| Deniz443 a întrebat:

Bună, am făcut sex protejat cu prietena mea de fiecare data, desigur am verificat și prezervativele ce nu s-au spart dar prietena mea are un ciclu neregulat și i-a întârziat 4 zile, credeți ca este normal? Eu zic ca e cam imposibil sa fie însărcinată și ca e o dereglare hormonală. Va rog, cei care se pricep sa ma ajutați.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din moment ce ai facut urmatoarea afirmatie : ''prietena mea are un ciclu neregulat'' trebuie sa stii, dar sa si intelegi ca in cazul ciclurilor menstruale NEREGULATE, lungimea lor efectiva ca numar de zile poate fi foarte diferita de fiecare data si ca urmare este IMPOSIBIL sa poata fi anticipata, preconizata sau stabilita care va fi lungimea sa si nici data la care se va termina ciclul. Din acest motiv in cazul ciclului menstrual neregulat NU se poate folosi termenul impropriu de ''intarziere'' fiindca aceasta se poate stabili numai si numai in cazul ciclului menstrual de tip REGULAT care are mereu aceeasi lungime ca numar de zile, sau o posibila foarte mica diferenta de +/- 1-2 zile. Sangerarea menstruala porneste intotdeauna in momentul in care aceasta a fost planificata hormonal chiar din primele zile ale fiecarui ciclu, in cazul in care NU s-a format si nici nu s-a instalat o sarcina in uter.
In consecinta si in acest caz, lungimea ciclului ca numar de zile este pur si simplu mai mare cu un anumit numar de zile fata de presupunerea voastra si din acest motiv sangerarea menstruala va porni la momentul stabilit conform programarii hormonale a actualului ciclu menstrual. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, nu poate sa fie gravida.

| Floridori a răspuns:

Daca ciclul menstrual este neregulat, cum poate avea "intarzieri" de 4 zile? Poti vorbi de intarzieri numai in cazul ciclului menstrual regulat.In ciclul menstrual neregulat, menstruatia poate aparea la 17, 24, chiar si la 45 de zile.Este greu de determinat data urmatoarei menstruatii. Daca ati facut-o protejat si prezervativele au ramas intacte, este clar ca nu a putut ramane insarcinata. Daca totusi ai dubii, sa efectueze un test din farmacie dupa 21 de zile de la ultimul contact sexual(sau de la acel contact care va pune pe ganduri) in cazul in care pana atunci nu i-a venit menstruatia.

| MValentin a răspuns:

Daca ai verificat, nu are cum sa rămână.

| Deniz443 explică (pentru MValentin):

De fiecare dată am fost la baie după fiecare act și le-am verificat

| Stegman a răspuns:

Pai daca este neregulat de unde stie ca i-a intarziat 4 zile? Foloseste prezervativ incontinuare si nu v a aparea sarcina nedorita

| LucaBadea a răspuns:

Nu are cum