| anonim_4396 a întrebat:

Am crezut ca stiu totul despre relatii si cum sa ma comport intr-o relatie dar viata de femeie casatorita cu toate obligatiile ei m-a cam dat peste cap in ultima vreme. In relatia noastra a mers totul aproximativ bine, eram f uniti la inceput, faceam totul impreuna blabla etc. Apoi am nascut, mi-a fost greu o perioada si fizic si emotional dar nu m-am plans si mi-am facut datoriile de nevasta si mama. La 3 luni dupa asta l-am prins pe sotul ca o implora pe una pe Facebook sa ii dea nr ei de telefon, ne-am certat, l-am iertat. Au trecut cateva luni, iar am descoperit conversatii dubioase dar nu significante cu altele. Ok, am trecut cu vederea. Intre timp eram ok ca si cuplu, asa parea. Pe urma ne-am mutat la casa noastra, fetita avea vreo 2 ani fara cateva luni. Am prins un mesaj pe telefonul lui, care i l-a trimis el unei tipe pe Facebook. Parea suspect. M-am hotarat ca a doua zi dupa ce venea de la serviciu de noapte sa i iau telefonul si sa incep sa cercetez in timp ce doarme. Asa am facut. M-am logat si pe contul meu de messenger pe Facebook si si pe al lui. Stiam ca o sa descopar ceva. In acea seara urma sa plece la serviciu de noapte. Eram logata pe contul lui, am asteptat. In timp ce se aranja in baie ca sa plece, i-a dat din nou mesaj aceleiasi tipe. Gen: azi ti-am studiat Facebook, esti sexy si frumoasa! Fierbeam din camera. Ea nu i-a raspuns atunci. El a plecat, eu am asteptat. Inima imi era cat un purice. Am asteptat ceva dar a meritat. La 12 noaptea au inceput sa isi vorbeasca pe Facebook. Vedeam ce scrie atat el cat si ea ca eram logata pe mess-ul lui. Dupa cateva minute am aflat ca ei s-au intalnit cu cateva zile inainte(cand el mi-a zis ca se duce la varu-su) si s-au mai si sarutat. El era suparat pe ea ca intre timp a aflat ca aia are pe altul din acea seara de cand s-au intalnit. Am luat foc: dureri de stomac, de cap, frisoane... Dupa ce le-am citit toate mesajele i-am scris mesaj si ei sa-i fie rusine si lui. A mintit pana in panzele albe cu toate ca i-am aratat dovezile. Dupa o vreme a recunoscut. Cateva zile ne-am certat pe urma intr-o seara m-a impacat cu o partida de dragoste. Ce proasta! Dupa acea seara, am aflat ca el a mai vorbit cu aia vreo 2 zile. Iar am luat foc, i-ar ne-am certat, iar ne-am impacat. O vreme buna nu mai avea nici-un apel nici sms de a acel nr sau altul. Pe Facebook nici atat. Au trecut vreo 3 luni in care ne era super bine dar iar a inceput cu prostiile. Vorbeste cu tipe de la servici si prin apeluri si prin mesaje dar cand iau telefonul lui sa vad despre ce e vorba nu gasesc nimic. Le sterge inainte sa ajunga acasa. Ii cer explicatii si nu imi da nici una clara, minte. Zice ca le sterge tocmai pentru ca stie ca reactionez urat. Eu ii spun ca daca nu le-ar sterge ar fi totul ok. Nu intelege. Ne impacam, trece un timp, iar face aceeasi lucru, iar sterge. Etc. M-am saturat! Nu stiu ce sa mai cred. Imi vine sa urlu, ma gandesc cine e omul asta si de ce ma minte si imi ascunde lucruri cand parea sa ne mergea bine. Imi spune ca ma iubeste mai presus de orice dar asta nu e iubire cand umbli cu secrete si minciuni. Imi este clar ca ascunde ceva. Parerea voastra va rog! Mersi

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E clar ca nu te iubeste, daca tear iubi nu incerca asa ceva, si barbati sunt tarfe ce sa faci

| HomeAlone2223 a răspuns (pentru RAY):

Probabil... sad

| RAY a răspuns (pentru HomeAlone2223):

Omul e o fiinta poligama desi poate te iubeste el tot simte dorinta sexuala pentru altele

| JasmineThompson1997 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt măritată...dar ce diferența este între sex și dragoste?

| RAY a răspuns (pentru JasmineThompson1997):

