| IONel56 a întrebat:

Am mai postat aceasta întrebare. Deci am o problema de câteva zile nu mai am erecție deloc, și m-a dor un pic testiculele, precizez ca înainte de asta m-a masturbam in fiecare seara, care este cauza? sad dau funda!

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Nu te mai masturba o perioada de timp si vei vedea ca totul va fi ok.

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa astepti cateva zile pentru ca e obosit si isi repune energia

| Violleta2022 a răspuns:

Prea multa masturbare, asta-i cauza!

| corbulalbrosu a răspuns:

Poate fi vorba de o ''epuizare'' fizica agravata de o tulburare psihica. Medicul urolog sau un psihoterapeut sexolog te pot ajuta in astfel de situatii.

| doctorandus a răspuns:

Misteryy a fumat prea multa iarba.

| doctorandus a răspuns:

"Tulburare mentala nepatologica" nu exista pe Google:

https://www.google.com/......ps?/search

In limba romana are un singur rezultat: acest subiect de pe TPU, iar in engleza un singur rezultat, pe un forum, scris de un blambec.

| doctorandus a răspuns:

Sursa ca nu exista adictie de porno drept tulburare recunoscuta: Duffy, Athena; Dawson, David L.; das Nair, Roshan (1 May 2016). "Pornography Addiction in Adults: A Systematic Review of Definitions and Reported Impact". The Journal of Sexual Medicine. 13 (5): 760–777. doi:10. 1016/j. jsxm. 2016.03.002. ISSN 1743-6109. PMID 27114191.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e din cauza masturbarii, unii o fac si mai des si nu au treaba.Probabil este doar o faza, trece de le sine

| Misteryy a răspuns:

Salut Ionel, pentru o mai buna analiza a cazului necesita mai multe detalii si investigatii mai amananuntite, sfatul meu este sa consulti un sexolog sau un alt specialist si un psiholog, problema descrisa vine in principal de la " dependenta" sexuala, dar banuiesc ca la tine nu este nevoia fiziologica de a intretine act sexual sau a fii satisfacut cred ca este posibil sa simti nevoia de control sau dominant, ceva p aici, nu spun sigur asta pentru ca repet nu stiu si nu sunt destule informatii, deci parerea mea este ca este psihologic emotional.

| IONel56 explică (pentru Misteryy):

Dar va reveni la normal starea fără sa plec la medic?

| Misteryy a răspuns (pentru IONel56):

Eu zic ca da.

| doctorandus a răspuns (pentru Misteryy):

Adictie sexuala nu exista. Adica nu exista in DSM-5, ICD-10 si ICD-11.

| Misteryy a răspuns (pentru doctorandus):

Pentru ca nu este o tulburare mintala.

| doctorandus a răspuns (pentru Misteryy):

Adictiile, daca ar exista, ar fi tulburari mintale.

| Misteryy a răspuns (pentru doctorandus):

Deci adictiile nu exista?

| doctorandus a răspuns (pentru Misteryy):

In DSM-5 nu mai exista adictii, au fost inlocuite de compulsii.

| Misteryy a răspuns (pentru doctorandus):

Ah, ok, asta e altceva, mi se pare o prostie ca le-au trecut doar compulsii pentru ca gandurile obsesionale sunt acolo, ele sunt in continuare tulburari ce deregleaza de la parametrii si functionarea normala psihicul, sunt caracterizate de ganduri obsesionale de compulsii, afecteaza vointa si capacitatea de decizie a individului, acum masurile si deciziile care s-au luat pentru manualul de diagnostic nu-mi dau seama, dar da, ele sunt considerate tulburari din cauza functionarii anormale ce se abate de la parametrii psihologici si clinici.

| doctorandus a răspuns (pentru Misteryy):

In DSM-5 nu exista nici adictie sexuala, nici compulsie sexuala. In ICD-11 (care n-a fost aprobat inca) exista tulburarea de comportament sexual compulsiv. Si chiar daca ar fi aprobat, ICD-ul nu este manual de diagnoza, diagnosticele psihiatrice tot dupa DSM se pun.

| doctorandus a răspuns (pentru Misteryy):

Pornografia nu este mentionata in ICD-10 si nici in ICD-11, iar in DSM-5 pornografia legala nu este considerata o problema de sanatate mintala.

| Misteryy a răspuns (pentru doctorandus):

Sa fii dependent de pornografie este prin definitie o tulburare, nu neeparat una clinico-patologica, DSM ICD pe care mi le tot enumeri incadreaza patologii.

| doctorandus a răspuns (pentru Misteryy):

De "tulburare mentala nepatologica" n-am mai auzit pana acum!

| doctorandus a răspuns (pentru Misteryy):

De fapt tu cersesti intrebarea ca ar exista adictie de pornografie. Ceea ce pana in momentul de fata nu a putut dovedi nimeni, deoarece nu se poate studia pe animale iar pe oameni ar trebui studiat DeltaFosB, ceea ce se poate face doar prin autopsie (postmortem).

| Misteryy a răspuns (pentru doctorandus):

Prietene m-ai facut sa te jignesc, esti prost in mortii tai, imi pare rau ca-ti spun, tocmai ti-am explicat diferenta dintre abaterea de la parametrii normali ai psihicului pe care le numil tulburari mici, cum sunt dureriel de cap sau caderiel de calciu de exemplu, pe care nu le numim patologii, doar mici tulburari ale organismlui, frate imi pare rau sa-ti spun, esti idiot si-ti dai cu parerea ca un prost, trebuiue sa inveti dobitocule sa vorbesti despre ce cunosti si cand cunosti, si daca ai impresia ca tu cunosti ceva reanalzieaza de doua ori pana atunci ramai si crezi ce vrei, si altii considera ca pamantul este plat, tu poti sa consideri ce vrei, eu ti am explicat, dar se pare ca esti prea prost sa intelegi ceva atat de simplu.

| Misteryy a răspuns (pentru doctorandus):

Imi tot mentionezi DSM si ICD ul de parca ti le-ai luat drept biblii, daca esti in domeniu psihiatric sau psihologic, este mai tragic prietene, esti labil psihic, daca nu ai scuza, pentru ca daca esti si vrei sa lucrezi in domeniile sanatatii mintale, te rog eu, pleaca pentru ca esti imbecil, este sfatul meu si parerea mea, daca nu esti in domeniu atunci nu are sens pentru ca nu esti de vina.
Imi pare rau ca am reactionat impulsiv si te-am etichetat, dar mi-ai cerut-o prin pasiv agresivitatea ta, deci daca esti in domeniu psihologic/ psihiatric/ neurologic etc si tu nu stii ca pot exista tulburari non patologice atunci esti grav rau de tot, ori autist, ori prost!

| CosticaShpaga a răspuns:

Nu este cauza masturbarii. Eu o fac de 3 ori pe zi si tot iese sos. Eu zic sa consulti un medic ortoped.