| cristinamihaelaiordan a întrebat:

Buna! Am facut dragoste cu prietenul meu si el a ejaculat in mine, am luat pastila de a doua zi insa am constatat ca am o hemoragie (nu este ciclu) si am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv. Este posibil sa fi iesit pozitiv din cauza dereglării hormonale? Acea pastila stiu ca are foarte multi hormoni

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai prostii faci, de ce apelezi imediat la pastila de a doua zi? Acea pastila este bombă hormonală creata special sa distruga organismul, aia nu se ia asa ca pe bomboane, se vede ca tu cu mama ta nu comunici deloc, de ce i ei initiative periculoase inainte de a vorbi cu ea? Si daca ea nu stie ce sa i ti spună sa te duca la doctor la consultatie, bine ca la facut sex sunteti primii dar la consecinte nu va gînditi nu vă pasă. Ce varsta ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

SANGERAREA DE DUPA FOLOSIREA PARTILEI CONTRACEPTIVE :

De obicei aproape intotdeauna, cu rare exceptii, dupa trecerea a 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2, EllaOne) se produce o sangerare cantitativ slaba de sange rosu care se poate manifeste 1-2 zile si foarte rar mai multe zile. Aceasta sangerarea reprezinta in realitate un efect advers, de aparare a organismului fata de ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila contraceptiva asupra organelor reproducatoare si ca urmare a efectului de dereglare a activitatii hormonale. Producerea sangerarii NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila folosita si-au facut sau nu treaba. Faptul ca efectul contraceptiv al pastilei s-a produs efectiv/a avut loc sau nu, se va adeveri ca fiind sigur in momentul in care va porni menstruatia. Pana in acel moment al menstruatiei nimeni nu se poate pronunta in vreun fel. Iar in cazul in care pornirea menstruatie s-ar putea sa se amane mai mult de 21 de zile, in acel caz raspunsul il ofera testul de sarcina. Pana una alta este indicat ca dupa 3-4 zile sa fie efectuat un al 2-lea test de sarcina asa numit test de confirmare al carui rezultat va confirma sau infirma rezultatul pozitiv obtinut.
Multa sanatate!

| Floridori a răspuns:

A iesit pozitiv pentru ca este pozitiv.
Hormonii din pastila de a doua zi nu influenteaza cu absolut nimic rezultatul testului, deoarece testul de sarcina functioneaza pe baza hormonului HCG.Pastila de a doua zi contine levonorgestrel si doar intarzie ovulatia cu cateva zile.

Sangerarea anormala ar fi putut fi provocata de pastila de a doua zi sau de o problema ori anomalie a sarcinii in sine.
Avand in vedere ca ai confirmarea unei sarcini, dar prezinti si sangerare anormala, mai mult ca sigur ar fi bine sa te prezinti la medic, chiar la urgente pentru a se stabili daca exista o problema a sarcinii sau care este cauza sangerarii.

| timidu89 a răspuns:

Cred ca ai ramas gravida. Bravo! Va trebuie placere maxima indiferent de risc, prezervativele s-au inventat degeaba. Mai nou sunteti si minore...

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina acum nu cred ca mai exista, dar, pastila de a 2 zi iti va face mari probleme pe viitor, cu dereglari ale menstruatiei.

Sfat : Folosiți prezervativul data viitoare, corect, și de fiecare data!

| TheGamerCat a răspuns:

Vai de capu tau