| Sanusperiniciodatalamaibine a întrebat:

Am facut un test de sarcina dupa 14 zile de la contactul sexual neprotejat si a iesit negativ. Mi-a intarziat menstruatia 4 zile si am repetat testul astazi (au trecut 20 de zile de la contact), dar tot negativ a fost. Ma dor sanii si burta. Iar de astazi a inceput sa am dureri si de spate. Sunt racita.
Este posibil sa fiu insarcinata? Sau sa mai intarzie?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primul test concludent se fae dupa minim 21 de zile de la contactul sexual (deci in a 22-a zi, fara sa numeri si ziua contactului sexual), din urina de dimineata sau dupa 24 de zile din urina de peste zi. Deci testele facute deocamdata nu au absolut nici o valoare. Nu poti sti daca esti insarcinata sau ai alta problema. Mai asteapta cateva zile, fa un test corect, repeta-l dupa 3-4 zile si apoi, daca menstruatia nu apare, mergi la ginecolog.

| Cypronge a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care o femeie poate sa faca in situatia asta e sa mearga la medic, asa ca nu pierde timpul si du-te in cel mai scurt timp posibil pentru ca nu se merita sa te joci cu sanatatea ta. Pana una alta iti dau acest link unde sunt trecute 10 posibile cauze ale intarzieri ciclului menstrual. http://www.csid.ro/......a-4044233/

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Testele de sarcină le-ai făcut DEGEABA!
NU sunt concludente!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.

| horansgang a răspuns:

Eu zic că da, după argumentele ta. probabil.