| anonim3658 a întrebat:

Am facut o prostie acum cateva luni in urma m-am certat cu prietenul meu x din cauza ca era foarte gelos nu ma lasa niciunde sa merg sa stau doar in casa...Am mers la un bal si am cunoscut un baiat pe nume y am inceput sa ne cunoastem mai bine si am fost impreuna cateva saptamani dar ne-am despartit..Fostul meu prieten x a aflat ca am fost cu y si acum nu mai vrea sa auda de mine eu am vrut sa ma impac cu el deoarece il iubesc enorm stiu ca e pre gelos dar vreau sa il schimb nr meu de telefon il are la blocati si nu stiu cum sa dau de el.ce sa fac sa il am din nou? Oare e bine ce fac daca el e asa de gelos?

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca e gelos inseamna ca te iubeste si un timp il poti face gelos ca nu-i strica

| doc69 a răspuns:

Pai dupa ce ai facut i-ai confirmat...ce ai vrea acum? iar daca era gelos dinainte fara motiv acum are si motivul uita-l si tine minte pentru viitor 1-gelozia e boala si e naspa pentru ca vine din neincredere..in fortele prorpii si in celealat deci oricum e rau.2 cand procedezi asa cum ai procedat inseamna ca inca esti in cautari si nu este sufletul pereche si nici macar aproape de ceea ce inseamna iubire intr-o relatie a rpimat doar latura fizica ..nevoia de sex si curiozitatea de a experimenta.asta nu e ceva rau dar....nu incurca borcanele..succes

| Azµre a răspuns:

Poate da poate nu, eu zic să n ute joci cu gelozia unui bărbat că nu știi peste ce dai.

| Raiiiisa a răspuns:

Te miri ca nu mai vrea sa vorbeasca cu tine, esti cam disperata si nu stii ce sa faci ca sa dai de numarul lui. Daca chiar vroiai sa fii cu Y in momentul urmator trebuia sa ii spui lui X ca nu este ceea ce-ti doresti tu si gata si in plus ca ai facut totul fara cap incat el sa afle.Chiar daca X era gelos si asta iti displacea te-ai aruncat repede primului venit si acum ti-ai dat seama ca tot mai bine era cu gelozii si toate alea.Nu are rost sa-ti schimbi numarul, ti-l va bloca si pe acesta.Tot ce poti face este ca pe viitor sa stii sa nu iei pe nimeni de prost pentru ca s-ar putea inversa rolurile si sa nu uiti ceva "tot mai rau e fara rau".

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Ai gresit, si sa nu mai faci asa ceva.
Pe buna dreptate ti-ai luat ignore de la X.
Si Y iti va da la fel.
Cu oamenii nu te joci asa cum te joci cu papusile.
Te-am tzucat. Ai grija de tine, si iti doresc sa-ti faci rost de o inima.

| AlbaAura a răspuns:

Gelozia seamana cu iubirea dar e contrariul ei.N u vrea binele omului iubit,ci dependenta și controlul asupra lui. Iubirea este uitarea de sine,gelozia este forma cea mai pasionata a egoismului,a eului,a despotismului,a exigentei si vanitatii,care nu poate sa se subordoneze. Daca gelozia e o dovada de iubire, e doar așa cum febra bolnavului e dovada de viata.
Mai gandește-te daca iti doresti cu adevarat sa te intorci la el. Daca accepti sa te manipuleze, sa-ti ingradeasca libertatea, sa-ti impuna reguli și sa te domine, fa-o.Parerea mea e ca nu meriti asta.Traieste-ti viata,iubeste liber, distreaza-te, iar cel de langa tine sa te respecte, sa te iubeasca si sa te faca fericita. Iubirea inalta sufletele, nu le supune.O zi frumoasa și bucurii!

| cristinacik a răspuns:

Pai, fal gelos cu ceva timp de cateva zile. Daca si el te iubeste la fel de mult ii va parea rau cand te va vedea cu altul. Iar apoi daca iti propune sa fiti impreuna din nou, spune-i NU la inceput asteapta vreo 2 zile sa se tot milogeasca de tine, iar apoi spune-i ca accepti

| Sweetcookie96 a răspuns:

Din ceea ce spui tu, eu am impresia ca nu-l iubesti atat de mult pe cat crezi. Daca il iubeai si il respectai nu cred ca iti trecea asa de repede si te manca sa cunosti alti baieti.In al doilea rand, cred ca prietenul tau avea tot dreptul sa fie gelos, daca procedai la fel si cand erati impreuna. Si tin neaparat sa o contrazic pe mona. Daca este gelos nu inseamna neaparat ca te iubeste, inseamna ca nu are suficienta incredere in tine, ca tu nu ii inspiri suficienta incredere.
Daca iti doresti sa va impacati cere-ti scuze petru antecedente, ( de exemplu baiatul de care ai zis), si incearca sa-i demonstrezi prietenului ca ti la el cu adevarat si ca nu are motive sa fie gelos... Explica-i cat de mult ti la el, spune-i ca el este singurul care te atrage etc.

Imi pare rau daca am interpretat gresit situatia, pentru ca eu nu am cum sa te judec. Nu stiu daca prietenul tau e gelos pur si simplu sau are si motie de ce sa fie. In caz ca are, ai grija si nu-l mai calca pe bataturi