| Andreea_Laura_1995_ZEqj a întrebat:

Bună, am și eu o problemă, acum 2 luni si ceva am facut dragoste cu prietenul meu, mi-a venit dupa ce m am culcat cu el, luna următoare mi a întârziat puți și m am speriat așa ca am facut un test de sarcina care a ieșit negativ și dupa chiar în ziua cu testul mi a și venit, acum luna iar imi intarzie, asta e a3a zi oare să fie posibilitatea să fiu însărcinată? (Acum 2 luni și ceva era a doua oara când o făcusem), să fie vreo dereglare hormonala? Sau să fiu răcită?, dacă era să fiu însarcinată presupun ca îmi iesea în test chiar daca m a vazusem peste
Help me

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se porneste DOAR in cazul in care ovulul NU A FOST FECUNDATsi in consecinta nu s-a format o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt sfarsitul unui ciclu, in consecinta se elimina ovulul "mort"/ degenerat impreuna cu endometrul formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul in cazul formarii unei sarcini. In cazul in care menstruatia avuta in urma cu 2 luni si luna trecuta au fost comparabile cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc. inseamna ca nu pot fi confundate si considerata ca o menstruatii false peste o sarcina. Se stie de asemenea ca dupa dezvirginare de obicei intervin modificari de natura hormonala si endocrina ceea ce poate cauza intarzieri in lunile urmatoare. In cazul in care sunteti convinsi ca toate actele sexuale s-au desfasurat in conditii normale nu ai de ce sa-ti faci griji, deoarece nu ai mai intretinut raporturi sexuale si in acest caz dupa 2 menstruatii este cu totul imposibil sa fii gravida fapt dovedit si de testul de sarcina. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Cred ca este o dereglare hormonala care iti intarzie venirea ciclului menstrual.