| anonim_4396 a întrebat:

Am luat timp de doi ani anticoncepționale Karissa. Pana în mai când am fost la un alt medic și mi-a recomandat altfel de medicamente Qlaira. Am avut ceva dereglări hormonale și am fost în septembrie la medic și mi-a spus să fac un pic de pauza deoarece am luat prea mult timp. Menstruația trebuia să îmi vina după calendar și după medicamente în data de 24 septembrie dar mi-a venit mai repede. Înainte cu o săptămână am avut ceva scurgeri roz spre maro și vinerea în 20 septembrie am avut sânge curat sa zic așa. M-a tinut cam 5 zile ceea ce e ciudat deoarece maxim 2-3 zile mă ținea. Am întrerupt tratamentul și trebuia să-mi vina după calendar în data de 18 octombrie dar nu mi-a venit. Test am făcut în 17 și acum marți în 22 și tot negativ. Menționez că am făcut protejat.
Câte zile e normal să întârzie menstruația?
Simptome am de menstruație gen mă dor sânii, mă doare sub burta dar în rest nimic.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai folosit CORECT si ai administrat in fiecare zi cate o pastila AC, pana in luna Septembrie, in acel caz pana in acel moment ciclul menstrual a fost REGLAT la lungimea de 28 de zile (21 zile cu pastile + 7 zile de pauza) si pornirea sangerarii menstruale mereu cam in aceeasi zi care putie fi a 23-a sau a 24-a a ciclului.
Fiindca din luna Septembrie a fost intrerupta administrarea lor, ciclul tau menstrual a REDEVENIT de tipul NEREGULAT si din acest motiv devine cu totul IMPOSIBIL sa mai poti aprecia care va fi lungimea ciclului menstrual actual si in ce data ar urma sa porneasca sangerarea menstruala. Fiindca acest ciclu poate sa aiba orice lungime ca numar de zile, este cu totul ERONAT sa spui/afirmi ca mentruatia ar fi trebuit sa porneasca ''dupa calendar'' (care?,?) si mai ales sa faci si afirmatia ca sangerarea ar fi trebuit sa inceapa in data de 18 Octombrie. Fiindca ai renuntat sa mai folosesti pastilele AC, in acest moment esti in situatia in care sangerarea menstruala sa-ti poata sa porneasca : peste 1 zi, peste 1 saptamana sau peste 1 luna, (adica in orice moment), fara ca acest fapt/lucru sa reprezinte... pornirea cu intarziere a menstrutiei.
In functie de masura in care iti este dereglat ciclul menstrual si simptomele premenstruale se produc tot la fel de imprevizibil.