| Mihai1000 a întrebat:

Buna, am citit pe internet acum ca cica daca o fata îsi începe viata sexuala înaintea varstei de 16 ani face cancer de col uterin... va rog spuneti-mi daca este adevarat... si din ce cauza se face?

11 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Esti convins ca asa se face cancerul? Sau vorbesti doar ca sa spui ceva.
Sau esti convins ca organele sexuale nu sunt complet dezvoltate? Crezi ca, nedezvoltate, ar fi capabile sa duca la capat o sarcina?

| Goete a răspuns:

Si daca iti incepe viata sexuala un baiat?

| vasile2222 a răspuns (pentru Goete):

Studiul vorbeste despre ambele sexe. La ambele se observa aceeasi regula. Poti citi mai multe pe acea pagina.

| vasile2222 a răspuns:

Ideea e ca cu cat se incepe viata sexuala mai repede, cu atat mai multi parteneri vor fi, si implicit mai multe sanse de infectare.
Enjoy life si nu te mai gandi la din astea.

| Goete a răspuns (pentru vasile2222):

Ce logica tare!
Adica una care incepe viata sexuala la 14 ani si are acelasi partener pana la 20 de ani, are mai multi parteneri ca una care incepe la 18 ani si o face in fiecare luna, sa nu zic mai mult, cu altul...
Si se infecteaza de cancer!

| vasile2222 a răspuns (pentru Goete):

Vorbim de medie.

| Goete a răspuns (pentru vasile2222):

Inteleg, deci te bazezi pe un studiu facut care arata aceasta medie, sau pe media pe care o da rationamentul tau?

| vasile2222 a răspuns (pentru Goete):

Age at first vaginal intercourse varied according to lifetime number of partners (Fig. 3A, B). In general, those with higher numbers of lifetime sex partners reported a younger age at first vaginal intercourse than those with lower numbers of lifetime sex partners.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5795598/

| Mihai1000 explică:

Am înteles! Multumesc mult si atunci cum fac sa se dezvolte organele sexuale mai repede? Îti dau funda daca mi raspunzi ma jur!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mihai1000):

Dezvoltarea organismului uman se produce conform informatiei GENETICE care este detinut/imprimat in cromozomii care formeaza lantul ADN al fiecarui individ. In concluzie dezvoltarea intregului organism al fiecarei persoane poate fi mai lenta sau mai rapida si aceasta caracteristica nu se poate modifica si nici schimba oricat s-ar incerca. Sanatate!

| Catrice a răspuns (pentru Mihai1000):

Te culci și te trezești cand creste.