsul este ambiguu. Concluzia acceptabila intr-o asemenea situatie privind folosirea acelei pastile nenorocite este aceea caexistand posibilitatea de a se putea forma o sarcina destul de mica dar nu imposibila folosirea a fost necesara fiindca s-a impiedicat in proportie de peste 95%formarea sarcinii. Multa sanatate!

| 707 explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul a inceput pe 9 iunie si s-a terminat pe 16

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 707):

Rezulta ca numarul zilelor de menstruatie a fost de 8 zile (09.06-16.06 = 8 zile) si potrivit afirmatiei tale, sexul a fost intretinut in a 5-a zi de dupa terminarea sangerarii, adica in cea de-a 13-a zi a ciclului, care probabil a reprezentat una dintre cele mai ''fertile'' zile in cazul in care ciclul are intre 27 si 30 de zile. Si cu toate acestea ai considerat ca fiind ''corecta'' sau ''buna/valabila'' unul dintre raspunsurile complet gresite/eronate. Consider ca nu mai poate fi nimic de adaugat. thinking NO COMMENT

| mihai69 a răspuns:

Nu e posibil să fi rămas însărcinată, dar e bine să mergi la ginecolog să te consulte. Și eventual să-ți explice pe înțelesul tău (dacă o avea răbdare) ce tâmpenie ai făcut luând acea pastilă.

| 707 explică (pentru mihai69):

In momentul ala nu m-am gandit decat la pastila aia. Imi era teama de o posibila sarcina...

| Anonim9114562123 a răspuns:

Dacă ai luat pastila de dupa nu ai cum sa ramai insarcinata... Iar dezvirginare este primul contact sexual, indiferent dacă curge sânge, nu e neapărat sa Îți curgă sânge, depinde de la femeie la femeie. Succes!