| Wdcefv a întrebat:

Am avut un contact sexual pe 3 in conditiile in care ciclul mi se terminase pe 28 deci eram in perioada fertila.Am facut-o protejat,si-a dat drumul in prezervativ si dupa s-a dus la baie,s-a spalat, i-am facut o felatie si am continuat neprotejat pentru scurt timp fara sa isi dea drumul.Acum imi intarzie ciclul de 5 zile si m-am simtit foarte obosita in ultimele zile.Mentionez ca am fost destul de stresata luna asta.Este posibila o sarcina sau imi intarzie din cauza stresului?
Multumesc.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca menstruatia s-a terminat cu 3 zile inainte de data in care a avut loc contactul sexual, inseamna ca in acel moment NU ai putut sa fii in PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual daca acesta are o lungime mai mare de 24-25 de zile. Exista o nepotrivire in datele prezentate, fiindca afirmi ca inceperea menstruatiei intarzie de 5 zile, deci ar fi trebuit sa inceapa in data de 19 martie, devine neclara data la care a inceput ultima menstruatie produsa in februarie. Sexul la care se face referire s-a produs in perioada fertila doar in cazul in care, ultima menstruatie s-a manifestat pe perioada 19 - 28 februarie adica pe durata a 9 zile si dupa alte 3 zile a avut loc contactul sexual, adica in a 12-a zi a ciclului actual. Daca acest rationament este corect, atunci exista posibilitatea de se putea forma o sarcina, insa NUMAI in cazul in care in perioada de dupa ejaculare si inceperea celei de a 2-a reprize de sex, partenerul de sex NU a urinat. Este cunoscut faptul ca resturile de sperma ramase in uretra doar asa pot fie eliminate eficient si in mod sigur. Intarzierea menstruatiei poate avea 2 cauze care nu au absolut nici-o legatura cu "stresul". 1. ) existenta unei sarcini; 2.) ciclu menstrual NEREGULAT, datorat unor dereglari hormonale. Fiindca au trecut 21 de zile de la data intretinerii sexului, poti efectua un test de sarcina al carui rezultat va fi valabil si corect. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Actul sexual fiind la 3-4 zile de la terminarea menstruatiei, nu erai in perioada fertila, deci nu poti fi gravida. Intarzierea este din cauza stresului si oboselii de care vorbesti.

| silesile0072006 a răspuns:

Atat teoretic cat si practic e imposibil!

| AndreiMarin85 a răspuns:

Este foarte posibilk eu asa am faut cu iubita mea si acum sunt tatic