| yourkittycat a întrebat:

Am facut sex neprotejat cu prietenul meu si si - a dat drumul in mine. Ce sa fac? Daca iau pastila de a doua zi mai sunt sanse sa raman insarcinata?

11 răspunsuri:
| elninoema a răspuns:

Nu. daca ai luat o e totul ok. vezi ca te costa ceva bani

| Violleta2022 a răspuns:

Nu lua pastila de a doua zi pana nu stii sigur daca erai in perioada fertila. Ca o poti lua inutil si vei suferii efcetele ei dezastruoase, pe urmatoarele 6-12 luni.
Oare nu era mai simplu sa folositi prezervativul?

| corbulalbrosu a răspuns:

Intro situatie cum este cea precizata de tine, mergi la Farmacie si primna data iti cumperi un TEST DE FERTILITATE/OVULATIE numit Barza 5+1. (pretul in jur de 16-21 de lei)
CAND si IN CE CONDITII SE FOLOSESC PASTILELE CONTRACEPTIVE (de a 2-a zi) :
Folosirea INUTILA a pastilei contraceptive Escapelle, Postinor2 sau a pastilei avortive ellaOne (de a 5-a zi) se considera ca fiind o crasa IRESPONSABILITATE si mai ales cu totul impardonabila. Din acest motiv este important sa fie cunoscuta si bine stiuta urmatoarea informatie foarte utila si folositoare pe viitor :
Intotdeauna si in toate cazurile in care apar situatii neplacute cum ar fi ruperea prezervativului in timpul actului sexual sau a ejacularii din greseala, neatentie deci involuntare a spermei in vagin intr-un moment in care femeia nu este sigura sau nu stie cu precizie in ce etapa a ciclului menstrual este in acel moment, in astfel de cazuri/situatii, primul lucru care este indicat sa fie facut, este aceea de a cumpara din farmacie si a face testul de fertilitate/ovulatie conform indicatiilor existente in prospect :
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
Cu ajutorul testului se determina rapid in doar cateva minute si in mod foarte precis cu o acuratete de peste 97%, daca in acel moment femeia ESTE sau NU ESTE in zilele PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Testul trebuie sa fie efectuat cat mai rapid pentru a determina daca esti sau nu in PERIOADA FERTILA adica NUMAI cea in care se poate forma sarcina. Bineinteles NUMAI daca in acest moment esti in perioada fertila a actualului ciclului menstrual.
In concluzie, NUMAI in cazul in care rezultatul testarii efectuate este POZITIV, deci indica faptul ca este posibilitatea sa existe un OVUL VIABIL din care se poate forma o sarcina nedorita, DOAR in acel caz si NUMAI atunci este indicat si recomandat sa fie folosita una din pastilele contraceptive Escapelle, Postinor 2 sau pastila avortiva ellaOne (de a 5-a zi) chiar si daca femeia este constienta de urmarile negative care se vor putea produce in organismul ei in urma folosirii unei astfel de pastile.
Daca rezultatul testului de fertilitate/ovulatie este NEGATIV, in acel caz este absolut sigur ca femeia NU este in perioada fertila a ciclului menstrual si in consecinta NU se poate forma sarcina si drept urmare NU se va folosi nimic. Multa sanatate!
P.S. Poate ca astfel veii intelege ca este de evitat pe cat este posibil ca organismul tau sa fie ''intoxicat'' cu totul INUTIL si IRESPONSABIL cu hormonii extrem de ''nocivi'' proveniti din pastila de a 2-a zi. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Delocimportant a răspuns:

Daca tot e asa treaba, spune.mi ce ai simtit cand si.a dat drumul in tine, ca sunt curios.

| RowseRj a răspuns:

Nu este sigur. Dar da ia-o. Trebuie să fi 100% sigură ca anticoncepționale sunt bune. ( au fost prescrise de medic sau luate din farmacie?)

| RowseRj a răspuns (pentru RowseRj):

Dacă nu ai fost la un medic pentru analize și ai luat anticoncepționale de la farmacie fără prescripție este posibil să rămâi. Nu toate anticoncepționale își fac efectul. De aceia este bine să lași medicul să țile prescrie. Și data viitoare folosiți prezervativele dacă nu doriți să vă începeți o familie. Nu te înpinge în ceva doar pentru micile lui plăceri.☺️☺️ Sper că țiam fost de ajutor.

| yourkittycat explică (pentru RowseRj):

Nu iau anticonceptionale. ma refer la pastila de a doua zi. nu stiu ce sa fac. merg dimi si cumpar. dar este sigura? nu stiu?

| Ely1234567 a răspuns (pentru yourkittycat):

Este sigura dar o sa suferi dezechilibre hormonale pe parcursul mai multor luni happy

| yourkittycat explică (pentru Ely1234567):

Dar cum funcționează pastila? adica daca o i au este sigura? am de ce sa imi mai fac griji?
sau ce ar trebui sa fac?
este prima data cand pățesc dupa 23 de ani si nu stiu ce sa fac.