Diferenta este ca sexul este o nevoie umana care o faci cu oricine care te atrage fizic, iar dragostea este nevoia emotionala umana

| JasmineThompson1997 a răspuns (pentru RAY):

Da, dar intr-un cuplu, sau o căsnicie, in relația dintre iubiți sau soți, se mai pune problema de sex și dragoste? Doamna de mai sus spunea ca a făcut și sex și dragoste cu soțul.

| RAY a răspuns (pentru JasmineThompson1997):

Nevoia de sex nu dispare daca iubesti pe cineva si vezi o persoana atragatoare de sex opus, problema poate aparea dupa primi 3 ani cand dorinta sexuala depaseste iubirea, e un conflict intre dorinta si iubire in primi anii merge totul ok apoi apare lipsa unui interes

| HomeAlone2223 a răspuns (pentru RAY):

Exact! Sex poti face cu orice persoana de care esti atras fizic, dar dragoste poti doar cu o persoana pentru care ai sentimente mai profunde decat atractia fizica. Gen: sexul oral nu-l consider ca facand partea din categoria "dragoste" ci mai degraba "sex", desi e o placere in ambele cazuri.

| mihai69 a răspuns:

Părerea mea:
- nu aveai nicio treabă să intri cu picioarele în intimitatea lui;
- acum, dacă tot ai intrat și ai descoperit „trădarea", ai măcar atâta tărie și mergi până la capăt: desparte-te de el, că sunt slabe șanse să refaceți relația în așa fel încât să reziste până la adânci bătrâneți.
- și dacă ești curioasă de ce caută alte tipe, îți spun: pentru că speră (sau poate chiar se întâmplă) să primească de la ele ceva ce nu are acasă. Sau pur și simplu din spirit de „vânător"; dar oricare dintre astea două (sau o combinație a lor) motive îl îndeamnă să caute ceva extraconjugal, nu cred să îl poți motiva suficient de tare în așa fel încât să renunțe definitiv la asta.
Baftă!

| HomeAlone2223 a răspuns (pentru mihai69):

Multumesc pentru raspuns!

| TimSem a răspuns:

Încercați terapie de cuplu, consiliere. Poate există răspunsuri de la specialiști, lucru care v-ar putea ajuta.
Este clar că el va continua în felul acesta și este clar că tu trăiești o viață de doi bani.
E greu să fii „modern" și să lași astfel de lucuri să aibă loc în familie (să fie o relație deschisă), mai ales că femeia nu are nevoie de mulți bărbați ca să-și găsească sentimentul de siguranță, de protecție, de apartenență; sexul nu este principalul. La un bărbat lucrurile stau altfel...
Există o carte interesantă pe diferența dintre bărbat și femeie care poate te-ar interesa: „Bărbații sunt de pe marte, femeile sunt de pe venus".
Baftă!

| HomeAlone2223 a răspuns (pentru TimSem):

Am cartea, am citit-o odata dar pana la jumate doar si sta prafuita de cativa ani. Poate ar trebui sa o iau din nou la rasfoit. Mersi!

| Ralf1971 a răspuns:

Nu te desparti de el mai ales ca aveti si un copil si este greu pentru copil sa traiasca fara tata.
Cred ca ar trebui sa vorbesti cu el si sa remediati ce nu este o.k. intre voi, sa va schimbati amandoi in asa fel incat sa ramaneti impreuna.
Cred ca la voi totul este de natura sexuala, tu nu sti sa-l satisfaci.

| HomeAlone2223 a răspuns (pentru Ralf1971):

Cel mai mult mi-a placut raspunsul tau, excluzand ultima parte care nu cred ca este asa. Probabil ca pentru copil vom ajunge la un compromis, o impacare, nu da semne sa vrea sa ne despartim. Mi-a zis ca nu concepe viata fara mine si copil. Si atunci, dilema este: daca iubesti pe cineva de ce il ranesti on and on? Nu m-ar deranja sa aiba fantezii cu altele, ceea ce probabil are, dar de aici pana la a suna si a vb tot pe ascuns(a te si intalni)si a sterge dovezile...hmm. Cam pute treaba.

| JasmineThompson1997 a răspuns (pentru HomeAlone2223):

