| AlynAlum a întrebat:

Buna, am facut sex neprotejat cu prietenul meu dupa ce am terminat folia de anticonceptionale, in timpul menstruatiei. Am folosit metoda retragerii deci nu a ejaculat in vaginul meu. Care sunt sansele sa raman in sarcinata? La cat timp dupa intreruperea anticonceptionalelor poti ramane insarcinata? Tin sa mentionez ca astazi s-au implinit 7 zile si am inceput o noua folie, am luat prima pastila. Dau funda

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca toate cele 21 de pastile AC active sunt folosite in mod corect, adica zilnic 1 pastila AC care sa fie administrata cam la aceeasi ora pe cat este posibil, in acel caz protectia contraceptiva instalata in organismul tau este maxima adica de 100% pe toata perioada celor 28 de zile cat tine aceasta metoda contraceptiva. Esti PERFECT protejata contraceptiv si in perioada celor 7 zile de pauza intre 2 folii de pastile AC, adica si in zilele in care are loc sangerarea menstruala. SPERMA poate sa fie ejaculata in vagin de fiecare data in toate cele 28 de zile, atat cat tine efectul contraceptiv al fiecarei folii cu pastile AC.
Sarcina se poate forma chiar din prima luna in care NU mai sunt folosite aceste pastile AC.
Multa sanatate.

| Floridori a răspuns:

Pauza de 7 zile se ia in primul rand pentru a permite organismului sa elimine tesutul endometrial prin acele zile de sangerare menstruala.In al doilea rand, are rolul de a regla ciclul in cazul persoanelor care au activitatea hormonala dereglata.21 de pastile+7 zile de pauza=28 de zile, adica lungimea unui ciclu menstrual ideal.

In acele 7 zile, chiar daca nu ai fi luat anticonceptionale, oricum nu ai fi putut sa ramai insarcinata.
Daca le iei corect si respecti perioadele de pauza intocmai, nu isi diminueaza efectivitatea.
Acea pauza este gandita pentru a permite tesutului endometrial nefolositor sa fie eliminat, la fel cum se intampla cu fiecare ciclu menstrual, cu diferenta ca in lipsa anticonceptionalelor, in timpul ciclului este eliberat la un moment dat un ovul, pe cand atunci cand iei AC, ovulatia este inhibata.

In orice caz, daca sperma NU a ajuns in vagin, chiar si in prezenta unui ovul viabil, cum s-ar fi putut forma o sarcina?!

OVUL+SPERMATOZOID=SARCINA
In cazul tau, din start lipseste ovulul.Iar sperma lipseste si ea.Cum s-ar putea forma o sarcina?! Imposibil.
Chiar si cu ejaculare in vagin, din moment ce iei anticonceptionale, NU exista sanse de sarcina daca le ei corect deoarece NU va exista un ovul viabil.

| Denisa0954 a răspuns:

Sansele sunt minime, daca nu nule daca ai luat pastilele cum trebuie. Practic ele opresc apariția ovulatiei, neexistând ovulatie spermatozoidul nu are ce sa fecundeze.

Răspuns utilizator avertizat