| anonim_4396 a întrebat:

Am luat tratament Duphastone pentru pornirea menstruatiei dupa o intarziere de 30 de zile. Dupa ce le-am intrerupt, mi-a venit menstruatia, dar mi-a tinut 3 zile si era in cantitati enorm de mici. De obicei imi tinea 6-7 zile si imi curgea mult mai mult. Se poate sa fie vorba de vreo sarcina? Tin sa mentionez ca am avut contact sexual neprotejat acum 3 luni, dupa care mi-a venit o data menstruatia si a tinut cat trebuia.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin tratamentul cu Duphastone s-a pornit activitatea oprita a glandelor tale endocrine care au incetat sa functioneze corect dintr-un anumit motiv. Ar fi indicat sa ti se faca un set complet de analize endocrine pentru a stabili cauza acestor dereglari anormale. Fiindca NU s-a putut produce OVULATIA la timp a aparut intarzierea menstruatiei o perioada atat de lunga si instalarea asa numitei amenoree. Fiindca nu s-au produs la timp hormonii feminini, acest fapt a provocat si formarea, producerea, dezvoltarea unui ENDOMETRU mic, anemic, pipernicit lipsit de substanta/materie, de volum si continut. La sfarsitul ciclului menstrual dar care s-a produs doar cu ajutorul tratamentului, acel ENDOMETRU anemic devenit inutil a inceput sa fie eliminat din organism, insa in momentul in care s-a destramat a rezultat o cantitate de menstra mult mai mica decat cea care se producea anterior dintr-un endometru dezvoltat normal. Tot din acest motiv a scazut si numarul zilelor de menstruatie fiindca acea cantitate mai mica de menstra a putut fi eliminata intr-unnumar mult mai mic de zile. Acesta este adevaratul motiv, fiindca in nici un caz nu poate fi vorba de o sarcina. Multa sanatate!