| akwnjanan a întrebat:

Am luat pastila escapelle la o saptamana dupa ce mi-a venit menstruația pentru ca am avut contact sexual (protejat) dar am fost paranoica. La o saptamana dupa administrare am avut o sângerare care a durat 3 zile. Trebuia sa imi vina menstruația acum 2 saptamani, am facut teste de sarcina si sunt toate negative, dar acum am grețuri, dureri de stomac si ovare. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In afara de a-ti trage cateva palme zdravene, in speranta ca durerea provocata te vei trezi la crunta realitate, nu prea ai ce sa faci intr-o asemenea situatie. Prin modul prostesc, inconstient si total iresponsabil de a te comporta, ai reusit performanta de ne invidiat, sa-ti bati joc de starea ta de sanatate, si mai ales sa-ti dereglezi activitatea hormonala pe termen lung cu buna stiinta.
De obicei aproape intotdeauna cu foarte rare exceptii, dupa ce au trecut in jur de 4 - 7 zile fata de ziua in care a fost folosita o pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2, EllaOne) se produce o sangerare care d.p.d.v. cantitativ este slaba, de obicei de sange rosu care se poate manifesta in jur de 1 - 3 zile, foarte rar mai mult de atat. In realitate, sangerarea care a pornit dupa circa o saptamana, a fost de fapt un efect advers al pastilei folosite, prin care organismul femeii incearca sa se apere/sa scape de efectele nefaste provocate de ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila de a 2-a zi folosita, care au inceput sa actioneze asupra organelor reproducatoare. Organismul femeii incearca prin toate mijloacele sa micsoreze pe cat este posibil urmarile nedorite cat si efectele de dereglare a intregii activitatii hormonale.
Sangerarea NU semnifica faptul ca hormonii si-au facut sau nu efectul scontat si cu atat mai mult, nici NU trebuie confundata cu menstruatia, asa cum apreciaza majoritatea femeilor lipsite de informatiile corecte in aceasta privinta. Faptul ca pastila de a 2-a zi si-a produs sau nu efectul nici nu mai conteaza intr-o astfel de situatie, din moment ce in acel moment era in proportie de peste 98-99% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina. Mai ales daca se are in vedere ca actul sexual a fost... protejat.
Pana in ziua in care se va produce adevarata menstruatie, nimeni nu se poate pronunta in vreun fel asupra gradului din care este dereglata activitatea hormonala, cat de grav/sever este dereglat ciclul menstrual si a starii/situatiei reale existente in organism.
In concluzie :
-- sangerarea care a avut loc dupa o saptamana in mod cert, NU a fost o menstruatie, a fost o reactie de aparare a organismului. --- Cel mai probabil starile de rau simtite in acest moment : ''dar acum am grețuri, dureri de stomac si ovare'', reprezinta primele simptome premenstruale care prevestesc posibila pornire a sangerarii menstruale in perioada de timp imediat urmatoare.
-- Testele de sarcina au fost efectuate inutil, fiindca rezultatele obtinute nu reflecta situatia reala existenta in acest moment.
-- Pentru linistea ta sufleteasca, numai dupa ce va porni si se va si termina sangerarea menstruala, doar atunci este indicat sa fie facut testul de sarcina, fiindca rezultatul obtinut va confirma ca in urina testata NU exista hormonul de sarcina hCG, deci NU exista nici sarcina. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa mergi la medic, numai lua passtile aiurea de capul tau, alea se dau cu rețetă si la sfatul medicului, ce varsta ai?

| Stegman a răspuns:

Daca nu te simti in stare sa faci sex, de ce faci? Ai internetul in fata foloseste l.

| orail123 a răspuns:

Acel medicament iti distruge sanatatea.
Daca iei de 2 ori in viata, risti sa nu mai poti face copii.