| Alinajenaru232 a întrebat:

Buna, am făcut sex cu iubitul meu și acesta a ejaculat in mine, dimineata am luat pastila de a doua zi după 3 zile am făcut iar sex neprotejat dar acesta nu a mai ejaculat in mine iar după inca 3 zile observ ca sangerez e posibil sa fiu însărcinată? Ce s-a întâmplat?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai reactii adverse de la pilula de a doua zi. Ea este o bomba cu hormoni care iti poate da dezechilibre serioase si chiar complicatii de temut. Imediat cum observi sangerarea discuta cu medicul ginecolog care ti-a prescris-o si acre te supravegheaza. Ai nevoie de consultatie cat mai aproape de momentul inceperii sangerarii, ecografie transvaginala si posibil ceva analize de sange pentru a vedea cu ce poti fi ajutata sa treci peste acest moment dificil pentru sanatatea ta, fara sa ramai cu sechele

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

De ce nu folositi prezervativ?
Va place sa riscati aiurea?
Ti-a raspuns Brigaela!

SEXUL NU E CIOCOLATA!

| corbulalbrosu a răspuns:

Este cunoscut faptul si de altfel este clar specificat si precizat in prospectul pastilei contraceptive de a 2-a zi ca dupa trecerea a 4-7 zile de la folosirea pastilei se poate produce (nu intotdeauna deci nu obligatoriu), o sangerare care de obicei este scurta de 1-3 zile, fiind slaba cantitativ si reprezinta o reactie adversa/de aparare a organismului fata de invazia de hormoni sintetici proveniti din acea pastila nenorocita si blestemata de a 2-a zi. Astfel ca aceasta sangerare care a pornit dupa trecerea a 3 + alte 3 zile, NU reprezinta MENSTRUATIA ci o sangerare care se produce de obicei in mod ''normal'' in astfel de cazuri. In functie de intensitatea si de gravitatea dereglarilor hormonale care se vor produce in organismal tau in urmatoarea perioada, pornirea menstruatiei s-ar putea sa se produca dupa trecerea a 28-30 de zile fata de data ultimei menstruatii sau la o data mult diferita, dar care este imposibil de anticipat. Sangerarea amintita NU are NICIO treaba ciu sarcina, se produce fiindca organismal tau a suferit doar o agresiune, dar una probabil ABSOLUT INUTILA. In conditiile descrise se poate aprecia ca este exclusa orice posibilitatea de a exista o sarcina. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca sangerezi e din cauza pastilei si nu esti insarcinta ca ti-a venit ciclul.

Răspuns utilizator avertizat
| MariaShk1 a răspuns:

Asa meriti daca nu folosesti prezervativ, nesatulo