| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o relatie de 2 ani cu un baiat dar m-am despartit de el pentru ca nu stia sa se poarte cu mine, tipa la mine de fata cu toata lumea, ma jignea uneori, era nervos, statea cu prietenii pe afara si eu cand il sunam nu-mi raspundea...in fine ( puteti sa cititi intrebarile anterioare). Mie de la un timp a inceput sa nu prea imi mai pese de el, desi l-am iubit fff mult am inceput sa-l uit mai ales ca acum imi place si altcineva. Problema e ca el nu ma lasa in pace, desi i-am zis ca nu mai vreau sa fiu cu el si nu mai sunt sigura ca il iubesc, ca a distrus tot ce era mai frumos in relatia asta, nu intelege si ma streseaza cu mesaje ca ii e dor de mine si insista sa ne vedem. Mie sincer imi e cam mila de el cum se roaga de mine si nu stiu ce sa fac...Am nevoie de un sfat. Voi ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Draga mea, este o vorba care spune: "Mila mi-e de tine, dar de mine mi se rupe inima". La fel si in cazul tau. Tie iti este mila cum se milogeste el acum de tine, dar gandeste-te ca "lupul isi schimba parul, dar naravul, ba!" Daca s-a purtat urat cu tine si te-a jignit "o data", asa se va purta mereu, pentru ca acesta ii este caracterul. Cand ti se face mila de rugamintile lui, te sfatuiesc prieteneste sa-ti aduci imediat aminte de comportamentul lui fata de tine, de vorbele urate adresate, de nervii lui fata de tine, de faptul ca nu-ti raspundea la telefon, etc. Am vazut si auzit de multe cazuri de impacari din acestea, urmate de acelasi comportament urat, ba chiar si de batai sau mai rau. Gandeste-te ca daca acum, prieteni fiind, se poarta asa cu tine, cum s-ar purta daca ati fi casatoriti? Cu siguranta ai primi si niste batai din partea lui. De obicei, violenta verbala conduce si la violenta fizica. Parerea mea este ca aceasta relatie nu-ti va aduce decat suparari, lacrimi si in concluzie, nu are rost. Daca tot spui ca acum iti place de altcineva, incearca sa legi o relatie cu acea persoana si atunci iti va fi mult mai usor sa-l uiti. Baieti mai sunt pe lumea asta si deci nu are rost sa-ti irosesti timpul cu acesta. Undeva, exista si jumatatea ta, care sa te iubeasca si sa te respecte asa cum meriti. Daca va continua sa-ti trimita mesaje, sfatul meu este sa-ti schimbi numarul. Stiu ca e destul de greu, mai ales ca toate cunostintele tale (colegi, prieteni) il folosesc pe cel actual, dar cu un mic efort ii vei anunta de schimbarea numarului, avand grija sa nu-l afla si prietenii din anturajul lui. Cam asta as face eu si acesta e si sfatul meu pentru tine, dar alegerea iti apartine si hotararea o vei lua singura. Sa fii iubita!

12 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Nu lasa mila daca esti sigura ca numai iti place de el schimbati nr stergei mesajele ignora-l o sa te lase in pace pana l urma
dar daca mai simti altceva pentru el NU MILA dragostehappy du-te l intalnire si dac ate impresioneaza cu ceva frumos mai dai o sansa daca nu NU.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @cora! E bine să-ți păstrezi fermitatea și să nu-i dai speranțe doar pentru că el este prea insistent. Îi spui, clar, concis, dacă se poate și în prezența altcuiva ca între voi nu mai există nimic decât amiciție și ai închis subiectul. Dacă încearcă să te înduplece îi spui că nu ești la piață și nu îi dai apă la moară. În felul acesta poate va înceta să te mai bombardeze cu mesaje și poate că o altă persoană care va fi de față îl va trezi la realitate.
O zi cu zâmbet să ai!

| Mousie a răspuns:

Asculta-ma si LASA-L. s-a purtat urat cu tine si tu meriti pe cineva sa te iubeasca. Jumatatea noastra ar trebui sa ne iubeasca, nu sa ne jugneasca.

| Thesamegirl a răspuns:

In primul rand programeaza-ti cat de curand o sedinta cu tine insuti. trebuie sa iti clarifici sentimentele de la A la Z inainte de a incepe o relatie cu acel altcineva sau inainte de a te impaca cu el.
Gandeste la rece, inainte de a face o greseala pe care e posibil sa nu o poti remedia.

| BubblesBlossom a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa te vezi cu el sa lamuresti situatia si pana nu se linistesc apele sa nu te vezi cu altul. Bafta :*

| DaReZon a răspuns:

Cum am facut si eu cu unu: l-am iertat si i-am mai dat o sansa.

| mihaamihaa98 a răspuns:

Sallzy:X:X! Ai o viata lasa-l pe el.El nu a avut mila de tine atunci cand tea jignit. uital.Shi apropo nu conta pe alt baiat toti baietii is la fel nici unu nu are ceva in plus sau in minus crede-ma. Daca crezi ca mai simti ceva pentru el mai dai o sansa dar daca iti mai face asa nul mai baga in seama :X:X: Funda?:*

| Loving a răspuns:

Si eu am trecut prin aceeasi chestie. Adica incepea cu mesajele si mi se facea mila de el si ne impacam dar el nu se schimba.Eu sincer zic sa nu te impaci cu el numai daca se schimba si tii la el cu adevarat.Incearca cu noul baiat pe care-l placi poate iti iese ceva si vei uita si de fostul tau.

| scumpika01 a răspuns:

NU fa asta doar ca iti e mila,,, el nu s-a gandit cum te simteai tu cand te jignea si cand era'i suparata ca nu iti raspundea la telefon in timp ce el se distra cu prietenii lui.eu zic ca nu are rost sa ii mai dai nici o sansa la ce nesi a fost...lasa'l mai ales daca iti place de altcineva!winking

| larascumpik a răspuns:

Pai mas impaca cu el si in acest timp las testa sa vad daca mai tipa sau ceva de genul si daca ar mai face gesturi de astea nu miar mai pasa si mias schimba nr de telefon

| notimportant2know a răspuns:

Bun Cora happy Daca pe parcursul relatiei (care din cate am inteles a durat 2 ani) el s-a purtat mereu asa cu tine, mai ales in public, parerea mea ar fi sa te orientezi spre un alt baiat care sa te respecte. Din ai scris tu este aproape evident faptul ca el nu te-a respectat si probabil nici sentimentele lui pentru tine nu au fost profunde. Sfatul meu ar fi sa incerci sa traiesti in prezent. El deja tine de domeniul trecutului. Ai grija de tine!

| LovelySmileeee a răspuns:

Nu te impaca cu el! Din moment ce ti'a facut toate chestiile alea, o sa faca mereu. Acum te cauta si iti da mesaje pentru ca nu ii mai dai atentie, te stia mereu dupa el, credea ca poate sa te aibe oricand si acum daca nu'i mai dai atentie i'ai ranit orgoliul si vrea sa te intorci la el. Dupa cum am zis, eu zic sa nu te mai vezi cu elwinking