| biabiancamaria000 a întrebat:

Bună, am avut un contact sexual neprotejat pe 9 martie, la 14 zile am făcut un test de sarcină cu 18 lei, ieșind negativ, apoi am mai făcut unul la 21 de zile cu 2 lei ieșind tot negativ, iar astăzi pe 2 aprilie am mai făcut unul cu 8 lei acesta ieșind tot negativ, e posibil sa fiu însărcinată? Primul si ultimul au fost făcute cu prima urină a dimineții.Ciclul meu menstrual este neregulat, în martie nu mi-a venit dar în schimb mi-a apărut o secretie de 2, 3 zile maronie, într-o cantitate destul de mica, am fost si foarte stresată, e posibil ca aceea sa fi fost menstruatia din luna martie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca cele 2 teste de sarcina care au fost efectuate : dupa 21 de zile si cel efectuat astazi au rezultatele NEGATIVE, denota faptul ca in urina testata NU a fost detectat hormonul de sarcina hCG fiindca pur si simplu NU exista. In concluzie NU exista nicio sarcina fiindca atunci cand exista o sarcina ea produce incontinu hormon de sarcina. Fiindca ciclul menstrual este neregulat in aceste conditii uneori se poate intampla ca endometrul sa NU se poate dezvolta si sa ramana anemic, pipernicit, mic, subtire si foarte slab vascularizat. Din aceste motive, in momentul in care un astfel de endometru anemic este eliminat din uter, in urma destramarii sale rezulta o cantitate foarte mica de amestec de sange si resturi de tesut endometrial si in consecinta numarul zilelor de sangerare menstruala este mica si la fel este redusa si cantitatea de amestec de sange menstrual. Astfel ca pe baza celor explicate se poate aprecia si afirma ca acea sangerare anormala si atipica din luna Martie a reprezentat de fapt o menstruatie... autentica. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sau e menstruație sau e ciclu peste sarcină, care mai poate avea loc în general în primele 2 luni.

| biabiancamaria000 explică (pentru ania):

Si testele de sarcină?

| Andreeush a răspuns:

Dacă ultimele două teste au ieșit negativ înseamnă că nu ești însărcinată.