| anonim_4396 a întrebat:

Am facut sex pentru prima data acum 5 zile. Protejat, prezervativul nu s-a rupt insa cred ca eram in perioada fertila( nu stiu cum functioneaza metoda asta). Imi e groaza numai la gandul unei sarcini pe care nu mi-o doresc! Mentionez ca sunt minora si asta e si motivul. Exista oare vreo posibilitate? In dimineata asta m-am simtit putin rau dar nu am avut stari de greata, dupa ce am mancat mi-a trecut. Am avut o tentativa de voma, ca si cum mi-ar veni mancarea in gat, dar nu am vomitat. Oare sunt paranoică? Am citit foarte multe forumuri si m-am speriat si mai rau. Va rog sa nu raspundeti in gluma deoarece sunt foarte speriata! Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

PREZERVATIVUL a fost inventat inca din antichitate si a fost si este folosit cu scopul/rolul de a permite partenerilor de sex sa intretina contacte sexuale IN FIECARE ZI a ciclului menstrual, in zilele de menstruatie si/sau in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE, altfelspus IN FIECARE ZI indiferent de perioada ciclului. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs pe scara larga si este folosit de catre barbati exact din acest motiv si anume ca le permite acestora sa ejaculeze in prezervativ chiar in timpul sexului inainte de terminarea coitul, si cu toate acestea sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In toate cazurile in care marimea prezervativului folosit este cea corecta aleasa deci se potriveste perfect pe penis, prezervativul va ramane intotdeauna intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar si daca penisul incepe sa-si piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea NU se va scurge afara pe langa inelul existent in capatul lui, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand faci ceva interzis si te pui in pericol, este nromal sa-ti creezi stres si stari de rau, ca in cazul tau.
Fiind minora, este bine si indicat sa nu ai sex, tocmai pentru ca nu esti pregatita sa devii mamica la o varsta atat de mica. In plus, nu este nevoie sa te supui acestui stres care-ti da paranoia.
Din pacate, un lucru facut este deja de neschimbat.
Ai avut totusi sex protejat, ceea ce elimina posibilitatea unei sarcini, chiar daca erai in perioada fertila a lunii.

| SG1995 a răspuns:

Da ești paranoică, am pățit și eu ceva similar, îmi era rău și am citit despre simptome și brusc credeam că am toate bolile cu simptomele respective, dar n-a fost cazul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu esti gravida, fi linistita. Voma poate fi cauzata de mai multi factori, inclusiv ca te stresezi cu aceasta problema.
Calcularea perioadei fertile se face astfel:
Se calculeaza cand va fi prima zi la menstruatia urmatoare. Se vine inapoi si se numara 19 zile si se afla prima zi fertila, care este de 7 zile. In a 12-a zi calculata la fel (de la prima zi a menstruatiei urmatoare) este ultima zi fertila. Este indicat ca sa fim precauti si in zilele care incadreaza aceasta perioada: o zi inainte si una dupa acesta perioada.
Ex. Daca viitoarea menstruatie va incepe pe data de 30 ale lunii, scadem din 30, 19 zile si aflam ca prima zi fertila este in data de 11. Scadem din 30, 12 zile si aflam ca ultima zi fertila este in data de 18.
Dar metoda prezervativului este sigura in proportie de 99%, procentul de 1% se datoreaza unor accidente sau incidente.

| Ahshaj a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Inainte de actul propriu zis a introdus un deget, exista vreo sansa sa si fi atins penisul fara sa vrea si sa mi si introdus lichid seminal in vagin?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ahshaj):

Inainte de a incepe orice act sexual, este indicat sa se efectueze un preludiu care de regula este absolut necesar pentru a pregati femeia psihic, fizic si mental si a umezi vaginul si a relaxa cat mai bine muschii vaginali. In timpul preludiului de regula barbatul masturbeaza ''pasarica'' intravaginal prin intoducerea in vagin a 1 sau 2 degete prin asa numita ''degetica'' si/sau practicarea unei cunilitii careau scopul de a usura penetrarea. In concluzie de obicei inainte de sex barbatii introduc frecvent degetele in vagin si cu toate acestea NU se produc sarcini fiindca lichidul preejaculator asa cum este produs de glandele Cowper, NU are in continutul sau spermatozoizi. Paranoia nu-si are rostul in astfel de situatii. Multa sanatate!

| SG1995 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

E de reținut că ciclu menstrual ar trebui să fie stabil pentru ca metoda calendarului să fie viabilă.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SG1995):

Ai dreptate. Daca ciclul are variatii de cateva zile trebuie luate si ele in calcul

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ahshaj):

Nu fata, nu exista posibilitatea ca pe deget sa fie spermatozoizi atata timp cat nu a ejaculat. Te referi la lichidul preejaculator? Acesta nu apare imediat ce s-a intarit penisul si chiar daca a aparut, greu de crezut ca acesta "s-a depozitat" direct pe degetul care l-a bagat in vagin. Daca ar fi asa am vedea o groaza de tinere gravide.
Stai linistita, ca probabilitatea de a fi ramas gravida este zero.

| CodrutElian1990 a răspuns:

AnnBlandiana, nu mai suntem in evul mediu! Si atunci fetele mai faceau sex pe la 16-18 ani. Dar si mai tarziu. Doar ca pe atunci majoritatea fetelor se maritau la varste cuprinse intre 16 si 18 ani. Daca treceau de 18 ani era considerate fete batrane, iar daca treceau de 20-21 de ani se zicea ca le mai marita doar babele.
De unde ai mai scos-o ca a face sex de catre un tanar este ceva interzis? Te intreb: tu ce pregatire ai de dai "indicatia" ca daca esti minor nu e bine sa faci sex, atata timp cat sexologii considera ca este benefic pentru sanatate dupa varsta de 15-16 ani? Numai animalele fac sex doar pentru procreeere. Dupa gandirea ta, ar trebui sa facem sex de cateva ori in viata si atunci doar daca vrem sa avem copii. Doamne, mare-i gradina ta!

| Ahshaj a răspuns:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!