| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am cateva nelamuriri cu a.c yasmin diario, ieri la ora 20:00 mi.a venit menstruatia doar ca foarte putin probabil din cauza ca mai iau alte medicamente pentru raceala la ora 21:00 am luat pastiluta,vreau sa stiu daca am luat.o corect, cum normal se ia in prima zi de menstruatie si de cand pot sa incep relatiile sexuale neprotejate, si daca in cele 7 zile sunt protejata? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care prima pastila AC se foloseste pentru prima data, chiar si daca este administrate in prima zi de menstruatie si cel putin teoretic incepand din acel moment se instaleaza protectia contraceptive totala, pentru a evita orice surpriza neplacuta este indicat ca in perioada primelor 7 zile de administrare de AC, in cazul in care se intretin contacte sexuale, sa fie folosita si o a 2-a metoda de protectie (suplimentara), care sa impiedice patrunderea spermei IN VAGIN. Aceasta precautie se impune a fi respectata doar in cazul folosirii pentru prima data a acestei metode contraceptive, NU si la inceperea urmatoarelor folii/blistere care vor fi folosite in lunile urmatoare. Succes!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai luat corect pastila, dar nu uita sa o iei in fiecare seara, la aceeasi ora.
In primele 2 saptamani cand incepi sa iei anticonceptionale, nu esti protejata, pentru ca pastilele nu au timp sa functioneze, de aceea este nevoie sa te protejezi, si cu prezervativ.