| anonim_4396 a întrebat:

Am câteva probleme cu iubitul meu. Nu mari. Nu cât sa ne despartim. Însă vreau sa i le spun. Nu-mi place sa trec peste ele fără ca el sa nu știe. Nu sunt genul acela de fata. Ma gandesc sa scriu pe o foaie sau pe telefon și sa-i arat fix ce nu-mi place mie la el. I-as spune prin vorbe însă sunt mai multe și nu vreau sa pierd niciun amănunt sau ca el sa ma întrerupă. Voi ce ziceți? E ok sa-i spun astfel?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Totul trebuie discutat chiar daca deranjeaza

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fa-i lista, si nu te va mai deranja cu nimic... Vreodata.
Defectele se reclama la momentul lor, nu un an mai tarziu.
Si fa diferenta intre defectele din neatentie/voluntare si defectele fixe, care nu pot fi indreptate.
Daca ii scrii pe foaia aia ca nu e blond cu ochii albastri, si nu joaca fotbal in curtea liceului, nu o sa mai dea doi bani pe tine. La fel si daca ii scrii ca ti-a dat seen de cateva ori, sau alte normalitati pe care te-ai gandit tu sa le observi, de perfecta ce esti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Scrie-i un mesaj lung pe WhatsApp unde să-i spui cu lux de amănunte tot ceea ce te nemulţumeşte la el. După cum ai zis şi tu, în acest fel nu vei putea fi întreruptă şi nici nu vei avea emoţii, că s-ar putea, dacă eşti cu el faţă în faţă, el să te intimideze şi să te pierzi şi să nu mai ştii ce aveai să-i spui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,scrie-i-le pe un biletel.Si apoi ascunde-l. Si organizeaza o vanatoare de comori, cu indicii si ghicitori.Pentru ca e mult mai simplu decat sa i le zici fata in fata.
Daca ti-e teama sa nu uiti un amanunt, ori ai o memorie extrem de proasta, ori o lista extrem de lunga. Daca e a 2-a varianta, de ce mai esti cu el?

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-ți înțeleg întrebarea. ‘))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei! Este chiar indicat sa discuți despre ceea ce te nemulțumește la celălat. Ori va rezolvați problemele ori nu vă mai pierdeți inutil timpul. Chiar este o soluție bună sa-i scrii un mesaj si poate ca cea mai buna solutie ar fi sa ii trimiți direct pe telefon, whatsapp, messenger sau Instagram. P.S: Pe acestea le folosesc eu.
Succes!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Da,e o soluție bună.

| Valentina8 a răspuns:

Ai putea sa scrii pe o foaie absolut tot ce te deranjeaza insa sa i-o dai sa o citeasca iar dupa ce a citit-o sa discutati fix in acel moment, asa ii vezi si reactia daca intelege sau e nemultimit si puteti rezolva problema. In plus cu fiecate problema discutata personal veti deveni mai apropiati. Nu o fa prin internet, nu trai virtual.

| LeSuiton a răspuns:

Mai bine i ai spune fata in fata.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru LeSuiton):

Stiu. Dar in același timp vreau sa-i spun totul. Fără sa omit ceva.

| AnastasiaSt a răspuns:

Eu as spune sa nu te mai gândești atat de mult la acele probleme, daca spui ca nu s asa grave incat sa duca la despărțire. O sa l îndepărtezi daca i scrii romane sau daca ii tii predici față în față. Lasă totul sa decurgă de la sine, cu toții avem defecte, crezi ca tu nu ai? Daca l iubesti, iubesti omul cu totul, cu defecte si calități. Prea multă vorba / prea multe critici, strica!