| fenita24 a întrebat:

Am avut primul meu contact sexual in luna Ianuarie, un contact protejat cu ejaculare in exterior. Problema care ma obsedeaza, este urmatoarea: nu am verificat prezervativul in urma contactului si am auzit ca poate conține un lichid preejaculator. Tin sa menționez ca ma aflam si in perioada cu fertilitate scăzută. Ciclul meu menstrual este regulat (o data la 28 de zile), iar ciclul in luna Februarie mi-a venit fără întârziere. La 3 saptamani am efectuat un test de sarcina "Barza" in condițiile specificate pe cutie (testul făcut din prima urina a zilei, 4-5 picături introduse in locul indicat si 3-4 minute de așteptat), care a iesit negativ. In luna Martie ciclul menstrual mi-a venit la timp doar ca in cantități reduse si din nou am efectuat un alt test de sarcina care a iesit negativ. In luna Aprilie, menstruația a venit din nou la timp, doar ca ciclul este in cantități extrem de reduse (câteva picături pe ora). Este posibil sa apăra dereglări hormonale după primul act sexual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dereglarile care pot sa apara pe parcursul unui ciclu menstrual in desfasurarea activtatii hormonale, de obicei se rasfrange in modul in care se va desfasura sangerarea menstruala. Dereglarile amintite sunt sunt de natura strict hormonala si sunt provocate de functionarea incorecta, defectuoasa doar a unei singure sau a mai multe glande endocrine care exista in fiecare organism uman. Iar in cazul in care fetele isi incep viata sexuala, se considera ca prima consultatie ginecologica este si indicata si binevenita. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| weloveit a răspuns:

Buna este normal sa ti apara dereglari alea ciclului menstrual. Mie la treia menstruație, de la primul contact sexual mi-a intarziat 3 sapt jumate, apoi mi-a curs o zi cateva picaturi, iarasi o luna pauza. Si eu eram la fel de panicata ca si tine. Cel mai bine este sa te duci la un ginecolog pentru a te calma. Insarcinata nu are cum sa fii, daca totusi te obsedeaza acest lucru poti face o analiza, beta HCG la sange si acolo iti arata sigur daca esti gravidă

| fenita24 explică (pentru weloveit):

Analiza se face la medicul ginecolog sau o pot face si eu?