| AlexandraMMM24 a întrebat:

Am cateva intrebari legate de menstruatia neregulata. Am 17 ani deja impliniti si am cateva nelamuriri.
In primul rand, mie de obicei imi vine asa cum trebuie, odata la 28-30 de zile si dureaza vreo 5-6 zile. Luna aceasta a inceput putin mai devreme, primele zile (vreo 3) in care curgea foarte, foarte putin si puteam folosi tampon mic, iar apoi a inceput sa curga mult. Sunt deja in a treia zi (cum ar veni a sasea de cand a inceput sa imi curga) si este o cantitate mare de sange.
Nu am dureri si niciodata nu mi s-a mai intamplat o astfel de dereglare, in principal nu am ciclu neregulat.
Si in al doilea rand, daca ar fi sa merg la ginecolog cu mama, ar afla ca nu mai sunt virgina, (este o situatie delicata) asa ca, pot sustine ca nu am facut sex niciodata, iar dezvirginarea sa vina din alte cauze? Cum ar fi un tampon intern sau faptul ca am facut spagatul ori ceva intindere la nivelul acela?
Tin sa precizez ca acum sase luni cand m-am dezvirginat nu mi-a curs decat o picatura foarte mica de sange.
Dau funda! Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia, adica procesul de sangerar, NU este clasificata in regulata sau neregulata fiindca lungimea ca numar de zile si cantitatea de menstruatie eliminata depinde de gradul de dezvoltare a endometrului, care poate fi afecta in mod diferit de activitatea hormonala. Doar CICLUL MENSTRUAL este clasificat in REGULAT sau NEREGULAT in functie de mentinerea perioadei de ciclicitate pe timp indelungat, peste minim 8-9 cicluri consecutive. In privinta celei de a 2-a probleme trebuie sa stii ca niciodata, nici un medic ginecolog nu se hazarda sa dea un raspuns sau sa se pronunte in privinta VIRGINITATII fiindca este absolut imposibil sa poata fi determinata aceasta starea a unei fete/femei. In concluzie te poti prezenta fara nici-o tema la orice control/consultatie ginecologica deoarece niciodata si nicaieri in lume, nici un medic ginecolog NU este in stare/NU poate sa determine starea de virginitate a unei femei. VIRGINITATEA reprezinta un concept psihico-mental, adica este doar o notiune imateriala si INVIZIBILA, existenta numai/doar in mentalul femei, astfel ca existenta sau lipsa starii de virginitate nu poate fi vazuta, atinsa, stabilita nici voit/intentionat si nici accidental. Rezulta ca absolut NIMENI in afara fetei/femeii nu se poate pronunta in privinta VIRGINITATII ei si din acest motiv, o crezi sau nu pe cuvant, asa cum sustine ea. Starea si notiunea de virginitate dispare/se pierde in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat. Ceea ce poate constata medicul ginecolog este starea de fapt a HIMENULUI "pasaricii" care poate fi INTACTA sau poate fi lezata, deteriorata si/sau rupta adica DEFLORATA. Insa acest proces de DEFLORARE se poate produce NU in mod obligatoriu sau strict ca urmare a sexului sau penetrarii vaginului ci si ca urmare a unei actiuni fizice, in urma careia se produce, rezulta deteriorarea si astfel sa ramana o stare vizibila, palpabila. Fiindca se admite ca deflorarea poate sa apara sau sa se produca din mai multe/diverse motive, care sa nu aiba absolut nici-o legatura cu activitatea sexuala nici in privinta deflorarii NU se va pronunta nici un medic ginecolog pentru a nu cadea in ridicol in cazul unui raspuns gresit sau neconfirmat de o alta persoana, institutie. In functie de grosimea, constitutia si elasticitatea pielitei, himenul se poate leza/crapa/rupe in momentul in care fata face miscari ample de deschidere/indepartare a picioarelor, la balet, gimnastica, catarare/escalada, dans sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. Lipsa sangerarii in timpul si dupa terminarea dezvirginarii se datoreaza faptului ca himenul respectiv NU a fost vascularizat, situatie ce apare in cazul a 4 femei din 10. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Eleuteria a răspuns:

Buna! Stai liniștita ca e doar o dereglare hormonală. Asta poate sa ti se întâmple si din cauza stresului, Iar daca vrei sa te duci la ginecolog cu mama ta nu ar trebui sa iti faci griji pentru ca in mod normal Ginecologii nu au voie sa spună daca mai esti sau nu virgina. depinde si de om