| anonim_4396 a întrebat:

Am facut sex cu prietena mea si ea era la menstruatie. Ne-a luat valul si am ejaculat in....care sunt sansele sa ramana insarcinata? Ea era in ultima zi de menstruatie. Au trecut 2 zile si ne gandeam sa ia pastila Ellaone. O va afecta cu ceva? Sau o ia degeaba?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de formare a unei sarcini in urma unui sex terminat cu ejacularea spermei in vagin, daca sexul a fost intretinut in a 4-a sau a 5-a zi de menstruatie, teoretic exista insa este foarte mic de cel mult 1-3%, dar practic este apreciata ca fiind aproape IMPOSIBILA
Folosirea pastilei avortive ellaOne in astfel de cazuri reprezenta o greseala grava si o crasa IRESPONSABILITATE. Pentru corecta ta informare citeste urmatoarea explicatie privind : POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA DE A SE FORMA SARCINA IN PRIMELE 7-8 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL
Daca sperma in mod sigur nu ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual. Daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor de menstruatie, in astfel de cazuri exista si situatii in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin, chiar si daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau intruna din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale. Dar/insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte dereglat, sau foarte scurt. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce in a 7-a zi a ciclului de 21 de zile, in a 8-a zi a ciclului de 22 de zile, a 9-a zi a ciclului de 23 de zile. Si ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa de prin a 3-a sau a 4-a zi fiindca spermatozoizii ajunsi in vagin in acest moment, supravietuiesc incat sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu rămâine însărcinată n-are rost să ia și mai ales cum aveți voi de gând să luați pastila după 2 zile iar o lua inutil pentru că după 2 zile nu-și mai făcea aproape niciun efect

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adry05):

Pastila AVORTIVA ellaOne, care este cunoscuta si sub numele de ''pastila de a 5-a zi'', isi produce efectul contraceptiv-avortiv intr-o foarte mare proportie, de peste 90 -95% si in cazul in care din motive obiective nu s-a putut administra o pastila contraceptiva Escapelle, Postinor2 (dea 2-a zi) si atunci cand se ajunge in situatia ca au trecut mai mult de 2-3 zile, se recurge la administrarea unei pastile ellaOne chiar si dupa trecerea a pana in 110 -120 ore, fata de momentul in carea fost intretinut actul sexual cu probleme.

| xunshu a răspuns (pentru Adry05):

Ellaone este o pastila de 5 zile. Poate fi luata la 120 de ore.

| Mkeynes a răspuns (pentru xunshu):

Cat ai dat pe pastila ce pret?

| Adry05 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Aa, înțeles, mersi de informații.

| xunshu a răspuns (pentru Mkeynes):

70 de lei este pastila.

| Andreeush a răspuns:

Nu are rost să ia pastila, șansele să se formeze o sarcină sunt aproape nule.

| xunshu a răspuns (pentru Andreeush):

Merci de raspuns

| Elena9328 a răspuns:

0 șanse.