| Muffincup a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu. Ideea e ca in timpul actului, el a simtit la un moment dat niste gadilici. S-a abținut. A continuat să facem. Cand i-a venit sa se termine, a scos-o si dupa am simtit lichidul sau pe piciorul meu. Cand ne-am uitat, era sperma prelinsa intre cele 2 găuri ale mele, spre partea stângă. Ideea e ca nu stiu daca sa iau pastila de a doua zi sau nu. Eu am mai luat-o anul trecut. Nu stiu daca a terminat ceva înăuntru sau daca doar a stropit cand a scos-o. Perioada mea fertilă a trecut acum 2 zile. Ciclul meu e neregulat. Multumesc!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca actul sexual a fost intretinut intr-un moment care poate sa fie destul de ''periculos'' insa doar in cazul in care ciclul menstrual NU este foarte bine reglat. Daca chiar si din cand in cand apar unele mici abateri in +/- de doar chiar si 1-2 zile fata de un anumit numar de zile a lungimii ciclului, reiese ca ziua de ovulatie cat si momentul terminarii perioadei fertile s-ar putea sa nu fie 100% cea reiesita din calcule.
Iar in cazul tau fiindca din ceea ce ai afirmat : "" Ciclul meu e neregulat."" reiese ca intr-o astfel de situatie in care ciclul este NEREGULAT, determinarea si stabilirea PERIOADEI FERTILE a unui astfel de ciclu menstrual PRACTIC ESTE IMPOSIBILA. Fiindca nimeni nu poate nici macar intui in ce loc/unde a ajuns de fapt sperma prelinsa intre ''cele 2 gauri'' si de asemenea si din cauza faptului ca nimeni NU poate aprecia in ce moment al ciclului menstrual ai fost in momentul in care a fost intretinut actul sexual amintit, nimeni NU se poate pronunta daca? sau in ce masura ar putea exista posibilitate de a se forma o sarcina. In astfel de situatii incerte folosirea pastilei de a 2-a zi devine optionala. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Pai daca nu stii si daca nu vrei copii, ia pastila. Totusi nu pot sa inteleg ce naiba e in capul vostru de faceti sex neprotejat...

Răspuns utilizator avertizat
| StalkerSoul a răspuns:

Mai bine iei pastila ca sa fi sigura de orice