| Arb1269 a întrebat:

Buna, am dureri abdominale dar nu imi vine menstruatia, in schimb am o secretie albicioasa, acum o saptamana am avut contact sexual neprotejat dar am luat pastila de a doua zi.
Nu inteleg de ce intarzie sa apara, de obicei cum apareau durerile abdominale aparea si sangerarea, acum durerile au aparut de ieri si nimic.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Imediat dupa folosirea pastilei contraceptive (de a 2-a zi), intreaga activitate hormonala din organismul femeii se deregleaza intr-o masura mai mare sau mai mica dupa cum este norocul fiecarei femei. Din acest motiv practic devine IMPOSIBIL de stabilit sau macar de apreciat modul in care va evolua ciclul menstrual in continuare. Deoarece in multe situatii dereglarea hormonala nu este prea grava, sangerarea menstruala porneste cam la momentul preconizat/cel reiesit din calculele efectuate inainte de a fi folosita pastila contraceptiva. Insa s-a constatat (pe baza observatiilor) ca de foarte multe ori in organismul femeii se produc dereglari hormonale de regula severe si ciclul menstrual devine foarte dereglat, si din acest motiv pornirea sangerarii menstruale poate sa se produca cu ''intarzieri'' destul de mari 1-2 saptamani sau intarzieri foarte mari uneori si de 1-2 luni.
Fiindca au aparut simptomele premenstruale specifice, se poate aprecia ca sangerarea va porni in mod absolut sigur in zilele imediat urmatoare fiindca in mod normal si logic reiese ca in organismul tau a fost cu totul IMPOSIBIL sa se formeze sarcina fiindca actul sexual a fost intretinut cu circa O SAPTAMANA mai inainte de data la care urma sa porneasca menstruatia, sau altfel spus sexul a fost intretinut in PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual, atunci cand existenta unui OVUL VIABIL in uter este 100% IMPOSIBILA. Se poate afirma fara nicio teama ca s-ar gresi, ca folosirea pastilei contraceptive in aceste conditii a reprezentat o crasa IRESPONSABILITATE. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca citeai prospectul acelei pastile de a doua zi, intelegeai "de ce"!
Oricum, ia-ti adio de la menstruatie regulata, pentru ca bomba hormonala pe care ai luat-o ti-a provocat atat efecte secundare ca nici o menstruatie sau ovulatie nu mai pot fii calculate, sau sau estimate sa vina la timp, pe urmatoarele 6-12 luni.