| biabiancamaria000 a întrebat:

Bună, am avut un contact sexual neprotejat luna trecută, am făcut 5 teste de sarcină, unul a fost făcut după 14 zile restul au fost făcute după 21 de zile de la contactul neprotejat, în zile diferite, ultimul l-am făcut pe 6 aprilie, toate testele au iesit negative, le-am făcut corect, respectând instrucțiunile, luna trecută am avut o scurgere vaginala de 3 zile slab cantitativă de culoare maronie mai mult decât roșie, luna acesta mi-a venit menstruatia foarte normală, sunt in a 4 a zi, tin sa mentionez ca am un ciclu neregulat, există vreo posibilitate sa fiu însărcinată? Deși nu cred ...Si nu am avut nici simptome de sarcină, înainte de menstruatia de luna asta am avut niste dureri de burta dar care sunt normale si pe care le-am avut mereu înainte si in timpul menstruatiei.
Deci, ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect privind chiar si posibilitatea sa se fi putut forma o sarcina este un NU categoric si este cat se poate de cert si sigur. Afirmatia se bazeaza pe faptul ca cele 4 teste de sarcina efectuate dupa trecerea a mai mult de 21 de zile de la contactul sexual neprotejat, toate au avut rezultatul negativ. Rezultatele negative reprezinta dovada absolut sigura prin care se confirma de fiecare data ca in urina testata NU exista hormon de sarcina hCG si in concluzie reiese ca este 100% imposibil sa existe chiar si o sarcina pur ipotetica.
Si in plus, actuala sangerare menstruala se desfasoara exact din acest motiv si reprezinta GARANTIA ferma ca in ciclul menstrual anterior care s-a terminat in urma cu 5 zile, NU s-a format si nici NU s-a instalat o sarcina in uter si ca urmare prin sangerarea actuala se realizeaza eliminare tesutul endometrial preexistent. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Clarity a răspuns:

Sincer nu cred ca ai fii gravida dacă ai făcut atâtea teste și tia și venit menstruația, mai ales dacă esti iregular de obicei.

Sfatul mei ii sa folosești protecție de acum incolo, și dacă nu esti sigura du-te la doctor ca sa te trimită sa îți faci test de sarcina unde îți ia sânge.

Ca sa știu sigur iregularitățile menstruație folosesc aplicatia Period Tracker, acolo îs și chaturi depre probleme menstruale, sarcina orice.
Sper sa te ajute.

| darrio2007 a răspuns:

Eu zic sa-ti faci testul saptamanal. Ce te mai incurci?

| biabiancamaria000 explică (pentru darrio2007):

Pentru ca a fost prima dată si a fost neprotejat am fost destul de stresată

| darrio2007 a răspuns (pentru biabiancamaria000):

Te inteleg.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia, nu poti fi gravida.

| biabiancamaria000 explică:

Contactul sexual l-am avut pe 9 martie si pe 22 am avut acea scurgere