| Crinaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Am foarte mult mucus cervical. Este normal? Imi e frica sa nu fie o sarcina. Am avut 2 menstruații după contactul sexual care a fost neprotejat si cu 7 zile înainte de ovulatie. Prima menstruație mi-a întârziat 3 zile, cred ca din cauza stresului. In luna Ianuarie mi-a venit menstruația pe 23, in Februarie pe 17 si in Martie cred ca imi vine pe 15. Ciclul meu este de 25 de zile. Dar ieri si azi am avut foarte mult mucus si ma dor puțin sfârcurile. Sa fie vorba de o sarcina? Aa si am facut si un test care a fost negativ după 5 saptamâni de la contact.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Mucusul cervical este produs de niste glande specializate care sunt situate in colul uterin. Activarea lor se produce DOAR pe perioada celor 5-6 zile ale perioadei fertile. Rolul acestui mucus cervical este cel de a dilua sperma ajunsa in vagin si de a ajuta si de a permite trecerea spermatozoizilor din vagin in uter. Existenta mucusul cervical este un lucru absolut normal, care se produce in cursul fiecarui ciclu menstrual. Doar prin simpla existenta/prezenta a acestui mucus nu poti deveni insarcinata. Pentru a se putea naste o sarcina este nevoie in mod obligatoriu sa existe un "ingredient" denumit sperma. Doar daca in aceste ultime 4-5 zile a ajuns sperma in vaginul tau te poti gandi la o sarcina probabila. big grin

1 răspuns:
| Petre_Ilinca_1998 a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, e normal ca eliminarile sa sufere modificari in diferite perioade ale ciclului menstrual.