| Loredanastanila a întrebat:

Buna, am făcut sex neprotejat in a 9-a zi de ciclu,ce șanse sunt sa rămân însărcinată? (Îmi doresc mult un bebe) țin să precizez că am ciclu menstrual regulat iar lungimea ciclului este de 29, 30 zile.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual in ultimele 6-7 luni a avut de obicei o lungime de 29-30 de zile, in acel caz poate fi considerat ca este de fapt un ciclu chiar REGULAT. In acest caz se poate stabili cu suficient de mare precizie PERIOADA FERTILA, adica acele 4-5 zile care sunt situate inaintea zilei de producere si eliberare a OVULULUI in fiecare luna. In cazul tau perioada fertila se suprapune peste zilele cuprinse intre cea de-a 12/13 si 16/17 -a zi a ciclului numerate fata de prima zi a ultimei menstruatii. Pentru ca incercarea de a ramane insarcinata sa se produca cu o probabilitate cat mai mare, este indicat ca dupa trecerea a 3-4 zile fatade cea amintita, sa intretineti cel putin 4-5 zile, minim 2 contacte sexuale la o diferenta de 12 ore intre ele care sa se finalizeze cu ejacularea spermei in vagin de fiecare data. Mult succes. Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Slabe sanse. Dar... daca este sa fie, in procent de 80% este fata.
Uite calculul: din 29 scazi 19 si afli prima zi cu adevarat fertila (a 10-a sau a 11-a). Scazi 12 zile si afli ultima zi fecunda.
De ce suneam ca probabilitatea este mare sa fie fata? Pentruca spermatozoidul care da sex masculin fatului rezista doar putin peste 24 de ore, cel care da sexul feminin rezista cel putin 3 zile. In schimb, daca e in ziua fecunda (a 14-a) procentul este net in favoarea masculinitatii, deoarece spermatozoidul "masculin" este mai vioi si mai rapid in cucerirea "cetatii" (facundarea ovulului.)

| MihaiNicu23 a răspuns:

Peste 405 zile trebuia sa faci sex sa ramai gravida.

| HazelEyes77 a răspuns:

Ai sanse mai mici sa se produca o sarcina. Daca ai un ciclu regulat iti poti calcula zilele fertile care ar trebui sa fie undeva intre cea de a 12 zi si a 18 a a ciclului menstrual. Daca nu exista probleme in ceea ce priveste fertilitatea ambilor parteneri atunci dupa cateva luni de incercari ar trebui sa se intample minunea. La unele cupluri le iese din prima imediat ce femeia renunta la metoda de contraceptie utilizata si intretine raport sexual in zilele propice aparitiei unei sarcini. Numai bine iti doresc si sa apara o mica minune in viata ta cat de curand!