| KristiNNNa a întrebat:

Buna,
Am ceva probleme cu iubitul meu, eu am 16 ani si el 18, este cu doi ani mai mare decat mine. Suntem impreuna de 6 luni, tin foarte mult la fel, la inceput m-am inteles foarte bine cu el, dar de 2-3 saptamani, nu prea ma mai inteleg cu el. El are un grup de prieteni cam dubiosi din cate am vazut eu, la inceput mergem decat noi doi prin parc, prin oras, la un restaurant, etc. El ziua era mai mult cu prietenii si seara venea la mine sa mergem prin oras, intr-o zi am vrut sa merg cu el, sa vad si eu ce prieteni are si am ramas surprinsa. Adica, toti mi sau parut dubiosi si am fost cu toti intr-o cafenea cand am vazut cum sa comporta prieteni lui, am inceput sa-i spun inceput: Hai sa mergem, ca imi este frica. Acuma daca ii dau un mesaj imi raspunde dupa o ora. Ne certam mai mereu de la o vreme, nu prea mai ma inteleg deloc cu el, nu vreau sa ma despart, ca il iubesc si tin foarte mult la fel. Am incercat sa vorbesc cu el sa renunte la grupul lui de prieteni, dar nimic. As dori si eu niste sfaturi de la voi, va rog!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se pare că prietenii sunt pe primul loc pentru el.
La 16 ani ai tăi nici nu merită să duci muncă de lămurire cu el, chiar dacă îl iubești, nu te merită.
Învață să nu te implici sentimental imediat!
Pa, pa.

| AIRIUS a răspuns:

Buna iubita!
Eu cred ca e mai mult decat suficient sentimentul pe care la i simtit tu fata de anturajul lui,si sunt sigura ca ei sunt asa cum spui,intr adevar,daca el nu te asculta in aceasta priviinta,nu are rost sa ti irosesti timpul cu el.
Anturajul,in cele mai multe randuri,strica o relatie,iar daca partenerul impicat e si un pic mai usor influientabil,il strica si pe el
{in sensul rau al cuvantului}.
Renunta la ideea ca trebuie sa continui ca il iubesti,la varsta ta nu cred ca stii f ok ce inseamna sentimentul asta. iubire si nu iti spun sa te incurajez,dar esti destul de mica,sa incepi sa crezi ca nu poti renunta la o relatie.
Nu cred ca el se va schimba,pentru ca de obicei,asa cum ti am mai spus,anturajul are o mare influienta asupra unei persoana.
CVel mai bun lucru care il poti face pentru el,sa faci in asa fel incat sa l determini ca el singur sa renunte la ei, nu stiu, pune i pe ei la incercare in priviinta lui.
Bafta multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu era nevoie sa precizezi faptul ca e cu 2 ani mai mare odata ce ai dat ambele varste( ca un calcul putem face si noibig grin)
Amicii lui poate ii stie de cativa ani, pe tine te stie ( te are ca si iubita) abia de 6 luni. El poate a crescut asa. Crezi ca poti tu sa il dezobisnuiesti de grupul sau fara vointa lui?
Va certati, va ciondaniti...
Chiar esti dispusa sa suferi datorita banalei idei pe care o ai in cap cum ca il iubesti? Cum crezi ca ajung tipele batute mar in spitale, la tot felul de televiziuni? Tot datorita faptului ca accepta o cearta, o palma, ceva ce le deranjeaza, un anturaj dubios...
Ai o viata. Alege ce e mai benefic pentru tine in ea.