| Qwinn a întrebat:

Buna, am făcut sex neprotejat cu prietena mea, Menționez ca nu am lasat in ea, e normal sa te sperii ca ai lasat-o însărcinată. Acum, va intreb pe voi : I-a venit ciclul după 9 zile de la ovulatie, e normal? Adica ii poate veni mai repede, stiu asta, dar am auzit de mimarea ciclului și vreau sa va intreb dacă e normal, ciclul i-a durat 5 zile ( 12 - 17 oct. )

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

D.p.d.v. stiintific, medical, fiziologic este ABSOLUT IMPOSIBIL ca PERIOADA LUTEALA a ciclului menstrual care este situata intre ziua OVULATIEI si PRIMA ZI a urmatoarei MENSTRUATII sa fie mai putin de 14 zile. De asemenea este absolut IMPOSIBIL ca in ultimele 9-10 zile ale perioadei luteale (interval care reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE), sa poata sa ia nastere sarcina chiar si atunci cand sperma ajunge/este ejaculata in vagin. Fiindca in mod sigur exista o anumita confuzie in privinta stabilirii zilei de ovulatie, cel mai probabil sexul a fost intretinut cu 9 zile inainte de ziua de pornire a menstruatiei si daca este asa, atunci sexul a avut loc in perioada zilelor de infertilitate absoluta si fiindca sperma nu a ajuns in vagin, rezulta ca in acest caz formarea sarcinii a fost 100% imposibila si exact din acest motiv s-a si produs o sangerare menstruala autentica.
Se considera ca atat teoretic cat si practic, pornirea menstruatiei la termen si desfasurarea ulterioara a sangerarii menstruale in conditii similare ori identice cu cele avute anterior in privinta numarului de zile de manifestare, a fluxului zilnic de scurgere, a cantitati de sange menstrual eliminat, a texturii, a culorii, a aspectului, etc, reprezinta GARANTIA ferma ca in proportie de peste 99.9% NU exista o sarcina instalata in uter fiindca ovulul din ciclul menstrual anterior NU a fost fecundat. Fiindca NU s-a format si nici NU s-a implantat o sarcina in endometru, acesta in scurt timp imbatraneste se degenereaza si devine inutil si este eliminat din uter sub forma amestecului de sange menstrual la terminarea ciclul menstrual. Multa sanatate!

| Qwinn explică (pentru corbulalbrosu):

Va mulțumesc de timpul acordat. Numai bine și multă sănătate va doresc.

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

A avut menstruatie normala, nu e gravida.
Si-a facut test de ovulatie sau de unde stii ca era la ovulatie?

| Qwinn explică (pentru alina2k18):

Am folosit metoda calendarului, vecina mea care e farmacista mi-a spus ca era in faza ovulatorie ( de fiecare data ma consult cu vecina mea dar voiam sa ascult și alte păreri )