| Adelina102 a întrebat:

Buna,am cea mai mare nelamurire si nu am cu cine sa vorbesc despre asta si cui sa-i cer sfaturi,am avut nu de mult o relatie cu un baiat, ne-am facut rau reciproc, el mai mult pentru k m-a mintit foarte mult desi l-am iertat de 2 ori tot m-a mintit in continuare, dar in rest ne-am iubit foarte mult, dar ne-am despartit din cauza problemelor.Am incetat sa mai vorbim din cauza ca eram foarte suparata pe el pentru cum m-a mintit si a vorbit urat despre mine, desi el tot incerca mereu sa il iert sa mai vorbesc cu el dar nu am facut-o. Dupa un timp o incetat si el sa-mi mai scrie si nu ne-am mai vazut deloc.Eu am inceput sa tin la un baiat si am crezut ca o sa pot uita trecutul cu ajutorul lui.Eu eram foarte incantata de relatie la inceput dar el nu era.Desi aveam certuri si ii spuneam ce vreau si ce am nevoie de la relatia asta pentru el nu conta nimic, se comporta la fel, pana cand totul s-a racit intre noi si apoi totul ducea spre despartire.Deja aveam gand sa ne despartim,pana cand intr-o zi mi-a trimis fostul mesaj si m-a intrebat daca nu vreau sa ies cu el la o plimbare, sa vorbim, sa-l iert ca a trecut atata timp si sa ramanem prieteni.Am zis ca acum ce pierd daca oricum l-am uitat, cel putin asa crezusem.Si uite aici incepe sa se schimbe tot, sa-mi dau seama ca de fapt il iubesc pe fostul si mereu il voi iubi, ca nu am iubit pe nimeni niciodata ca pe el si ca cu el eram fericita in ciuda tuturor problemelor.Am mers sa discut cu prietenul meu actual sa-i spun ca nu mai merge,i-am spus ca doin cauza problemelor noastre trecutul ma bantuie si imi dau seama ce simt pentru fostul,si bineinteles a inceput sa se schimbe in bine ca sa nu am piarda,ma suna,e atent,imi trimite mesaje, vine cu flori, cadouri.dar mintea mea e tot la fostul.Il iubesc desi mi-e frica ca ma va minti pe viitor la fel,chiar daca el spune ca s-a schimbat acum,o schimbare vad in el, s-a maturizat, mi-a spus ca mereu m-a iubit pe mine si de aia a incercat de 100 de ori sa repare greseala.Dar acum problema e ce sa fac? Fostul ma iubeste,actualul s-a schimbat si ma iubeste ft mult,eu il iubesc pe fostul, mie drag si actualul.Mie frica sa ma despart de actualu pentru k imi e mila de el acum pentru k se schimba si nu vr sa-l fac sa sufere, si totusi nu stiu ce sa facsad..pe cine sa aleg..nu vr sa ranesc pe nimeni,iar daca e dupa fericirea mea,ea e langa fostul, mereu a fost, desi exista teama aia de a nu fi mintinta din nou.Astept ceva pareri, sfaturi si ma iertati ca am scris asa mult, dar doar asa va puteam explica tot.Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Nordic a răspuns:

Te înțeleg. Uite, trebuie să te uiți la avantaje și dezavantaje. Și să te gândești și la viitor. Fostul te-a mințit, l-ai iertat de 2 ori dar a continuat să mintă. Și când l-ai iertat evident presupun că și-a cerut iertare cum face și acum de altfel. Actualul zici că te iubește e drăguț și etc. Eu dacă eram în locul tău îl păstram pe actualul. Vezi tu, trecutul e mereu legat de noi, dar trebuie să trecem peste și să vedem și viitorul. Dacă am sta tot în trecut încă am fi in epoca de piatră acum. Deci trebuie să fi puternică și să apreciezi ce ai acum, oricât de tentant ar fi trecutul. Evident ești liberă să alegi ceea ce crezi că e mai bine, tu cunoști situația mai bine.

5 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

Decizia e a ta, si mie mi s-a intamplat la fel dupa ce s-a despartit fostl de mine mi-am facut alta relatie cu toate ca inca il iubeam pe fostul...acum stau cu acelasi baiat cu care am inceput relatia si il iubesc foarte mult dar mai tin la fostul iubit pentru ca a fost baiatul de care am fost indragostita pentru prima data in viata...tu fa ce iti spune inima incearca sa vorbesti cu iubitul tau actual si sa ii explici ce se intampla de fapt. Fericirea ta e in joc in aceasta situatie si daca o sa te impaci cu fostul poate actualul o sa sufere putin dar ii va trece si daca te iubeste te va ierta si te va astepta (asta in caz daca fostul te va mintii iarasi) fa ce crezi tu ca e mai bine. Multa multa baftawinking

| XxBlueRosexX a răspuns:

Funda?

| neutrino a răspuns:

Si mie mi-e mila de tine sa-ti spun ca nu prea te duce capul si din aceasta cauza esti o jucarie pentru primul baiat. Asa ca iti spun sa nu mai accepti bataia de joc din partea primului si rupe relatia si cu al doilea. Fa o pauza si cauta-ti apoi un baiat pentru sarbatori.

| AnnonnyMa a răspuns:

Vorbeste cu amandoi si spune-le ca cel care chiar te iubeste va putea sa iti demonstreze.Dar ai grija sa nu se ajunga la violenta verbala, apoi fizica. Sper ca te-am ajutat. Funda?big grin

| CristinaVrajitoarea a răspuns:

Amice daca iti place de el nu mai conteaza nimic.