| Stefanialevi19 a întrebat:

Am facut sex in ziua fertila, am facut neprotejat, oare pot sa raman gravida? Vreau sa mentionez ca am dureri abdominale si greturi.

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Da, e posibil. Daca ziua e fertila si sexul neprotejat sunt sanse sa ramai gravida. Trebuie sa vezi un doctor, sa faci teste de sarcina. Din intrebare, inteleg ca nu erai pregatita sa ai un copil acum si daca ai ramas insarcinata imi pare rau. Trebuie mai multa atentie si toate lucrurile sa fie gestionate cu mai multa seriozitate. Sper ca in functie de situatie sa iei cea mai buna decizie impreuna cu cei dragi sau singura, dupa cum crezi ca mai bine pentru tine. Te rog sa ai mai multa grija de tine si acum si in viitor. Sunt convins ca va fi bine daca vei lua decizia care te avantajeaza cel mai mult.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Greturile si durerile abdominale pot fii de la o intoxicatie alimentara, o gastrita sau o indigestie, fiind mult prea devreme ca sa fie de la o sarcina.

| halogen001 a răspuns (pentru Violleta2022):

Imi place raspusul dumneavoastra, eu nu ma prea pricep, dar chiar pare corect, mai ales partea cu "fiind mult prea devreme ca sa fie de la o sarcina" Cred ca sunteti doctorita sau ceva in domeniu happy.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual are caracteristica de a fi regulat, in acel caz atat ziua oviulatiei cat si zilele aferente perioadei fertile pot fi determinate cu suficient de mare precizie incat sa stii in ce moment aparatul tau reproducator este in faza optima de a procrea. Insa, fiindca exista si aceasta posibilitate, daca ziua ovulatiei NU este foarte sigur si precis determinat si daca actul sexual este intretinut dupa ce au trecut mai mult de 12 ore de la ovulatie, formarea sarcinii NU se va mai putea produce, chiar si daca faptic, actul sexual este intretinut in ziua ovulatiei. Faptul ca au aparut si exista stari de rau/de greata dar mai ales durerile abdominale, este de rau argur, fiindca astfel de stari anormale NU au voie sa existe in acest moment incipient de formare si instalare a sarcinii in uter. Mai degraba reprezinta semne ce se pot atribui simptomelor premenstruale.

| Andreeush a răspuns:

Bineînțeles că poți rămâne însărcinată dacă ai făcut-o în perioada fertilă neprotejat.

| Plato a răspuns:

O sa avem un nepotel.

De ce nu folosesti prezervativ daca nu vrei copii?

| Stefanialevi19 explică (pentru Plato):

Buna, imi doresc un copil. multumesc pentru raspuns

| Plato a răspuns (pentru Stefanialevi19):

Oh, atunci felicitari. happy

| Stefanialevi19 explică (pentru Plato):

Multumesc

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Da,e posibil