| CharlieWings a întrebat:

am inceput cu pastilele anticoncepționale înainte sa imi vina menstruația. Imi poate spune cineva dupa cat timp sunt protejata?

va multumesc!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia contraceptiva obtinuta prin intermediul pastilelor anticonceptionale (AC), se instaleaza si devine sigura numai in cazul in care administrarea primei pastile AC se face incepand din prima zi a ciclului menstrual (adica prima zi de menstruatie) si pana ce mai tarziu a 5-a zi a ciclului menstrual. In cazul in care administrarea primei pastile de pe folie/blister se face in orice alta zi a ciclului menstrual in afara celor prime 5 zile, metoda contraceptiva este considerata ca fiind nesigura si/sau compromisa si din acest motiv dispare garantia astfel ca in cazul in care se intretine un contact sexual trebuie sa fie folosit o metoda de protectie suplimentara. Protectia contraceptiva 100% garantata se considera ca va fi instalata incepand cu prima pastila de pe urmatoarea folie/blister. Folosirea primei pastile AC se poate face NUMAI in primele 5 zile ale ciclului menstrual. Sanatate!