Pai.dacă nu renunți la relație, ai putea sa ii propui sa vorbiți deschis. Sa fie sincer cu tine, despre ce așteptări are el de la celelalte femei, și sa știi ce face. Sa îl atragi de partea ta, sa îți spună el când umbla, nu sa-l pândești tu. Dar automat nu trebuie sa-l ții de rău și sa-l cerți. Îl poți întreba cum a fost, sau ce l-a atras la respectiva, și sa ai o atitudine cât msi încrezătoare, ca după ce umbla cu atâtea, tot la tine se întoarce. Decât sa fiți ca iepurele și vânătorul, mai degrabă sa fiți prieteni și soți in același timp. Eu mi-as lasă viitorul soț, dacă l-as iubi, sa se ducă unde vrea, doar sa fie sincer cu mine si sa îmi povestească ce face cu altele dar sa nu dea in nesimțire. Nu exista dragoste infinita, decât dragostea dintre mama și copii, care este necondiționată...Așa intr-o relație totul este relativ. Sunt sigura ca peste ceva ani, se va astâmpăra. Trebuie doar sa încerci sa-l înțelegi și sa fiți prieteni, ca altfel te consumi degeaba, și o sa te îmbolnăvești.Eu as încerca-o dacă as fi situația ta, in acest moment. E doar o idee, pana la urma, trebuie sa faci ce consideri și sa ai o atitudine încrezătoare. Succes! kiss

| HomeAlone2223 a răspuns (pentru JasmineThompson1997):

Mersi mult pentru implicarea in subiect. Mi-ai dat niste idei oarecum. Mersi tuturor!

| mihai69 a răspuns (pentru Ralf1971):

Și crezi că e mai mișto să trăiască într-o familie în care mama și tata se iau periodic la ceartă?!?

| JasmineThompson1997 a răspuns:

Ți-a cerut ceva, sexual vorbind, și tu nu i-ai oferit? Poate așteaptă inițiativa ta.

| HomeAlone2223 a răspuns (pentru JasmineThompson1997):

Pai dragilor, tocmai ca dupa ce am aflat ca s-a intalnit cu tipa aia am tot avut discutii, am vorbit si urat si frumos si am hotarat sa luptam pentru noi, pentru copil. Prin urmare eu l-am iertat si el a zis ca nu mai face. Si de atunci eu mi-am propus sa fiu mai deschisa cu el in pat, suntem mult mai dezinhibati, facem de toate si bine. Nici nu se poate pune problema. de sex, ca am avut si des si bun. Deci... Si cu toate astea el continua cu aceleasi greseli pe care nu mai stiu daca sa le trec cu vedere.

| JasmineThompson1997 a răspuns (pentru HomeAlone2223):

Înseamnă ca este afemeiat. Are chestia asta in sânge.Din moment ce îl satisfaci, și tot nu este mulțumit. In caz ca nu faci oral, fa-i... poți încerca sa vezi reacția lui...el îți face? Sau poți încerca sa ii dai de înțeles ca tu flirtezi cu altcineva.sa îl vezi dacă are vreo reacție. poți aranja cu cineva sa îți facă curte in preajma lui. Sa îți facă complimente, Și dacă tine la tine, și simte un pericol crezând ca te pierde și începe sa se agite, și sa lupte pentru tine, vei înțelege ca te iubește cu adevărat pentru ca ești mama copilului, și ca sunteți legati in fata lui Dumnezeu. Sau trimite-ți singura mesaje de pe alt număr, fake, și pretinde ca ești un admirator. In acest timp el trebuie sa vadă o schimbare la tine, nu știu, sa fii mereu machiata, aranjata, cu manichiura făcută, elegantă. Aștept sa ne spui ce măsura iei.

| RAY a răspuns (pentru HomeAlone2223):

Poate e obsedat sexual mai sti

| HomeAlone2223 a răspuns (pentru RAY):

Exclus, daca ar fi fost asa as fi observat chestia asta de demult. Eventual ar fi incercat si cu mine anumite chestii dar mi-a zis ca nu e genul, deci in pat suntem bine.

| HomeAlone2223 a răspuns (pentru JasmineThompson1997):

Sexual am zis ca facem de toate. Nedumerirea mi-e cu atat mai mare cu cat intr-o saptamana am facut dragoste si sex in fiecare zi, si pe urma am aflat din desfasurator ca in mijlocul saptamanii a vb cu o tipa toata noaptea prin sms si a si sunat-o dupa serviciu. Evident ca eu nu am gasit nimic nicaieri. Sters!

| HomeAlone2223 a răspuns (pentru JasmineThompson1997):

Poate ca o sa incerc varianta propusa de tine desi nu am vazut in 4 ani nici-o urma de gelozie din partea lui. E sagetator, citeam despre ei ca sunt afemeiati din cale afara, insa nu crezi pana nu vezi.